Rośliny odporne na suszę

Rośliny odporne na suszę

Będąc zapracowanym i zabieganym, bardzo często nie ma się czasu do na to, aby w pełni zacząć pielęgnować swój ogród. Zwyczaj pielęgnujesz go, natomiast musisz przyznać, że doglądasz roślin nieco słabiej. Jeżeli uwielbiasz ogród, ale wiesz, że nie możesz poświęcić się w 100% to, aby pielęgnować go, pomagać wzrastać  oraz dbać o to, by warzywa i owoce dojrzewały, warto postawić na rośliny, które odporne są na suszę, a zatem jakie są rośliny odporne na suszę? Na co warto się zdecydować?

Rośliny odporne na suszę

Choć może się to wydawać dziwne, roślin, które odporne są na suszę, jest naprawdę dosyć sporo. Przede wszystkim nazywa się nie kserofitami lub gatunkami kserotermicznymi. Zazwyczaj w naturze występują w nasłonecznionych i suchych zboczach, bardzo często też na stepach i wydmach. Co ciekawe, bardzo wiele z nich naprawdę pięknie kwitnie i nie jest wymagana i potrzebna in do wzrostu woda.

irys
Byliny są odporne na suszę. Należą do nich, m.in. irysy.

Przystosowanie roślin odpornych na suszę

Rośliny w różnym stopniu przystosowały się do suszy. Jedne wytworzyły cebulę lub kłącza, na przykład tulipany. Bardzo wiele roślin również ma głęboki system korzeniowy, który sięga praktycznie do wód gruntowych albo przeciwnie jest płaski, ale rozległy. Jeszcze inne przed nadmierną utratą wody chroni budowa i kształty liści, na przykład są one mięsiste i zgrubiałe. W przypadku wielu kserofitów liście natomiast są dosyć drobne i  ogranicza ich powierzchnia parowania. Mają też zdolność zmiany ustawienia blaszki liściowej w kierunku padania promieni słonecznych.

Drzewa i byliny odporne na suszę

Przede wszystkim można wyróżnić kilka drzew, które odporne są na suszę, należą do nich: jodła kalifornijska, świerk kłujący, modrzewie sosny: zwyczajna, czarna oraz większość jałowców. Jeśli chodzi o byliny, są to zwykłe: byliny, skalniaki, wilczomlecze, miłka wiosenna, irysy, kosaćce i wiele innych.

sukulenty
Sukulenty są odporne na suszę, a do tego świetnie wyglądają.

Jeśli nie masz za ten czasu, aby pielęgnować regularnie swój ogród, a chcesz mieć założony ogród, ponieważ uwielbiasz kwiaty, warzywa, rośliny, pamiętaj o tym, że warto postawić w większym stopniu na te rośliny, które odporne są na suszę, Dzięki temu ogród będzie  się prezentować naprawdę świetnie. Do takich roślin należą między innymi: byliny, na przykład irys, wiele drzew i krzewów, które naprawdę przepięknie prezentują się w ogrodach i warto na nie się zdecydować

6 Comments
  1. Rośliny odporne na suszę to zdecydowanie coś dla mnie:)

  2. dzięki takiej wiedzy można fajnie zaplanować sobie ogród. Ja nie mam zacięcia do tego, więc to opcja zdecydowanie dla mnie 🙂

    1. 😀 polecam! może któryś artykuł się przyda 🙂 jest także sporo tekstów o pielęgnacji kwiatów doniczkowych.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *