Rośliny z próbówki – co to takiego?

Rośliny z próbówki – co to takiego?

Dzisiejszy temat jest z pewnością dla osób, które z ogrodnictwem są „za pan brat”. Dlaczego? A no, bo rośliny z próbówki to ciekawy i zupełnie niepopularny temat związany z rozmnażaniem kwiatostanów poprzez metodę in vitro, która kojarzy się przede wszystkim z planowaniem potomstwa. Co ciekawe, metoda uzyskiwania roślin z próbówki jest bardzo podobna do „tradycyjnej” metody in vitro, ma także sporo zalet. Dlaczego zatem warto zdecydować się na nią? Co osiągniemy dzięki temu?

Rozmnażanie roślin in vitro

Wspominaliśmy wyżej, że metoda ta jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które działają w ogrodnictwie już jakiś konkretny czas. Dlaczego tak się dzieje? Wymaga ona głównie czasu, cierpliwości oraz odpowiednich warunków ku temu. Jest to metoda rozmnażania wegetatywnego, polegająca na odtwarzaniu roślin i ich fragmentów na specjalnych pożywkach. Główną zaletą tej metody jest fakt, że pozwala ona na uniknięcie wadliwych komórek w roślinach, stanowi zatem ratunek dla wielu okazów roślin, które często mogą być już na tzw. wyginięciu. Jak wiadomo, niekiedy warto pomóc naturze i uratować nieco gatunków, które ewidentnie nie radzą sobie w naszych glebach.

Warto także wspomnieć, że jest wiele gatunków roślin, które są „zjadane” i atakowane przez szkodniki i bardzo ciężko temu zaradzić. Niewiele osób natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną bardzo często jest wadliwa budowa komórek roślin, które od początku są zwyczajnie „osłabione”.

rozmnażanie roślin

Jak działa „roślinne in vitro”

Co ciekawe, rozmnażanie roślin odbywa się w słoikach lub innych, szklanych naczyniach z zamknięciem, stąd nazwa rozmnażania in vitro. Trzeba jednak dysponować odpowiednimi warunkami cieplarnianymi, np. rozmnażać rośliny w szklarni, w sterylnych warunkach. Na początek jednak należy przygotować sobie próbówkę z mikroelementami, różnymi witaminami, węglowodanami oraz surowcami, które stymulują wzrost. Następnie wszczepia się materiał rośliny w pożywkę z mikroelementów, należy pamiętać, by robić to w sterylnych warunkach. Na tym etapie rośliny zaczynają dojrzewać, gdy już widać korzenie i roślinkę, można zacząć wysadzać je do odkażonego podłoża i pomagać klimatyzować się im do warunków uprawy.

rośliny w słoiku
Jeśli mamy warunki na rozmnażanie tego typu roślin w ten sposób, możemy bez problemu zdecydować się rozmnażanie roślin w słoiku.

 

Dlaczego warto rozmnażać rośliny z próbówki?

Kolejną zaletą tego procesu jest to, że długotrwałe przebywanie materiału roślinnego w tych próbówkach, pozwala na uzyskanie swoistego banku genów, który przyda się nam podczas sadzenia roślin na masową skalę. Dzięki temu można np. uzyskać spory plon. Jest to także świetne rozwiązanie zawsze wtedy, gdy prowadzimy szkółkę drzew, krzewów itd. i potrzebujemy szybko uzyskać sadzonki wolne od chorób, wadliwych komórek albo też, gdy chcemy sprawić, że gatunki ginące ponownie zagoszczą w naszych ogrodach.

kwiaty

Rozmnażanie roślin in vitro jest sporym sukcesem naukowym, jednak nadal nie jest wykorzystywane na masową skalę. Głównym powodem jest na pewno dostępność do wszystkich mikroelementów i środków odkażających oraz warunki cieplarniane. Pomieszczenia muszą być raczej sterylne, a my musimy dysponować czasem i być cierpliwymi. Wszystko jest jednak możliwe!

12 Comments
  1. Bardzo ładnie to wszystko wygląda. Te malutkie roślinki są naprawdę urocze.

  2. Nie słyszałam o takiej metodzie rozmnażania kwiatów 🙂 Musze wypróbować, bo mam kilka roślinek, które chciałabym rozmnożyć 🙂

  3. Ciekawy temat, choć daleki od moich zainteresowań. Ale mam mamę, która jest miłośniczką roślin, polecę jej lekturę tego postu. Pozdrawiam serdecznie

  4. Bardzo ciekawa metoda, nigdy więcej o niej nie słyszałam. Na razie jestem bardzo początkująca, jeśli chodzi o pielęgnację roślin i ich hodowlę, ale bardzo lubię różne roślinne ciekawostki 🙂

  5. Bardzo klarowny wpis:) podoba mi się, jak łatwo wszytko odpisałaś i wyjaśniałas!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *