Ryby w ogrodowym w stawie - jak je pielęgnować?

Ryby w ogrodowym w stawie - jak je pielęgnować?

Pielęgnacja własnego oczka wodnego, czy też stawu sprawia zarówno hobbystom, jak i profesjonalnym ogrodnikom wiele frajdy. Warto jednak pamiętać o tym, że nie da się wpuścić ryb do stawu bez wcześniejszego przygotowania zbiornika. A zatem, jak pielęgnować ryby w stawie o każdej porze roku? Ile ryb na m2 wody można włożyć do zbiornika? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Ryby w stawie – kiedy można je wpuścić?

Jeśli dopiero przygotowujesz własne oczko wodne, czy też ogrodowy staw, pamiętaj, aby wpuścić tam ryby dopiero w momencie ukorzenienie się wszystkich roślin, a także wtedy, gdy woda stanie się przejrzysta. Dzięki temu zachowasz równowagę biologiczną. Niektórzy ogrodnicy sądzą, że w pierwszym roku pielęgnacji stawów, warto wpuścić jedynie kilka okazów ryb lub też włożyć je do akwenu dopiero na następny rok.

ryby

Ryby w stawie – pielęgnacja 4 pory roku

W każdej porze roku należy zwrócić szczególną uwagę na ryby w stawie. Przede wszystkim trzeba utrzymywać czystą wodę i zapobiegać rozwojowi glonów. Ryby dobrze czują się w czystej i natlenionej wodzie, niestety glony wydzielają siarkowodór i inne azotany i mogą powodować mętnienie wody. Należy też pamiętać, aby zasadzić w stawie rośliny wodne oraz rośliny strefy przybrzeżnej, dzięki nim zapobiegniesz rozwojowi glonów, a ryby będą miały schronienie w lecie.

 

Czym karmić ryby w stawie? Przede wszystkim należy używać specjalistycznych karm, które dostaniesz w sklepie zoologicznym. Warto także pamiętać, że nie mogą one dostawać zbyt dużo pokarmu, ponieważ może on gnić w wodzie, co doprowadza do rozwoju grzybów i bakterii. Lepiej jest karmić ryby ograniczonych ilościach. Spójrz, ile ryba jest w stanie zjeść, tyle jej nasyp. Jeśli widzisz, że już nie są zainteresowane, zaprzestań karmienia.

Jesienią należy przygotować ryby do zimowania i zaprzestać ich karmić. Należy zrobić w momencie, gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Zimą ryby mogą zostać w stawie, należy jedynie pamiętać, aby woda całkowicie nie zmarzła. Z pewnością do tego sprawdzi się grzałka, która będzie nieco ogrzewać wodę. Wiosną można wpuścić inne ryby do stawu.

 

 

Aby móc trzymać ryby w stawie, należy odpowiednio je pielęgnować. Pamiętaj, aby woda była natleniona i wolna od glonów, warto zasadzić rośliny, które usuwają nadmierną ilość glonów, a także natlenianie wodę. Pamiętaj, aby karmić ryby jedynie odpowiednią ilością pokarmu, jaką są w stanie zjeść, ponieważ pływające resztki mogą przyczyniać się do rozwoju bakterii i grzybów.

8 Comments
  1. Kiedys chcialam stworzyc takie miejsce w swoim ogrodzie i moc podziwiac karpie koi, ale niestety cos nke wyszlo

  2. Kiedy byłam dzieckiem marzyło mi się mieć oczko wodne , ale dość szybko mi ta ochota przeszła. Dla kogoś kto je planuje cenny wpis.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *