Jak wiadomo piękne, kwieciste rośliny są ozdobą naszego domu i ogrodu. Nie zawsze możemy jednak zadbać o nie odpowiednio. Niekiedy brakuje nam czasu lub zwyczajnie jesteśmy zapominalscy i nie pamiętamy o systematycznym podlewaniu. Sukulenty to idealne rośliny dla wszystkich osób, które zapominają o systematycznym dbaniu o kwiaty lub często wyjeżdżają. Te rośliny świetnie gromadzą wodę w łodygach, korzeniach lub liściach. Chcecie poznać właściwości tych niezwykłych roślin? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc dłużej cieszyć się z ich idealnego wyglądu? Sprawdźcie!
Co to są sukulenty?
Z pewnością nie każdy wie, jakimi dokładnie roślinami są sukulenty i co je charakteryzuje. Najprościej mówiąc, są to kwiaty, które potrafią przystosowywać się do różnorodnych warunków, zwykle także tych cięższych, jak niesystematyczne podlewanie i doglądanie. Oczywiście nie oznacza to, że są to rośliny, o które w zupełności nie należy dbać! Musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pomogą im rosnąć i rozwijać się, inaczej zwyczajnie zwiędną. Sukulenty posiadają często zadziwiające kształty i różnorodne rozmiary. Najbardziej popularnymi sukulentami są np. kaktus lub aloes.
Sukulenty to niezwykłe rośliny, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji, świetnie rozwijają się w różnych warunkach.
Warunki wzrostu i rozwoju sukulentów
Mimo że sukulenty nie są roślinami wymagającymi i na co dzień można je spotkać na terenach pustynnych, muszą mieć minimalny dostęp do światła i ciepła. W mroźnych i zaciemnionych pomieszczeniach niestety zwiędną lub nie będą wzrastać tak okazale. Najlepiej ulokować je na południowo-wschodnim parapecie domu lub garażu, a także zadbać o to, by temperatura przekraczała co 5 stopni powyżej zera. Pamiętajmy także o tym, żeby podlewać je co najmniej raz w tygodniu w lecie i co 3-4 tygodnie w zimie. Sukulenty są roślinami, które przechodzą zwykle trzy etapy rozwojowe: intensywnego wzrostu, kwitnienia i spoczynku. Dobrze jest pamiętać o tych okresach i zadbać o nie odpowiednio. Szczególnie ważny jest czas spoczynku tych roślin. Trzeba je wtedy pozostawić na około 3, 4 miesiące i nie nawozić, a także nie podlewać! Następnie rozpoczynamy powolne podlewanie i „dokarmianie” nawozem, bogatym w fosfor. Sukulenty nie należy przelewać wodą. Nie powinna się ona zbierać na podstawce ani w ziemi.
Sukulenty posiadają grube łodygi i liście, ponieważ tam gromadzą wodę.
Rodzaje sukulentów
Do tej pory nadal najbardziej popularnym sukulentem jest kaktus. Jednak możemy wyróżnić kilka rodzajów tych roślin, które dzielimy w zależności od tego, gdzie gromadzą wodę.
- Sukulenty liściowe – gromadzą wodę w liściach. To, co wyróżnia ten rodzaj sukulentów to mięsiste i sporych rozmiarów liście. Do tego gatunku należą m.in. popularny aloes, eszewerie czy drzewka szczęścia.
- Sukulenty korzeniowe – Gromadzą wodę w korzeniach. Ten rodzaj sukulentów najbardziej przypomina zwykłe, balkonowe i ogrodowe kwiaty. Możemy tutaj wyróżnić z pewnością pelargonię.
- Sukulenty pędowe – W przypadku tych roślin, woda zbiera się w łodydze lub tzw. „nodze”. Są to oczywiście kaktusy i różnorodne, inne rośliny o niespotykanych kształtach.
Niecodzienne kwiaty
Sukulenty posiadają niejednokrotnie przedziwne kształty lub ciekawie kwitnące rozety. Do rzadko spotykanych odmian należą m.in. żywe kamienie, czyli litops. Sukulenty te świetnie prezentować będą się w ogrodach, imitując skalniak lub w doniczkach na domowym albo garażowym parapecie. Te niezwykłe rośliny pochodzą z RPA, nie mają łodygi, a ich charakterystyczne liście przypominają kamienie. Kwiaty wyrastają spomiędzy liści. Drugim, ciekawym sukulentem jest eszeweria. Wyróżnia się ona charakterystycznym kwiatem, przypominającym rozetę. Eszeweria często posiada niespotykane, niespotykane przejścia tonalne kolorów na liściach, dlatego z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom sukulentów i niecodziennych roślin!
Eszeweria posiada piękną rozetę, która mieni się różnobarwnymi kolorami.
Żywe kamienie posiadają niespotykane kształty. Można je hodować w ogrodzie, gdzie będą świetną imitacją skalniaka.
Sukulenty to ciekawe odmiany kwiatowe, które nie wymagają aż tak intensywnej pielęgnacji, jak reszta roślin ogrodowych czy balkonowych. Ich niespotykane kształty i barwy urozmaicą niejeden parapet, a co najważniejsze, mogą je hodować także osoby, które na co dzień nie mają za czasu dbać o rośliny. Kwiaty te nie wymagają aż tak intensywnej pielęgnacji, jak inne odmiany. Wystarczy je podlewać raz na tydzień lub w niektórych przypadkach raz na 3 miesiące!