Storczyki - jak uprawiać?

Storczyki - jak uprawiać?

Są jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych uprawianych nie tylko w ogrodach, ale także na balkonie. Mowa oczywiście o storczykach. Kwiaty te można kupić praktycznie wszędzie, ponieważ zarówno w typowych sklepach ogrodniczych, w marketach wielkopowierzchniowych, jak i w marketach spożywczych. Oczywiście to, gdzie kupisz swego storczyka, ma bardzo duże znaczenie, natomiast jeszcze większe to, w jaki sposób będziesz pielęgnować ten kwiat. Jak powinna wyglądać zatem uprawa storczyków? O czym pamiętać? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Odpowiednie miejsce

Warto przede wszystkim zaraz po zakupie storczyka przesadzić go do nieco większej doniczki, dzięki temu zapewnisz mu wzrost. Jak wiadomo, są to kwiaty, które mają bardzo charakterystyczne i dosyć rozłożyste korzenie, dlatego przydaje się wykorzystanie nieco większej doniczki. Pamiętaj jednak, że storczyki nie lubią zbyt intensywnego światła, powinny one stać na parapecie, jednak od strony wschodniej lub zachodniej. Podobnie jest z umieszczeniem ich w ogrodzie. Pamiętaj, że nadmierne słońce może jest spalić.

 

doniczka storczyk

Storczyki ciepłolubne

Storczyki są przede wszystkim kwiatami ciepłolubnymi, szczególnie kilka odmian tego kwiatu. Z pewnością w mieszkaniach nie najlepiej będzie czuła się odmiana falenopsis, natomiast niższej temperatury będzie wymagać cattleya. Jak widzisz, zakup odpowiedniego storczyka ma duże znaczenie, zawsze patrz na oznaczenie, które umieszczone jest przy łodydze, zanim kupisz odpowiedni kwiat, dzięki temu to storczyk będzie mógł rosnąć.

Podlewanie storczyków

Duże znaczenie ma także odpowiednia wilgotność powietrza, powinna ona wynosić mniej więcej 60%. Niestety, ale za niska wilgotność przy połączeniu zbyt wysoką temperaturą powoduje najczęściej zasychanie storczyków. Jest to jeden z głównych powodów obumierania tych roślin, bardzo wiele osób, które hodują storczyki, zastanawiają się, dlaczego tak szybko one więdną, a czasem nawet gniją. Warto pamiętać, że storczyki nie lubią zbyt dużo wody, powinno się je podlewać dopiero w momencie, gdy podłoże przeschnie. Jest to jednak bardzo szybki krok do tego, aby zapomnieć w ogóle o podlewaniu, dlatego warto zapisać sobie gdzieś, że kwiat wymaga podlewania. Co ciekawe, jednym z najbardziej polecanych sposobów jest odstawienie doniczki do wody na 5 minut, a następnie pozostawienie kwiatu do ocieknięcia.

 

storczyk

 

Storczyki to jedne z popularniejszych kwiatów, które uprawiane są w bardzo wielu domach. Można je kupić praktycznie wszędzie, dzięki temu dosyć łatwa dostępność sprawia, że obdarowujemy nimi siebie nawzajem. Warto jedynie pamiętać o tym, że kwiaty te nie lubią zbyt obfitego podlewania, a także, gdy woda stoi na podstawce. Warto także przesadzić je do nieco większej doniczki i pozwolić korzeniom swobodnie wyrastać.

8 Comments
  1. Kocham storczyki. To jedne z moich ulubionych kwiatów. W sklepach nie mogę przejść obok nich obojętnie.

  2. Koniecznie muszę mamie podsunąć ten post – uwielbia storczyki i ma ich całą masę w domu 🙂

  3. Moja mama to wielka fanka storczyków, często jej dokupuje nowe doniczki – ma ich całą game kolorystyczną.

  4. Mój storczyk kwitnie już tak długo! Nie wiedziałam, że te kwiaty są tak piękne….zdobią mi okno już od dawna i choć otrzymałam je w prezencie i nie sądziłam, ze tyle przetrwają – jestem zachwycona!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *