Sadzimy głogownik

Sadzimy głogownik

Głogownik jest jednym z bardziej dekoracyjnych oraz popularnych krzewów. Łatwo go można rozpoznać i spotkać w naprawdę w wielu miejscach na Ziemi. Należy on do rodziny różowatych ma czerwone lub wręcz bordowe liście i dlatego dosyć mocno zwraca uwagę. Mimo że jest to roślina, która przede wszystkim rośnie w Azji oraz Himalajach, nie jest jakąś rzadkością w Polsce. Co można zatem powiedzieć jeszcze o tym przepięknym krzewie? W jaki sposób się go sadzi? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Sadzenie głogownika

Krzew ten należy wysadzać właśnie mniej więcej w listopadzie. Można jednak oczywiście uczynić to również wiosną, na przykład marcu lub maju. Według specjalistów, ogrodników najlepiej wykopać otwór i na jego dno wyłożyć kompostownik. Jeśli nie dysponujesz naturalnym kompostownikiem, możesz użyć nawozu kupnego, naturalnego.

Jeśli natomiast przewidujesz wysiewanie głogownika z nasion, zbierz owoce latem i posiej je na wiosnę. W momencie, kiedy osiągną one oczekiwany przez Ciebie, rozmiar możesz przez wsadzić go do żyznej ziemi w ogrodzie. Pamiętaj, że jeśli Twój głogownik jest mały właśnie w okresie jesienno-zimowym zabezpieczysz go przed mrozami. Najlepiej jest krzew okryć, a także podsypać korą, by zapewnić glebie ciepło.

 

głogownik

Głogownik – cechy charakterystyczne

Nie da się ukryć, że głogownik ma wszechstronne zastosowanie dekoracyjne. W Polsce wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia żywopłotów, świetnie sprawdza się również w tej roli, ponieważ ma dosyć dużą odporność na niskie temperatury i atrakcyjny wygląd liści, które w okresie wegetacyjnym przebarwiają się nieco na czerwono oraz pomarańczowo. Warto dodać, że w momencie, gdy na jesień wszystkie liście z drzew opadną, głogownik oczywiście dalej zdobi ogrody przepięknymi liśćmi.

Ciekawostką jest to, że liście głogownika są w dotyku skórzaste i przyjemne. Roślina ta ma białe, pachnące kwiaty, które kwitną na przełomie maja i wyglądają naprawdę przepięknie. Jest to naprawdę dekoracyjny krzew, który warto mieć w swoim ogrodzie.

głogownik
Głogownik zdobi ogrody nawet zimą! Krzew ten nie gubi liści na zimę.

Głogownik – pielęgnacja

Głogownika nie trzeba jakoś specjalnie podlewać. Warto tego dokonywać w momentach większej suszy. Można to czynić oczywiście cały rok, choć rozsądniej jest przyciąć go na wiosnę lub jesień, pamiętając, że w marcu należy ponownie przyciąć głogownik, jednak tym razem mocniej. Należy uważać, ponieważ głogownika czasami dotyka zaraza ogniowa.

Głogownik jest przepięknym krzewem, który zdobi polskie ogrody od bardzo wielu lat. Praktycznie każdy widział już głogownika na własne oczy! Jest to krzew, który ma czerwone, bordowe liście, przepięknie zdobiące ogród nawet zimą. Faktura tych liści jest nieco skórzana, są one zwarte oraz dość twarde w dotyku. Głogownik wykorzystywany jest głównie w celach dekoracyjnych. Jego gałązki używa się do tworzenia różnorodnych stroików, na przykład świątecznych.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *