Rośliny niebezpieczne - na co uważać?

Rośliny niebezpieczne - na co uważać?

Prezentują się niezwykle zjawiskowo, wyglądają pięknie, czasami niepozornie, jednak potrafią pokłuć, poparzyć, ale nawet pozbawić życia! Mowa oczywiście o roślinach niebezpiecznych, które rosną w ogrodach, parkach, łąkach czy też w lasach. Zawierają one substancje, które są toksyczne i mogą wywoływać szereg negatywnych skutków. Jakie to są rośliny niebezpieczne? Na co uważać? Zachęcamy serdecznie do lektury.

Rośliny kłujące

Podstawową grupą roślin niebezpiecznych, które można spotkać w Polsce, w swoim ogrodzie, są rośliny kłujące. Są one najeżone cierniami lub też kolcami o różnej długości. Nie doprowadzają one oczywiście do śmierci, natomiast mogą spowodować rany, a także doprowadzić do utraty zdrowia, na przykład, gdy cierń wbije się w oko. Podczas pielęgnacji i obcinania takich roślin należy założyć odpowiednie rękawice, a także okulary ochronne i wykorzystać sekator na wysięgniku. Dobrze jest chronić dzieci przed roślinami kłującymi, ponieważ ciernie niektórych odmian mogą mieć nawet 17 cm. Do roślin kłujących oczywiście można zaliczyć berberys, głóg, śliwę tarninę, malinę, jeżynę, ostrożeń, oset.

berberys

 

Rośliny, które parzą lub uczulają

Do roślin niebezpiecznych należy również zaliczyć te, które parzą oraz uczulają. Jedną z popularniejszych jest oczywiście pokrzywa. Chociaż poparzenie nią jest dosyć przykre, jednak niegroźne. Pomaga w reumatyzmie, a także przyspiesza gojenie ran. Podobną do oparzenia reakcję wywołuje dotknięcie lub też przebywanie w niedalekiej odległości innych roślin, na przykład barszczu Sosnowskiego, który zawiera uczulające furanokumaryny, powodujące na skórze oparzenia trzeciego stopnia. Najpierw pojawia się rumień, a następnie uczucie szczypania. Kolejnym objawem są pęcherze, które mogą utrzymywać się nawet miesiącami. Bardzo groźny jest także dyptamem nazywany gorejącym krzewem. On zawiera natomiast substancje fotouczulające, które wywołują intensywnie swędzącą i trudno gojącą się wysypkę. Do innych roślin parzących można zaliczyć cebulki hiacyntów, Dlatego warto sortować je w rękawiczkach, łodygi ogórków, pomidorów czy popularny kaczeniec.

bluszcz
Bluszcz jest trujący. Mając go w ogrodzie, należy uważać na zwierzęta domowe

Rośliny trujące

Do ostatniej grupy roślin niebezpiecznych należy zaliczyć te, które mogą doprowadzić do śmierci, czyli rośliny trujące. Bardzo często kuszą one swoją urodą, nic dziwnego, ponieważ wiele z nich pięknie wygląda i rośnie w parkach czy też w ogrodach. Najgroźniejsze, zwłaszcza dla dzieci, są te, które przypominają owoce jadalne, dlatego mając małe dzieci, warto pozbyć się tego typu roślin z ogrodu. Do nich można zaliczyć owoce cisu czy też jagody wiciokrzewów. Bardzo toksyczna jest konwalia, a także naparstnica. Roślinami trującymi są na pewno: jemioła, wrzosy, zielone części ziemniaka, owoce jałowca, owoce okazów bluszczu, nasiona datury i wilca.

Decydując się na uprawę własnego ogrodu, warto dobrze przyjrzeć się gatunkom wszystkich roślin, ponieważ niektóre z nich są trujące, mogą powodować poparzenia lub też kłują. Rośliny te mogą doprowadzić do poważnych ran lub też uszkodzeń ciała. W skrajnych przypadkach do utraty życia. Mając małe dzieci lub też zwierzęta, np. psa, warto odgrodzić takie rośliny lub też zdecydować się na ich usunięcie.

4 Comments
  1. Trzeba zwrócić uwagę co sadzimy w ogrodzie, aby to potem nie zaważyło na naszym zdrowiu.

  2. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele roślin możemy mieć w ogrodzie, które są niebezpieczne

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *