Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie

Mimo iż lato trwa nadal, noce zaczynają już być nieco chłodniejsze. Sierpień to piękny miesiąc, a zarazem niezwykle urodzajny. Możemy zbierać maliny, jeżyny, niektóre odmiany jabłek. Warto także pamiętać o tym, aby wykonać kilka podstawowych prac w ogrodzie w tym miesiącu, dzięki temu będziemy mogli dobrze przygotować się na przyjście jesieni. O co należy zadbać w sierpniu w naszym ogrodzie?

Truskawki w sierpniu

Wielu z nas uwielbia truskawki, niestety w sierpniu już dawno jest po ich sezonie. Warto teraz zadbać o to, by dobrze przygotować krzaki tego owocu na kolejne lata. Usuwamy zatem wszystkie zeschnięte części, odchwaszczamy i obcinamy krzewy do 5 cm. Dzięki temu w przyszłym roku na nowo będą mogły one zakwitnąć. Odpowiednim posunięciem będzie ostatnie nawożenie krzaka, tuż przed jesienią. Warto wspomnieć, że truskawki dobrze jest sadzić, co 3, 4 lata w zupełnie innym miejscu, najlepiej tam, gdzie wcześniej znajdowały się warzywa cebulowe, aksamitka lub rośliny motylkowe. Jeśli akurat w tym roku chcemy zabrać się za ponowne sadzenie truskawek, warto zrobić to właśnie teraz! Pamiętajmy tylko, aby nie sadzić nasion lub sadzonek truskawek do ziemi, w której wcześniej były pomidory. Warto zwrócić także uwagę na współrzędną uprawę roślin, o której poczytacie tutaj.

Truskawki – uwielbia prawie każdy! Niestety, w sierpniu już jest po sezonie. Teraz należy zadbać o krzaki

Warzywa na jesienny zbiór

Sierpień to odpowiedni czas, by w końcu zacząć wysiewać warzywa, które będziemy zbierać jesienią. Na początku możemy zasiać szpinak i sałatę masłową, a następnie koper ogrodowy, kapustę, rzodkiewkę, rzepę, roszponkę, czy szczaw. Warto nie zapomnieć o tym na początku sierpnia, ponieważ im później się za to zabierzemy, tym później warzywa jesienne wzejdą. A jak wiadomo, podczas jesieni często bywa już nieco chłodno, przez co warzywa mogą w ogóle nie wyrosnąć.

Zbiory, zbiory!

Druga połowa wakacji to także świetny czas na zbiory. To właśnie teraz zbieramy m.in. pomidory, ogórki, maliny, jeżyny, jabłka, paprykę, bakłażan, fasolkę szparagową czy marchew. Najwyższy czas także na ziemniaki! Jeśli zauważymy, że liście tego warzywa żółkną, pora zabrać się za wykopy. Sierpień to świetny czas na eksperymenty w kuchni. Letnie, lekkie warzywa idealnie nadają się do przygotowywania kolorowych sałatek wraz z dresingami. To właśnie teraz także kończymy zbiory ziół. Naturalnie zioła świetnie ubogacają niemalże każdą potrawę!

Krzewy i drzewa iglaste

Warto już zacząć rozsady krzewów hodowanych wcześniej w doniczkach, pamiętajmy jednak, aby robić to w dzień, w którym gleba będzie nieco bardziej mokra, np. tuż po opadach deszczu. W sierpniu dobrze jest także przycinać drzewa i krzewy owocowe: czereśni, wiśni, jabłoni, dzięki temu o wiele lepiej owoce będą dojrzewać, a te drzewa, których zebrano już plon, lepiej rozrastać się w następnym roku. Pamiętajmy, aby czereśnie i wiśnie przycinać dopiero po plonach, około drugiej połowy sierpnia. To samo tyczy się niektórych odmian jabłoni, rodzących latem. Natomiast, jeżeli już jesienią chcemy zasadzić drzewka i krzewy do naszego ogrodu, warto teraz rozsypać facelię, czyli nawóz, który pozwoli glebie wzbogacić się o różne mikroelementy, dzięki którym rośliny o wiele lepiej będą rosnąć.

To czas, by przyciąć krzewy takie, jak np, czereśnia

Sierpień to piękny miesiąc w kalendarzach. To wtedy zbieramy najwięcej warzyw i owoców, ale także małymi krokami przygotowujemy się do jesieni. Warto wykonać tych kilka podstawowych prac w ogrodzie.

8 Comments
  1. U mnie pomidorów od groma i wiem że to idealny czas na ich zbiór ?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *