Jest niezwykle estetyczny i szybki w montażu. Z łatwością maskuje wszelkie nierówności na suficie, powstałe podczas budowy budynku. Sufit napinany to nowoczesne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej ludzi nie tylko w swoich domach, ale także w garażach i pomieszczeniach gospodarczych. Jakie zalety użytkowe ma sufit napinany? W jaki sposób się go montuje.
Co to jest sufit napinany?
Sufit napinany jest świetnym rozwiązaniem, maskującym nierówności, powstałe podczas procesu budowy. O tym, w jaki inny sposób zamaskować nierówny sufit, pisaliśmy tutaj. Konstrukcja ta składa się z elastycznej folii, np. PCV, która jest podgrzewana i „naciągana” na ciepło. Co ciekawe, cały sprzęt potrzebny do montażu tego sufitu zmieści się w niewielkiej torbie. Sufit napinany powoli zastępuje tradycyjny sufit podwieszany, który nadal montowany jest w dosyć długo, a dodatkowo podczas jego zakładania, nadal tworzy się spory bałagan wokół i trzeba dokładnie sprzątnąć pył.
Nierówny sufit jest czymś, co bardzo często zdarza się w garażach, czy budynkach gospodarczych
Zalety sufitu napinanego
Warto zaznaczyć, że sufit napinany ma wiele znaczących zalet, dzięki którym staje się rozwiązaniem niezwykle atrakcyjnym i ekonomicznym.
- Wytrzymałość – Wbrew pozorom sufit napinany jest wytrzymały. Powłoka z poliestru lub PCV potrafi wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat bezawaryjnego wykorzystania. Producenci sufitów napinanych dają zwykle 10 letnią gwarancję użytkowania, dla porównania producenci gipsowych rozwiązań nie są w stanie udzielić takiej gwarancji.
- Estetyka – To, co przede wszystkim wyróżnia sufit napinany od innych konstrukcji tego typu to fakt, że jest niezwykle estetyczny. Charakteryzuje go gładkie i równe wykończenie, którego nie sposób otrzymać, stosując inny materiał. Co ciekawe, biały kolor sufitu napinanego tworzy niezwykłą, odbijającą taflę, która optycznie powiększa pomieszczenie. Świetnie komponować będzie się z eleganckim, białym garażem.
- Wodoszczelność i odporność na ogień – Sufit napinany nie przepuszcza wody, dlatego nawet w przypadku zalania części sufitu, nie pozostanie na nim plama. Co ciekawe, ten rodzaj sufitu jest w stanie utrzymać ciężar do 100 litrów wody. Dodatkowo zapobiega rozwojowi wilgoci i pleśni wewnątrz garażu. Kolejną, znaczącą zaletą jest to, że garaż jest odporny na ogień, a także na osiadanie kurzu!
- Izolacja akustyczna – Ten rodzaj sufitu bardzo dobrze izoluje fale dźwiękowe, wszelkiego rodzaju uderzenia. Jeśli zastosujemy ten rodzaj sufitu w pomieszczeniu gospodarczym, w którym majsterkujemy, bardzo dobrze „wygłuszy” głośniejsze prace, związane z wierceniem, przybijaniem, czy szlifowaniem.
W suficie napinanym możemy bez problemy zamontować oświetlenie LED
Montaż sufitu napinanego
Ułożenie tego rodzaju konstrukcji na suficie jest w miarę proste i zajmuje wykwalifikowanej ekipie około jednego dnia. Przed zamontowaniem sufitu, należy bardzo dobrze wymierzyć całe pomieszczenie, by dopasować się do metrażu. Materiał jest wycinany i obszywany gumowymi zaczepami, jednym słowem, przygotowywany dla konkretnego pomieszczenia. Monterzy na ścianach mocują aluminiowe listwy, które będą stanowiły stelaż sufitu. Następnie możemy przejść do podwieszania zaczepów sufitu. Trzeba jednak pamiętać, by zacząć od konkretnego miejsca, przewidzianego w projekcie. Materiał podgrzewa się do około 70 stopni, staje się on wtedy elastyczny i łatwiej go „naciągnąć”. Jeżeli wykorzystujemy tkaninę poliestrową, nie musimy wykorzystywać podgrzewarki.
Sufit napinany jest nowoczesnym rozwiązaniem, które stosowane jest w celu m.in. ukrycia nierówności, powstałych podczas budowy. Jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane nie tylko do wnętrz domów, ale także garaży, czy pomieszczeń gospodarczych.