Skąd się biorą nazwy roślin?

Skąd się biorą nazwy roślin?

Nazwy roślin dla wielu stanowią zagadkę. Nie da się ukryć, że niektóre są naprawdę ciekawe i budzą różne skojarzenia. W wielu przypadkach nazwy roślin są związane z jakąś funkcją, jaką pełnią lub miejscem, w jakim zostały wynalezione. Skąd się zatem biorą nazwy roślin? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Nazwy roślin – skąd się wzięły?

Nazwy roślin bardzo często nie są przypadkowe, ponieważ wzięły się z wielu zjawisk przyrody, łączą się także ze zmysłami lub pochodzeniem. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych czynników, które mają wpływ na nazwę rośliny.

  • Zmysły – sporo roślin swoją nazwę zawdzięcza zmysłom, takim jak: węch, wzrok,dotyk, smak. Ciekawymi nazwami są na pewno wieczornik damski, czyli kwiat o słodkim zapachu, który nabiera intensywności po zmroku czy marzanka wonna, roślina o silnej, waniliowej woni.
  • Występowanie i pora kwitnienia – są to dwa ciekawe przypadki, które wpływają na nazwę roślin. Możemy wyróżnić tutaj na pewno rannika zimowego, śnieżynkę przebiśnieg czy śnieżnik. Są one związane z konkretną porą, a także dniem. Do nazw, które pochodzą od występowania i pory kwitnienia, należy na pewno konwalia majowa, cieszynianka itp.
  • Pochodzenie, właściwości, zastosowanie – jest to ciekawa grupa, która wpływa na nazwę. Można przede wszystkim wyróżnić różne gatunki ziół, leśne, polne, a także rośliny, które zapobiegać mają skutkom ich spożycia. Z tego względu trujące rośliny otrzymały przedrostek wilczy, np są to jagody, wilczomlecze, wilczełyko. Są to bardzo toksyczne rośliny i spożywane w dużych ilościach mogą doprowadzić do śmierci. Inną niebezpieczną dla człowieka nazwą jest oczywiście szalej jadowity czy mordownik. Nie da się zatem ukryć, ze nazwa ma bardzo duże znaczenie. Należy na nią zwrócić uwagę.
  • Inspiracje mitologiczne – na pewno popularną grupa roślin są te, których nazwa pochodzi od inspiracji mitologicznych. Nazwanie kwiatów i ziół na cześć bóstw greckich jest naprawdę popularne. Należą do nich między innymi: narcyzy, które nawiązują do młodzieńca wyjątkowej urodzie, irysy, które pochodzą od imienia bogini tęczy, hiacyntów, które pochodzą od mitycznego królewicza spartańskiego. Do z języka greckiego na pewno zalicza się też popularna nazwa astrów.
  • Od nazwiska odkrywcy – do tej grupy można zaliczyć na pewno dalie, które pochodzą od popularnego botanika Andersa Dahla. Bugenwilla, czyli pnącza pochodzące od nazwiska przyrodnika, który opisał je po raz pierwszy. Popularne także gwiazdy betlejemskie, czyli poisencje., nazwany na cześć Poinsetta, który był wielkim miłośnikiem tego gatunku.

 

kwiaty

Nazwy roślin zależą od bardzo wielu, różnorodnych czynników. Związane są przede wszystkim ze zmysłami, pochodzą od nazw odkrywców, mają także dużo inspiracji mitologicznych, pochodzą od właściwości, czy pochodzenia swojego lub też zastosowania. Pomysłów na nazwy jest naprawdę bardzo wiele.

7 Comments
  1. Lubię dalie , ale nie wiedziałam, że pochodzą od nazwiska 🙂
    Wiele kwiatów pewnie ,a swoje nazwisk od nazwisk ich odkrywców ..

      1. Lubię czytać o roślinach i wprowadzać w życie niektóre dobre rady.
        Fajne kolorowe zdjęcia wstawiłaś, miło się kojarzy z latem 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *