Rośliny, dzięki którym pozbędziesz się insektów w ogrodzie!

Rośliny, dzięki którym pozbędziesz się insektów w ogrodzie!

Już niedługo wiosna, w końcu będziemy mogli zająć się naszym ulubionym zajęciem, jakim jest sadzenie roślin, owoców i warzyw w ogrodzie. Niestety, wraz z wiosną pojawiają się także różnorodne insekty takie, jak np. komary i muszki, które skutecznie zniechęcają nas do spędzania miłych popołudni na balkonie czy w ogrodzie. Komary oraz inne insekty, są dosyć uciążliwe, powodują ukąszenia, a niekiedy niszczą nasze uprawy! Warto uwolnić ogród od niechcianych lokatorów, sadząc kilka sprawdzonych roślin. Chcecie poznać te gatunki? Przeczytajcie nasz artykuł.

 

Od czego zacząć?

To, co przede wszystkim musimy wiedzieć przed posadzeniem roślin, to fakt, że jedna doniczka z danym kwiatem czy ziołem, nie pomoże nam pozbyć się problemu insektów. Musimy z pewnością postawić na kilka donic i to co najmniej dwóch gatunków roślin, w zależności od naszych preferencji. Niektóre rośliny także odstraszą skutecznie nieproszonych lokatorów, jakimi są krety czy nornice. Dlatego warto je zasadzić bezpośrednio do ziemi, przy warzywach, które chcemy ochronić przed niszczącym wpływem tych zwierząt. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj. Pamiętajmy, że rośliny te wydzielają różnorodne olejki zapachowe, dlatego warto zadbać o to, aby te zapachy były przez nas akceptowalne. Trudno spędza się popołudnie w altanie, czy ogrodzie, w którym nieprzyjemnie pachnie. O wieje lepiej i skuteczniej olejki będą „rozchodzić” się pod zadaszeniem, dlatego jeśli męczą nas komary, które przedostają się do domu, warto obsadzić kilka doniczek i położyć je także na parapecie lub balkonie.

Dekoracyjne kwiaty

Świetnie sprawdzi się z pewnością żeniszek, który nie tylko odstraszy natarczywe insekty, ale także bardzo ładnie będzie się prezentować. „Puchate”, niebieskie kwiaty z pewnością będą stanowić świetną ozdobę. Osoby, nielubiące zapachów olejków, które wydzielają niektóre rośliny odstrszające insekty, mogą z powodzeniem zasadzić na balkonie oraz w ogródku pelargonię. Jest to popularna roślina, posiadająca kolorowe i niezwykle dekoracyjne kwiaty. Z pewnością pięknie będzie się prezentować przed domem, a dodatkowo ograniczy pojawianie się komarów i muszek.

Żeniszek posiada niezwykły, błękitny kolor

 

Peralgonia jest świetnym urozmaiceniem w ogrodzie. Posiada różnokolorowe kwiaty.

 

Lawenda – sposób na mole

Jeśli lubimy filetowy kolor, z pewnością warto zdecydować się na lawendę, która świetnie odstrasza mole włosienniczki, najczęściej spotykane u nas w szafie. Warto zasadzić nieco lawendy w ogrodzie, a także postawić kilka doniczek w domu, zwłaszcza, gdy wiemy, że mamy problemy z molami. Przyjemny zapach lawendy z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie kwiaty zapachowe.

Lawendę można bez przeszkód trzymać nawet w domu, dzięki temu pozbędziemy się moli

 

Intensywny zapach, który zwalczy insekty

Niezwykle estetycznie prezentuje się także aksamitka. Niestety, jej główną wadą jest zapach – raczej intensywny. Może być on uciążliwy dla osób, którym przeszkadzają mocne wonie. Z tego samego powodu aksamitka stanowi świetne źródło walki z insektami. Jeżeli mieszkamy w okolicy, w której pełno komarów i różnorodnych muszek, np. w pobliżu wody lub posiadamy oczko wodne, wskazane jest zasadzić aksamitkę. Roślina ta, bardzo dobrze radzi sobie także z kretami i nornicami, skutecznie odstraszając te zwierzęta. Warto ją ulokować w pobliżu upraw warzyw, np. pomidorów.

Aksamitka, pomimo swego intensywnego zapachu, niezwykle atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie

 

Pachnący krzew

Jeśli lubimy krzewy, warto zasadzić mirt pospolity. Bardzo dobrze poradzi sobie z komarami. Roślina ta uwielbia słoneczne i wietrzne dni, jednak warto uważać na to, by nie pozostawić jej w pełnym słońcu. Mirt pospolity świetnie sprawdza się także w domach. Wystarczy zapewnić mu nieco ciepła. Pamiętajmy, że krzew ten nie jest mrozoodporny, dlatego po skończonym sezonie należy przestawić go do domu lub garażu. Najlepiej jest zasadzić go w donicy, ułatwiającej transport.

 

Dzięki różnorodnym rodzajom roślin, walczących z insektami, bez przeszkód możemy wybrać te najbardziej odpowiadające naszym preferencjom. Jeśli nie przepadamy za zbyt intensywnymi zapachami i cenimy także ładny wygląd kwiatów, możemy zdecydować się np. na pelargonię. Natomiast, jeżeli cenimy krzewy, bardzo dobrze sprawdzi się mirt pospolity. Do ogrodów, w których sporo jest insektów, najbardziej przyda się aksamitka.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *