Szkodniki, jak sama nazwa wskazuje, wyrządzają wiele szkód, najczęściej w uprawach. Do mniej popularnych należą: stonoga i prosionek, można je spotkać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. W jaki sposób się pozbyć tych skorupiaków? Czy jest to możliwe? Odpowiadamy poniżej.
Stonoga i prosionek
Stonoga murowa oraz tak zwany prosionek szorstki są przedstawicielami skorupiaków, które można spotkać w Polsce. Najczęściej występują w ogrodach, które przylegają do domów, dlatego nic dziwnego, że od czasu do czasu zadamawiają się też w budynkach jednorodzinnych. Oba gatunki uwielbiają środowiska wilgotne, bardzo często lokują się w szklarniach, w piwnicach, a także w ciemnych zakątkach, na przykład w przedsionkach.
Stonoga murowa – co to?
Stonoga murowa jest skorupiakiem, a nie owadem, jak bardzo wiele osób myśli. Ma jajowate ciało, które pokryte jest ciemno szarym pancerzem z jasnymi plamkami. Znakiem rozpoznawczym stonogi są segmentowe, długie czułki. Skorupiaki te dożywają mniej więcej dwóch lat i prowadzą nocny tryb życia, większość czasu spędzają w ukryciu.
Skorupiaki te uwielbiają osiedlać się tam, gdzie jest łatwy dostęp do wody. W suchych, nasłonecznionych miejscach bardzo szybko umierają. Najczęściej można je spotkać pod kamieniem, korą, agrowłókniną czy w butwiejących deskach, dlatego szczególnie należy sprawdzać te miejsca ogrodzie.

Prosionek – co warto o nim wiedzieć?
Prosionki bardzo często mylone są z stonogami murowanymi, ponieważ wyglądają praktycznie identycznie. Mają ciało pokryte posegmentowanym pancerzem, spłaszczone, o okrągłym kształcie z niewielkiej głowy również wychodzą 2 modularne czułki, w których są receptory węchowe. Samice odróżniają się od samców tym, że mają jasne plamki na ciele. Prosionki mają 7 par odnóży, najbardziej uciążliwe są latem, a także jesienią, gdy przedostają się do domu.

Jak wytępić te szkodniki?
Przede wszystkim warto osuszać wilgotne i zacienione miejsca, wtedy w mniejszym stopniu są one narażone na wylęg stonogi. Ponadto, należy również sprzątać piwnice i nie pozostawiać tam nadgniłych warzyw czy owoców. Trzeba pozbyć się także butwiejących desek, kamieni, zbędnej agrowłókniny. Regularnie usuwać skoszoną trawę z ogrodu, zadbać o czystość tak, aby pozbywać się wszystkich produktów wtórnych, które mogą zgnić, oraz w których może rozwinąć się pleśń i przez to stać się siedliskiem dla prosionków czy stonogi. Warto również zastosować preparaty biobójcze dostępne w sklepach ogrodniczych.
Prosionki i stonogi są szkodnikami, które należą do grupy skorupiaków. Oba szkodniki są do siebie bardzo podobne, więc trudno je rozróżnić. Stonogi najczęściej można spotkać w miejscach naprawdę wilgotnych, natomiast prosionki zalęgają się częściej w miejscach zacienionych. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tych skorupiaków, warto osuszać miejsca narażone na wilgoć, a także zdecydować się na zastosowanie określonego preparatu biobójczego w przypadku, gdy szkodniki nie znikają same.