Sadzenie tulipanów - jak to robić?

Sadzenie tulipanów - jak to robić?

Tulipany są jednymi z piękniejszych roślin, które zdobią wiosn, a nawet początkiem lata bardzo często ogród wielu osób. Świetnie prezentują się również jako kwiaty cięte w wazonie. W jaki sposób zatem sadzić tulipany? Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania tych czynności? Zachęcamy do lektury.

Tulipany – co warto o nich wiedzieć?

Tulipany są jednymi z najpopularniejszych roślin cebulowych, które kwitną przede wszystkim wiosną. Oczywiście tulipany należy sadzić jesienią, jednak już o tej porze roku warto przeczytać na ten temat nieco informacji tak, aby uniknąć niechcianych błędów i cieszyć się z pięknej, wiosennej ozdoby.

Cebule tulipanów

Podczas zakupu cebulek tulipanów warto zdecydować się na okazy o sporych rozmiarach, zdrowe, jędrne, bez pęknięć oraz uszkodzeń mechanicznych. Wtedy można mieć pewność, że tulipany rzeczywiście będą przepięknie się prezentować oraz że zakwitną. Najrozsądniej jest nabyć cebule w sprawdzonych sklepach ogrodniczych.

Sadzenie tulipanów – w jaki sposób przybiega?

Należy zwrócić uwagę na stanowisko. Musi być ono lekko zacienione, ale także słoneczne. Warto unikać jednak południowej strony ogrodu, a także drzew liściastych, ponieważ tulipany, zanim dojrzeją, zdążą już przekwitnąć. Ponadto, gleba musi być przepuszczalna, a także piaszczysto-gliniasta. Dodatkowo, dokładnie spulchniona. Należy pamiętać również o podlewaniu przez cały okres wegetacji, dopóki liście zaczną żółknąć. Tulipany trzeba nawozić 2-3 razy w sezonie płynnym nawozem lub też wyściółkować podłoże kompostem. Nie można również zapominać o pielęgnacji późną jesienią. Miejsca, w których rosną cebule, okrywa się 10 cm warstwą kory. Pod koniec wegetacji liście  tulipanów żółkną i wykopuje się cebule, umieszcza się na lato w suchym miejscu, gdzie przyjdą w okres spoczynku.

 

tulipany

Sadzenie cebulek tulipanów

Duże cebule sadzimy jesienią, ziemia powinna być dokładnie przekopana. Należy wsadzić cebulę dosyć głęboko w miarę możliwości, z dobrze rozłożonym kompostem. Jeżeli gleba jest ciężka, warto ją trochę rozluźnić piaskiem lub torfem wysokim. Głębokość, na którą wkładane są cebule głównie zależy od wielkości, na przykład do gleby piaszczystej sadzi się mniej więcej 3 cm niżej, natomiast ogólnie przyjmuje się, że cebula powinna się znaleźć mniej więcej na głębokości 3 razy większej od jej wielkości.

Ponadto, cebule tulipanów należy sadzić do momentu, kiedy ziemia zacznie zamarzać, czyli do końca listopada. Cebulki umieszcza się mniej więcej na głębokości będącej trzykrotnym wielkością cebulki, jak już wcześniej zostało wspomniane. Nawet jeżeli zostaną one posadzone nieco płyciej lub głębiej i tak wyrosną.

sadzenie tulipanów

 

Sadzenie cebulek odbywa się jesienią, natomiast już latem warto zaplanować miejsce, a także sprawdzić warunki, jakie musi spełnić gleba. Cebulki tulipanów sadzi się do ziemi na głębokość mniej więcej trzech wielkości samej cebulki. Warto pamiętać, że tulipany należy nabyć u sprawdzonych dostawców. Warto korzystać z oferty sklepów ogrodniczych, a unikać zakupu cebulek tulipanów w marketach.

2 Comments
  1. Bardzo pomocny wpis dla początkujących i w sumie nie tylko 🙂 Planuję kupić kilka ładnych gatunków tulipanów

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *