Sprzęty do odśnieżania – sprawdź czy masz wszystkie, których potrzebujesz!

Sprzęty do odśnieżania – sprawdź czy masz wszystkie, których potrzebujesz!

Choć ostatnimi laty zima nie jest aż tak uciążliwa, jak kiedyś, to nadal zdarzają się momenty, gdy śnieg w zupełności pokrywa ulice oraz nasze posesje. Zwykle już 20 cm warstwa białego puchu paraliżuje ruch nie tylko na drogach! Przy takiej ilości śniegu dosyć trudno przemieszczać się także po posesji! Zwłaszcza, gdy pod spodem kryje się lód. Będąc nieuważnymi, możemy zrobić sobie naprawdę sporą krzywdę! Warto zadbać o swoje i bliskich bezpieczeństwo oraz ułatwić sobie poruszanie się i odśnieżać podjazd i plac. A co będzie najbardziej przydatne w odśnieżaniu? I dlaczego warto wystrzegać się posypywania bruku kuchenną solą? Koniecznie sprawdźcie!

Łopata do odśnieżania śniegu

Jest chyba w praktycznie każdym domu, wokół którego znajduje się plac, garaż i nieco bruku. Mowa oczywiście o łopacie do odśnieżania. Jeżeli planujemy budowę czterech kątów, musimy pamiętać o jej zakupie. Dobrze jest postawić na łopatę solidną, o mocnym, nieślizgającym się w ręce trzonku oraz trwałej szufli. Do wyboru mamy łopaty plastikowe, metalowe, o podwójnym uchwycie oraz mniejszych i większych gabarytów. Wszystko zależy od tego, jak duże jest nasze podwórko. Musimy pamiętać także, aby nie wybierać sprzętu o ostrym zakończeniu szufli, gdyż w przypadku niewielkiego śniegu bądź zbyt intensywnej pracy, możemy uszkodzić nawierzchnię naszego bruku lub betonu. Sprzęt ten z pewnością jest dedykowany osobom, które szybko chcą pozbyć się śniegu z posesji oraz ich plac ma niewielką powierzchnię. Ponadto, warto aby każdy, kto posiada ogródek, miał taką szuflę, gdyż dzięki temu, zawsze będzie w stanie na szybko odśnieżyć choćby kawałek. Cena łopaty do śniegu nie jest wygórowana,  to wydatek rzędu 40 – 100 złotych.

Akcesoria to odśnieżania takie, jak łopaty, są bardzo pomocne! Szybko pozbędziemy się śniegu ze schodów czy podestu

Posypywanie posesji preparatami antypoślizgowymi

Gdy pozbędziemy się wierzchniej warstwy śniegu, lub bruk będzie oblodzony, możemy użyć preparatów zmniejszających poślizg, dzięki temu unikniemy wywrócenia się i np. złamania kończyny. Do tego z pewnością pomocny będzie piasek, który możemy zakupić w każdym markecie budowlanym, za około 25 kg zapłacimy 10 złotych. Przed zimą możemy zaopatrzyć się także w kermazyt antypoślizgowy, który świetnie zastąpi piasek. Produkowany jest z naturalnych surowców i nie niszczy nawierzchni, ani upraw. Tutaj za 55 l zapłacimy około 32 złotych. Należy unikać stosowania soli kuchennej oraz popiołu, powstałego ze spalania węgla lub drewna. Sól kuchenna ma silne właściwości żrące i w dużych ilościach, może przyczynić się do niszczenia gleby oraz wypalania trawy. W popiele natomiast zwykle obecne są kawałki drewna lub węgla o ostrych zakończeniach. Stosując go, możemy zniszczyć sobie obuwie lub co gorsza, przebić oponę w samochodzie. Do nawierzchni asfaltowych i brukowych przeznaczona jest specjalna sól drogowa. Za worek 5 kg zapłacimy około 8 zł. Oprócz narzędzia do odśnieżania, warto mieć także w garażu pod ręką, preparat, dzięki któremu pozbędziemy się lodu z naszej posesji. Substancje te zwykle nie są drogie, dlatego dobrze jest zakupić ze dwa worki piasku, soli drogowej, czy kermazytu, tuż przed zimą.

Sprzęty elektroniczne do odśnieżania

Dla wszystkich tych, którzy mają spore posesje, np. kilkuhektarowe, z pewnością odpowiednim sprzętem do odśnieżania będą profesjonalne odśnieżarki oraz łamacze lodu. Sprzęt ten, dobry jakościowo, zakupimy za około 1000 złotych w górę. Do wyboru mamy urządzenia ręczne, którymi sterujemy chodząc oraz odśnieżarki – traktorki. Możemy także dodatkowo zakupić łamacze lodu lub odśnieżarkę wyposażoną także i w tę funkcję. Urządzenia elektryczne do pozbywania się warstwy śniegu z posesji są bardzo funkcjonalne. Pozwalają zaoszczędzić czas i nie wymagają aż takiego wysiłku przy odśnieżaniu, dzięki temu idealnie sprawdzą się, gdy mamy spore posesje.

Jeżeli posiadamy sporo arów lub hektarów, a nawet zwykły, duży podjazd, z pewnością pomocne okażą się odśnieżarki elektryczne, dzięki którym praca będzie i lżejsza i szybsza!

 

Instalacje antyoblodzeniowe

Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż systemu antyoblodzeniowego. System ten to nic innego, jak specjalne maty lub kable, które wyzwalają ciepło pod wpływem ujemnej temperatury na zewnątrz. Maty lub kable montujemy w piasku pod nawierzchnią lub wierzchnią warstwą, np. schodów. Jest to wydatek rzędu od 250 zł za m2, więc dosyć spory. Warto zatem ułożyć taką instalację właśnie na schodach lub w drodze do garażu, bezpośrednio tam, gdzie będziemy jechać kołami naszego samochodu. Instalacje te stosuje się bardzo często także w przemyśle i infrastrukturze.

Bardzo trudno przejść przez nawet niewielką warstwę śniegu, a co dopiero przejechać samochodem

Posiadając własny dom wraz z posesją i garażem, warto odśnieżać bruk, gdyż dzięki temu o wiele prościej będzie nam się przemieszczać. Dodatkowo, zadbamy także o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *