Spulchnianie ziemi glebogryzarką – dlaczego się opłaca?

Spulchnianie ziemi glebogryzarką – dlaczego się opłaca?

Aby móc w pełni cieszyć się na wiosnę dobrą ziemią, która idealnie sprawdzi się pod uprawy, należy ją spulchnić jesienią. Jeśli zapomnieliśmy o tym tuż przed zimą, możemy zrobić to wczesną wiosną, przed pierwszym sadzeniem roślin, warzyw i owoców. Dobrze „napowietrzona” gleba m.in. o wiele lepiej chłonie wodę. Posiada także wiele innych, cennych zalet, chcecie się przekonać jakich? Czym najlepiej obrobić ziemię, aby praca szła sprawnie, a zarazem dokładnie? Sprawdźcie!

Co to jest glebogryzarka?

Glebogryzarka to urządzenie, po które sięga wielu ogrodników. Dzięki niej można szybko i niezwykle precyzyjnie spulchnić każdy kawałek ziemi. Jest przydatna zwłaszcza tym osobom, które posiadają naprawdę spore ogrody, ponieważ przekopywanie arów, czy hektarów ziemi łopatą, byłoby nie lada wyzwaniem, a do tego niezwykle wyczerpującą pracą. Zanim przystąpimy do pracy glebogryzarką, musimy odpowiednio przygotować ogród. Warto dobrze oczyścić teren z pozostałych patyków, liści, a także wszelkiej roślinności. Dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać jesienią lub bardzo wczesną wiosną, gdy na grządkach nie mamy już żadnych warzyw lub roślin.

Dzięki użyciu tego urządzenia możemy sprawnie i dokładnie spulchnić ziemię

Na czym polega praca glebogryzarki?

Glebogryzarkę ustawiamy przodem do grządek i zaczynamy pracę. Urządzenie to posiada specjalne noże, które wbijają się w ziemię,  „przekopując” ją. Dzięki temu nabiera ona większej objętości i spulchnia się. Zabieg ten pozwala przygotować grządki na lepszy rozrost roślinności oraz warzyw. Jak wiadomo, w zbitej i suchej ziemi zasadzenie czegokolwiek jest problematyczne, a warzywa i inne rośliny mają przeważnie utrudnione dojrzewanie.  Aby cieszyć się szybko obfitymi plonami, ziemia, w której sadzimy, musi być dobrze „napowietrzona”. Spulchnianie jej łopatą lub kopaczką, jest niezwykle uciążliwe, a do  tego czasochłonne. Intensywne prace tymi narzędziami mogą spowodować także obrzęki i rany na dłoniach, a do tego bywają niezwykle męczące. Lepiej szybko i dokładnie spulchnić grządki glebogryzarką i mieć nieco więcej czasu dla siebie i rodziny!

Dzięki zastosowaniu do spulchniania ziemi glebogryzarki, warzywa i owoce o wiele lepiej rosną

Na co zwrócić uwagę przy zakupie glebogryzarki?

Jeśli mamy spory ogród i dużo powierzchni, na której sadzimy, najlepiej zakupmy glebogryzarkę, która wyposażona jest w dodatkowe kółka, dzięki temu praca nią będzie o wiele łatwiejsza. Warto także rozejrzeć się za glebogryzarką, która posiadać będzie napęd roboczy tylny lub przedni, bądź taką, która wyposażona będzie w silnik. Silnikowe glebogryzarki są świetnym rozwiązaniem, ponieważ praca nimi idzie o wiele dynamiczniej, a my męczymy się jeszcze mniej. Glebogryzarki produkowane są przez wiele różnych firm w różnych rozmiarach.  Warto dokładnie rozejrzeć się po sklepie budowlanym i wybrać tę najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb.

Pamiętaj o…

Pamiętajmy o tym, że jeśli mamy spalinową glebogryzarkę, przed rozpoczęciem prac, musimy sprawdzić w niej poziom oleju. Ponadto, obejrzyjmy dokładnie ostrza, czy nic nie zawinęło się wokół nich oraz czy są zdatne do użytku. Manewrowanie zniszczonymi nożami lub uszkodzonymi, może zakończyć się nawet zranieniem naszego ciała! Sprawdźmy, czy nic w urządzeniu nie jest poluzowane oraz czy działa ono poprawnie.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *