Sposoby na zwalczanie perzu w ogrodzie

Sposoby na zwalczanie perzu w ogrodzie

Hodując rośliny oraz uprawiając warzywa w ogrodzie, często walczymy z różnorodnymi chwastami. Niestety, rośliny te mają to do siebie, że rosną dość głęboko i zwykle niestraszne im nawet lekkie mrozy! Chwasty charakteryzują się mocną strukturą budowy i potrafią gęsto rozsiewać się po naszym ogrodzie.  Jednym z bardziej uciążliwych chwastów jest perz, roślina z gatunku bylinowa tych, w jaki sposób pozbyć się perzu?

Perz – uciążliwy chwast

To, co wyróżnia tę roślinę, to fakt, że potrafi przetrwać niemal w każdej glebie! Niestraszne jej zbytnie zawilgocenie, suchość, czy gliniastość. Perz nie lubi dojrzewać jedynie w glebach skrajnie piaszczystych, jednak takich nie spotkamy w naszych ogrodach. Chwasty są sporymi szkodnikami i stają się dużym zagrożeniem naszych upraw! Niestety, konkurując o światło oraz wodę, nasze uprawy zwykle przegrywają z chwastami, a zwłaszcza z perzem. Potrafi on zapuścić spore korzenie, których długość dochodzi nawet do 15 cm! Co więcej, perz ma zdolności odtworzenia się nawet z niewielkiego fragmentu, pozostałego w ziemi, dlatego zwykle samo ręczne odchwaszczanie jest nieskuteczne.

Perz ma mocne i długie korzenie, dlatego walka z nim często jest nierówna!

Jak zwalczyć perz na działce?

Perz nie jest jednak aż takim problemem, aby nie dało się z nim walczyć. Możemy pokonać go, dokładnie odchwaszczając ręcznie glebę, a następnie przekopując glebę widłami. Możemy tego dokonać tuż po ostatnich plonach, gdy będziemy spulchniać ziemię na jesień i przygotowywać ją pod kolejne uprawy. Jest to wygodny i domowy sposób, który możemy wykorzystać, gdy nasze grządki nie są rozległe. Wymaga to sporej dokładności, ponieważ należy wybrać wszystkie pozostałości z ziemi.

Perz jest rośliną, która bardzo mocno się rozrasta, dlatego warto szybko z nim walczyć!

Zwalczanie perzu – ściółkowanie

Ściółkowanie jest świetną metodą walki z wszystkimi rodzajami chwastów. Jesienią, rozsypujemy na glebie, którą mamy na wiosnę zamiar uprawiać, warstwę, np. kory sosnowej, bez problemu zakupimy ją w sklepie ogrodniczym. Możemy użyć także materiałów kupnych, np. agrowłókniny lub różnorodnych mat ściółkujących. Dzięki położeniu takiej warstwy ochronnej, będziemy mieć pewność, że nic zbędnego nam się nie rozsieje. Maty i naturalne ściółki nie przepuszczają powietrza i zapobiegają rozsiewaniu się chwastów, a także wzrastaniu tym, które znajdują się pod powierzchnią ziemi.

Preparatu do zwalczania perzu

Niezwykle skutecznie z perzem radzą sobie środki chemiczne. Możemy najpierw wypróbować tych, które chronią środowisko, jeśli nie przyniesie to skutku, sięgnijmy po cięższe preparaty. Pamiętajmy jednak, że środki te zwalczają nie tylko chwasty, ale także nasze rośliny, gdyż działają mocno żrąco. Najlepiej tego typu preparaty nanosić punktowo, na same chwasty, a samą walkę rozpocząć pod koniec sezonu, gdy już większą część upraw będziemy mieli zebranych. Niezwykle skuteczne są preparaty herbicydy, które można użyć profilaktycznie, jeszcze przed założeniem ogrodu, dzięki temu z pewnością na dłużej uda nam się odchwaścić glebę i pozbyć się perzu.

Perz to jeden z bardziej uciążliwych chwastów, które rozrastają się, w naszym ogrodzie, szpecąc go. Perz zagraża również naszym uprawom! Bardzo często, gdy dochodzi do „inwazji perzu”, nasze rośliny i warzywa zwyczajnie obumierają. Stosując jednak tych kilka kroków, można skutecznie pozbyć się tego chwastu!

10 Comments
  1. Ooo świetny wpis na pewno przyda się nie jednej osobie, która walczy z tego typu roślinkami. Pozdrawiam serdecznie ?

  2. Mam działkę i niestety perz jest faktycznym problemem. Koniecznie musimy znaleźć jakiś dobry preparat bo to bardzo uciążliwy chwast.

  3. Nie znam tego problemu, ponieważ nie mam swojej działki. Natomiast ten tekst przyda się nie jednej osobie. 🙂 Pozdrawiam

  4. Nie znam tego problemu, ponieważ nie mam swojej działki. Natomiast ten tekst z pewnością przyda się nie jednej osobie. Pozdrawiam 🙂

  5. Gdyby nie wszelkiego rodzaju chwasty ludziom uprawniającym działki zdecydowanie łatwiej by się żyło. Niestety, ale perz jest dużym zmartwieniem dla działkowców 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *