Nie da się ukryć, że sufit podwieszany jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w wielu domach. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to naprawdę prosty sposób na ukrycie różnorodnych nierówności i niedoskonałości, a także instalacji. Wiele osób stosuje również to rozwiązanie w mieszkaniach w bloku, gdyż dzięki temu mogą oni nieco wygłuszyć mieszkanie. W jaki sposób zamontować sufit podwieszany?
Sufit podwieszany – podstawowe informacje
Co trzeba wiedzieć przed zamontowaniem tego rozwiązania w domu? Przede wszystkim, że zmniejszy on nieco przestrzeń w pomieszczeniu, gdyż grubość najcieńszej konstrukcji wynosi 4,6 – 5 cm. Zazwyczaj jednak pod sufitem chowa się instalację lub oświetlenie, dlatego konstrukcja jest nieco grubsza. Mimo to, nawet w bloku jest mniej więcej 2,5 metra do sufitu od podłogi, dlatego nie musimy się obawiać, że przestrzeń się drastycznie zmniejszy. Co istotne, sufit podwieszany pomaga, gdy nad nami mieszkają hałaśliwi sąsiedzi, warto wiedzieć, że możemy do podwieszenie sufitu użyć nie tylko karton- gipsu, ale też paneli dźwiękoszczelnych.
Co istotne, panele z karton-gipsu najlepiej jest układać wtedy, gdy mamy wykończone pomieszczenie. Muszą być ściany oraz dobrze, gdy jest on pomalowany w określonym kolorze. Niezwykle istotną sprawą jest oczywiście montaż instalacji lub oświetlenia, to głównie wtedy zakładamy sufit podwieszany. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że temperatura w pomieszczeniu nie może wynosić mniej niż 10 stopni.

Montaż sufitu podwieszanego
Jak zamontować sufit? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że należy najpierw zamontować na suficie „zwykłym” ruszt drewniany lub metalowych. Najczęściej wykorzystuje się jednak ruszt metalowy ze stali ocynkowej. Pamiętajmy jednak, by używać kołków metalowych, gdyż one zwykle, rozporowe mogą z czasem poluzować i podwieszenie może opaść. Kolejnym krokiem jest oczywiście wybór podwieszanych profili, pamiętajmy, aby zdecydować się na te, które są polecane do danego pomieszczenia.
Rodzaje podwieszeń
Jeśli nie zależy nam na, np. obniżaniu wnętrza, czy montażu dźwiękoszczelnych elementów, możemy zdecydować się na pojedynczą konstrukcję z profili. Jest to idealny rodzaj podwieszenia do mieszkań, lub domów, gdzie zależy nam, tylko na zamontowaniu oświetlenia, nie chcemy chować instalacji. Kolejnym rodzajem podwieszenia jest krzyżowa, jednopoziomowa konstrukcja z profili, która sprawdza się w korytarzach i wąskich pomieszczeniach, gdy trzeba schować instalację. Warto pamiętać, że w tym wypadku podwieszenie musi wynosić minimum 15 cm. Natomiast, krzyżowa, dwupoziomowa konstrukcja z profili jest najpopularniejszym rodzajem podwieszenie. Wykorzystuje się to podwieszenie w domach, mieszkaniach, w halach. Najłatwiej da się ją wypoziomować i ma największą grubość konstrukcyjną. Jest po prostu niezwykle stabilna.

Na podwieszenie układa się najczęściej płyty karton-gipsowe o grubości 12,5 lub 15 mm. Montuje się je prostopadle do profili, jednak niektórzy stosują również układ podłużny. Płyty przykręca się wkrętami, co mniej więcej 15, 20 cm. Co ważne, jeśli nie mamy doświadczenia, rozsądniej jest zlecić to profesjonalnej ekipie fachowców, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że mamy to dobrze wykonane!