Rośliny soliterowe – gdzie najlepiej je sadzić?

Rośliny soliterowe – gdzie najlepiej je sadzić?

Coraz popularniejszą formą aranżacji ogrodu jest wykorzystanie w przestrzeni roślin soliterowych. Nie tylko niezwykle ubogacają one ogród, ale także pomagają w zagospodarowaniu miejsca. Do roślin soliterowych zaliczamy wiele drzew, a nawet krzewów. Wszystko zależy w dużej mierze od ich wyglądu. Gdzie zatem najlepiej zasadzić rośliny soliterowe w ogrodzie, które „solitery” sprawdzą się najlepiej? Zobaczcie koniecznie!

 

Co to są rośliny soliterowe?

Przechodząc ulicą, zdarza nam się oglądać przepiękne i zadbane ogrody, w których rosną rośliny soliterowe. Wielu nie zdaje sobie sprawy  z tego, że właśnie je zobaczyło, patrząc na ogród, a często, że je zasadziło u siebie wokół domu. Solitery to nic innego jak okazałe drzewa lub krzewy, które potrafią osiągać spore rozmiary, a do tego charakteryzować się rozłożystością gałęzi i liści. Słowem, są to strzeliste drzewa i piękne krzewy. Ich nazwa wywodzi się od słowa „solitaire”, czyli samotny. W przyrodzie, drzewa te rosną zwykle bez otoczenia innych roślin, gdyż zabierają sporo miejsca. W ogrodzie bardzo często muszą „dzielić” przestrzeń z innymi roślinami lub ogródkiem warzywnym, zasadzone jednak w pewnym miejscach wokół domu, będą wyglądać najbardziej okazale, a także nie będą zakłócać wzrostu innym roślinom.

Dąb jest najczęściej wyróżnianą rośliną soliterową. Zwykle rośnie samotnie

Gdzie sadzimy solitery?

Rośliny soliterowe warto zasadzić w ogrodzie w najbardziej przestronnym miejscu. Jak wiadomo drzewa i krzewy są sporymi roślinami, które potrzebują przestrzeni do wzrostu, ale także dobrego światła. Idealnym miejscem będzie zatem przestrzeń, np. za domem, jeśli mamy spory ogród. Warto rośliny soliterowe posadzić także w takim miejscu, aby nie „zabierały” światła mniejszym roślinom. Unikajmy zatem miejsc zacienionych, w których drzewa mogłyby tworzyć dodatkowy cień. Dobrze jest sadzić  rośliny soliterowe w ciągu razem. W zależności, czy są to krzewy do 2,5 m, czy drzewa. Niezwykle okazale będą wyglądać w rzędzie, obok siebie.

Możemy stworzyć także okazałą kompozycję z kwiatów i roślin soliterowych. Solitery zasadźmy z tyłu, natomiast mniejsze kwiaty z przodu. Każda roślina będzie wtedy bardzo dobrze widoczna, a ogród bardziej ozdobny. Jeżeli chcemy brać udział w konkursie na najładniejszy ogród, warto nie zapominać o soliterach, gdyż dopełniają kompozycję ogrodową.

Magnolia przepięknie kwitnie na wiosnę

Jakie wyróżniamy rośliny soliterowe?

Pozostaje kwestia tego, które rośliny są soliterami. Możemy wyróżnić ich naprawdę dużo! Do najbardziej okazałych należą:

  • Dąb – Jest to jedna z największych roślin soliterowych. Ma spore, rozłożyste gałęzie i niestety, ze względu na swoje rozmiary, nadaje się jedynie do dużych ogrodów. Mimo wszystko może stanowić wyróżniający się akcent w mniejszym ogrodzie.
  • Głóg – Rozmiary głogu są nieco mniejsze, dlatego nadaje się do mniejszych przestrzeni. Głóg jest niezwykle okazałą rośliną soliterową, gdyż kwitnie wiosną, a owocuje jesienią. W ogrodzie prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.
  • Magnolie – niewielkie drzewka soliterowe, można się zasadzić niemalże w każdym ogrodzie! Rośliny te ubogacają szczególnie wiosenny ogród, gdy zaczynają kwitnąć na różowo – biały. Każdy, kto chciałby wyhodować u siebie roślinę soliterową, powinien zdecydować się na magnolię.
  • Cyprysik nutkajski – Rodzaj krzewu, który jest najbardziej odporny na mrozy. Ten rodzaj soliteru poleca się osobom, które mieszkają wysoko w górach lub na terenach górzystych, gdzie zimy bywają mocno mroźne. Cyprysik może stać się dekoracją ogrodu, gdy zasadzimy go, np. w formie żywopłotu.

Cyprys jest również wyróżniany jako roślina soliterowa.

Rośliny soliterowe stanowią świetne urozmaicenie naszego ogrodu. Okazałe drzewa i krzewy są czymś coraz chętniej wybieranym w ramach dekoracji ogrodu. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że część z nich dobrze radzi sobie w ujemnych temperaturach. Rośliny soliterowe powinny zostać zasadzone w miejscach przestrzennych tak, by nie „zabierać” światła mniejszych kwiatom i roślinom.

12 Comments
  1. Ciekawy wpis! Dużo można się dowiedzieć 🙂 Pozdrawiam serdecznie ?

  2. Bardzo pouczający wpis – nie wiedziałam o takim nazewnictwie roślin- człowiek całe życie się jednak uczy

  3. Nie znałam tej nazwy, ale wielkie drzewa i okazałe krzewy uwielbiam. Kiedy tylko uda mi się kupić ziemię, od razu planuję posadzić wiele, wiele drzew. 🙂 I czarny bez, żeby móc z niego robić sok! Super, że o tym piszesz, może choć jedna osoba wybierze polski gatunek drzewa zamiast tych okropnych, zagranicznych tujek…

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *