Niestety, nie wszyscy możemy cieszyć się z jasnego, dobrze nasłonecznionego ogrodu. Niekiedy w naszych ogrodach sporo jest miejsc zacienionych oraz o wilgotnym podłożu. Jak wiadomo, wiele roślin nie odnajduje się w tego typu warunkach, co zwykle kończy się nie zagospodarowaniem tej przestrzeni. Możemy tego jednak uniknąć, sadząc rośliny, które świetnie rosną w trudnych warunkach. Zobaczcie koniecznie, co to za kwiaty!
Trudne warunki dla roślin
Zacienione przestrzenie w naszym ogrodzie, głównie te zlokalizowane w północnej części ogrodu, nie sprzyjają roślinom. Dzieje się tak, gdyż kwiaty i krzewy nie mają zapewnionego dostępu do tak potrzebnego im słońca! Najczęściej korzenie gniją, liście więdną, a rośliny wyrastają o wiele mniej okazalsze. Niekiedy dzieje się tak, że nie możemy liczyć na jakikolwiek plon na tego typu miejscach. Co wtedy? Wystarczy zdecydować się na rośliny, które świetnie radzą sobie w tego typu warunkach! Jakie są to kwiaty?
Rośliny lubiące wilgoć – paprotka
Gdy organizujemy przestrzeń w ogrodzie i wiemy, że któraś część na naszym podwórku jest mocno zacieniona, nawet podczas intensywnych upałów, zasadźmy tam paprocie. Te przepiękne rośliny są nie tylko okazałe i cudownie zdobią ogród, bardzo dobrze radzą sobie również w gorszych warunkach pogodowych i niesprzyjającej przestrzeni. Paprocie w naturalnym środowisku dojrzewają w lasach deszczowych, gdzie dominuje spora wilgoć, dlatego w tej części ogrodu, która jest mało atrakcyjna dla innych roślin, poradzą sobie świetnie! Do najbardziej popularnych odmian paprotek należą, m.in.:
- Narecznica samcza – której wzrost osiąga nawet do 1,5 m! Bardzo często hoduje się ją także w domu.
- Pióropusznik strusi – ten rodzaj paproci jest częściowo pod ochroną, bardzo szybko się rozrasta. Świetnie sprawdzi się w ogrodach, które mają sporo wilgotnych i zacienionych przestrzeni.
- Długosz królewski – rodzaj tej paproci preferuje miejsca klimatu morskiego, dlatego jeśli mieszkamy nad morzem z pewnością uda nam się go wyhodować. Jest to roślina wieloletnia, która nie lubi intensywnych i mroźnych zim.
- Języcznik zwyczajny – ta niecodzienna paprotka ma liście w kształcie języków, nieco odbiega wyglądem od swoim „paprotkowych koleżanek” można ją spotkać głównie w Karpatach, dlatego jeżeli pochodzimy z tamtych terenów, możemy rozejrzeć się za sadzonkami.
Fioletowy akcent – Funkia japońska
Jeżeli zależy nam na czymś nieco mniejszym i mniej rozrastającym się, ponieważ jak wiadomo, paprotki urosną nam praktycznie do ponad metra wysokości, możemy postawić na Funkię japońską. Ta przepiękna roślina, rozrastająca się w formie dzwoneczków, sięga tylko do 60 cm. Dzięki temu zaaranżujemy niezbyt dużą, zacienioną przestrzeń w naszym ogrodzie. Co ciekawe, Funkia posiada kwiaty w kolorze liliowo-fioletowych, przez co bardzo dobrze urozmaica miejsce wokół. Z pewnością będzie ładną ozdobą ponurej przestrzeni.
Ozdoba zacienionego ogrodu – Liliowiec ogrodowy
Każdy, kto lubi rośliny o pięknych kwiatach, a nie ma dobrego nasłonecznienia w ogrodzie, powinien zdecydować się na Liliowca ogrodowego. Kwiaty te bardzo dobrze czują się w glebie mokrej, która nie nagrzewa się od słońca. Mimo to lepiej zasadzić Liliowiec w miejscach, które są tuż obok dobrze nasłonecznionego punktu w ogrodzie, dzięki temu możemy być pewni, że Liliowiec pięknie się nam rozrośnie! Roślina ta osiąga do 80 cm wysokości.
Barwny ogród – Tojeść rozesłana
Dla fanów intensywnych kolorów oraz barwnego ogrodu, z pewnością świetna okaże się Tojeść rozesłana. Ta przepiękna roślina posiada jaskrawożółte kwiaty i bardzo dobrze czuje się w glebach wilgotnych oraz w miejscach zacienionych. Jej dużym plusem jest budowa i kolor, dzięki tak intensywnej barwie rozjaśni każdy, nawet najbardziej ponury ogród. Tojeść ma kwiaty w kształcie rozwartych dzwoneczków i rośnie na wysokość 5 cm. Możemy cieszyć się z jej kwitnięcia aż do września.
Jak widać, nawet gdy nasz ogród jest nieco ponury i dominują w nim miejsca ciemne i z wilgotnymi glebami, bez problemu możemy hodować piękne rośliny! Wystarczy dobrać te odpowiednie, przeznaczone do gleb gliniastych i wilgotnych.
Bardzo wartościowy wpis 🙂 Dowiedziałyśmy się kilku nowych rzeczy. Pozdrawiamy! :*
Bardzo się cieszę 🙂
Ja właśnie mam ogródek, który jest w bardzo zacienionym miejscu i raczej rzadko dociera tam słoneczko 🙂 Myślimy o tym, żeby w przyszłym roku zazielenić go paprotkami 🙂
Super! 🙂 Polecam paprotki 🙂
Bardzo wartościowy wpis, dzięki któremu można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy odnośnie roślin. Chętnie skorzystam z Twoich rad wtedy gdy będziemy planować ogród na nowo.
Koniecznie! 🙂 pozdrawiam 🙂
Świetny post! Bardzo przydatny!
Pozdrawiam 🙂
bardzo dziękuję 🙂