Rośliny zwisające – jak sprawdzają się na balkonie?

Rośliny zwisające – jak sprawdzają się na balkonie?

Przejeżdżając przez okolicę domów jednorodzinnych latem, często spotykamy się z pięknym, ukwieconym balkonem lub tarasem. Wrażenie z pewnością robi duży, zadbany pod kątem florystycznym taras, jednak nawet małe balkoniki można pięknie przystroić. Rośliny zwisające na balkon sadzimy wiosną, czyli teraz mamy na to odpowiedni czas. Zastanawiacie się zatem zapewne, jakie to są rośliny i jakie warto kupić? Zobaczcie koniecznie poniżej!

O czym musimy pamiętać przed zasadzeniem na balkonie roślin zwisających?

Jeśli chodzi o pielęgnację tego typu roślin, nie wybiega ona zbytnio poza zwykłą uprawę kwiatów, np. w ziemi, w ogrodzie. Na pewno podłoże musi być żyzne – tylko wtedy nam coś urośnie. Oczywiście, są wyjątki od reguły, o nich pisaliśmy m.in. niedawno tutaj, ale zazwyczaj ziemia musi być dobrze odżywiona. Co używać do nawożenia? Wszystkie specyfiki zakupimy w sklepie ogrodniczym, musimy jednak pamiętać, aby dokładnie czytać etykiety i nie kupić nawozu dedykowanego innemu rodzaju podłoża, czy kwiatów. Jeśli kupujemy ziemię w workach, mamy napisane na jej opakowaniu rodzaj. Zawsze możemy jednak, np. zbadać jej żyzność, używając specjalnego do tego narzędzia. Zakupimy go także w sklepie ogrodniczym.

Nawet pojedynczy kwiat na balkonie pięknie go zdobi. Warto zdecydować się na taki akcent kolorystyczny

Ponadto ważne są doniczki. Do zahaczenia na balkon zakupimy specjalne, podłużne doniczki wraz z odpowiednimi hakami i śrubami, które bardzo łatwo zamontujemy samemu. Pamiętajmy jednak o tym, by najpierw zasadzić kwiaty, podlać je i odżywić, a dopiero potem wieszać doniczki! Choć wydaje się to logiczne, często możemy się zapomnieć, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie dekorowaliśmy w ten sposób balkonu.

Jeśli lubimy niebieski, koniecznie zakupmy Lobelię!

Jakie rośliny zwisające możemy sadzić?

Rośliny balkonowe są naprawdę przepięknymi i okazałymi kwiatami. Kwitną intensywnie, mają wyraziste kolory i są zwykle dosyć bujne. Zobaczcie, co najczęściej dajemy do doniczek na balkon!

 • Petunia – surfinie. To właśnie ta odmiana petunii należy do najczęściej i najchętniej hodowanych na balkonach. Kwitnie naprawdę okazale od wiosny do przymrozków! Jednak musimy pamiętać o jej stałej pielęgnacji, gdyż jest to roślina wymagająca. Możemy zakupić surfinię w różnorodnych kolorach, np. różową, fioletową lub niebieską.
 • Pelargonia bluszczolistna – Jest to kolejny kwiat bardzo często hodowany na balkonach. Ma nieco mniejsze wymagania od surfinii. Podobnie, jak ona jest odporna na niskie temperatury, więc można ją trzymać nawet do późnej jesieni. Kwitnie przepięknie, na czerwono.
 • Uczep rózgowaty – jest rzadszą, balkonową rośliną, głównie dlatego, że rozrasta się do około 20 cm wysokości. Zwykle trzymany w donicach na tarasach. Pospolicie roślinę tę nazywa się Złotym Deszczem, jak sama nazwa wskazuje się niezwykle okazały, jednak łatwo go przesuszyć. Trzeba zatem nie zaniedbywać jego pielęgnacji.
 • Lobelia – charakteryzują ją drobne, niebieskie kwiaty, rosnące niezwykle gęsto. Lobelia jest równie częstym kwiatem balkonowym, co surfinia. Można z powodzeniem sadzić te kwiaty i ustawiać naprzemiennie na balkonie. Uzyskamy świetny, ozdobny efekt!
 • Plektrantus – choć jest to roślina, która nie ma aż takich walorów ozdobnych, warto zasadzić ją i postawić na balkonie. Potocznie nazywana jest komarzycą i bardzo dobrze odstrasza wszelkie insekty. Zapach, który wydziela, jest nieatrakcyjny dla komarów, jednak nie przeszkadza ludziom. Z pewnością będziemy mieć mniej tych owadów w domu.

 

 

Surfinia to jedna z popularniejszych roślin balkonowych. Nic dziwnego, prezentuje się przepięknie

 

Być może nie jest kolorowa, ale świetnie odstrasza komary! Zainwestujmy także w Komarzycę

Rośliny zwisające na balkon to idealny sposób, by nieco ożywić wygląd domu. Jeśli dysponujemy nawet niewielkim balkonem, zdecydujmy się na te kwiaty. Na pewno będziemy mogli długo cieszyć się ich walorami estetycznymi, gdyż w większości niegroźne im są mrozy. Pamiętajmy jednak o stałej pielęgnacji!

18 Comments
 1. Uwielbiam rośliny zwisające z balkonów, sadzę popularne surfinie również w doniczkach w moim ogrodzie uk 🙂

 2. Kwiaty to nie moja bajka, mam pare w domu, ale trzymają się tylko dzieki własnemu samozaparciu, bo ja nawet nie wiem jak się nazywają. Mimo wszystko bardzo lubie podziwiać ukwiecone ogrody i balkony

 3. Bardzo lubię jak kolorowe kwiaty ozdabiają balkony i marze aby kiedyś u siebie móc cieszyć się takim wydokiem

 4. U mnie nigdy nie było kwiatów na balkonie 🙂 Kiedyś muszę to koniecznie zmienić 😉 Pozdrawiam serdecznie ?

 5. Bardzo informacyjny wpis. Jeśli kiedyś znajdę czas na ozdobienie mojego mocno zaniedbanego balkoniku, to posadzę pewnie lobelię i surfinię.

 6. Zajrzałam z ciekawości, właśnie rozglądam się za kwiatami na balkon. Proponuję wstrzymać się jeszcze przez 2 tygodnie, bo nocne przymrozki mogą wykończyć najpiękniejsze okazy. Chyba postawię na sprawdzone pelargonie, prezentują się cudownie i można przebierać w kolorach. 🙂

  1. Też racja 😉 ja swoje kwiaty powoli przygotowuje, ale tegoroczny maj coś kiepski, dlatego lepiej poczekać 🙂 dziękuję za odwiedziny 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *