Rośliny, a pies w ogrodzie – jak zabezpieczyć odpowiednio ogród?

Rośliny, a pies w ogrodzie – jak zabezpieczyć odpowiednio ogród?

Dom z ogrodem dla wielu jednoznacznie kojarzy się z posiadaniem kota lub psa. O ile ten pierwszy bardzo często chadza własnymi ścieżkami, nie zagrażając naszym rabatom, o tyle pies może wyrządzić spore szkody! Na co warto zatem zwrócić uwagę, decydując się na zwierzę, które będzie przebywać w naszym ogrodzie? Zobaczcie!

Jakiego psa wybrać?

Sprawa jest nieco prostsza, gdy dopiero stajemy przed wyborem rasy psa. Warto zastanowić się nad charakterem i wielkością nie tylko czworonoga, ale także naszego ogrodu. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, nie decydujmy się na dużego psa, który ma nadmiar energii. Do mniejszych i średnich ogrodów z pewnością odpowiednie będą małe psy oraz labradory lub golden retrievery. Mimo iż labradory i „goldeny” są większymi psami, charakteryzują się łagodnym charakterem. Natomiast, jeśli dysponujemy sporym ogrodem możemy zdecydować się na psy większe, które lubią się „wyszaleć”, np. owczarki niemieckie lub berneńskie psy pasterskie.

Golden retrievery to przyjazne i spokojne psy, śmiało można posiadać takiego psa nawet, gdy ma się niewielki ogród.

Dobrze zagospodarowana przestrzeń

Pierwszymi, podstawowymi zagadnieniami ochrony ogrodu przed zniszczeniami czworonoga, są ścieżki i dobrze zagospodarowana przestrzeń. Pamiętajmy, by nie sadzić kwiatów i nie uprawiać grządek na całej długości ogrodu. Jeśli niestety nasze uprawy znajdują się na całej przestrzeni, warto wyznaczyć psu odpowiednie ścieżki. Pasy dobrze ubitej ziemi lub wybrukowanej przestrzeni, powinny mieć około 1 m szerokości, by nasz pupil mógł swobodnie się poruszać. Jeśli natomiast dopiero planujemy zagospodarować przestrzeń, wyznaczmy miejsce na uprawy oraz miejsce dla psa. Warto zdecydować się na dobry wybieg lub budę, o czym więcej poczytacie tutaj.

Owczarki niemieckie potrzebują większych przestrzeni, lubią się wybiegać.

Przygotowanie trawnika

Oprócz roślin, ucierpieć może także nasz trawnik, zwłaszcza gdy mamy sporo trawy. Jeśli nie mamy możliwości przygotowania ponownego trawnika pod obsianie zielenią, wysypmy na glebę mieszankę nasion traw odpornych na deptanie i uszkodzenia mechaniczne. W ten sposób wzmocnimy nieco źdźbła. Gdy dopiero gospodarujemy teren, wymieszajmy glebę z piaskiem lub żwirem, nawet w proporcjach do 80%, a następnie zwałujmy trawnik. W ten sposób o wiele trudniej będzie rozkopać psu glebę! Na tak przygotowany grunt możemy wysiewać trawę o odporniejszych właściwościach.

Psy mniejszych ras bez problemu odnajdą się także w mniejszych przestrzeniach. 

Aranżacja ogrodu

Planując zakup lub adopcję pupila, powinniśmy pomyśleć także nad aranżacją ogrodu i rabat. Warto zdecydować się na pergole oraz rabaty na podwyższeniu, które o wiele trudniej zadeptać. Możemy także postawić na ciekawe skalniaki. Jeśli mamy już ogródek warzywny lub kwiatowy, możemy zdecydować się na wykonanie ogrodzenia wokół mini ogródka. Pomoże to w znacznym stopniu uchronić  rośliny. Młode krzewy i drzewka to także nie problem! Wystarczy, że zabezpieczymy je palisadą z kołków, która dodatkowo ochroni krzewy przed szkodliwym, psim moczem.

Warto dodać, że pies to zwierzę, które szybko uczy się różnorodnych komend! Z łatwością wyszkolimy naszego pupila, aby nie niszczył poszczególnych partii naszego ogrodu. Wymaga to jedynie nieco pracy i cierpliwości. Jak wiadomo, szkód o wiele szybciej dokonują psy młode, z biegiem lat, zdarza się, iż tracą zainteresowanie naszymi rabatami.

16 Comments
  1. Ja mam bardzo duzego psa i on czasami potrzebuje sie wybiegac tylko mam maly problem mieszkam w bloku w srodku miasta dlatego zAwsze zazdroscilam osoba ktore maja ogrody i zwierzaki. Pozdrawiam

  2. Zgadza się. Zwierzęta i rośliny idealnie komponują się na talerzu 😉 A tak na poważnie, szalenie ważne jest dostosowanie ogrodu do zwierzaczka (odwrotnie się nie da 🙂 ) Nawet roślinki trzeba odpowiednio dobierać do rybek akwariowych 🙂 Na wszystko trzeba mieć baczenie 🙂

  3. Mój pies uwielbia kopać doły, czasami wielkością przypominające Wielki Kanion, byle tylko móc schować się latem przez słońcem, albo urozmaicić sobie wolny czas, dlatego musimy temu przeciwdziałać i stosować sztuczki, dzięki czemu przestanie to robić. Bardzo pomocny wpis 🙂

  4. Ciekawy wpis. Pamiętam jak mój pies był mały. Kopał takie wielkie doły to była maskra.

  5. Świetny pomysł na wpis. Pewnie nawet niektórzy posiadacze pięknego ogrodu, chcący o niego dbać jak najlepiej nie zastanawiają się nad tym jaki pies będzie odpowiedni. Sama bym o tym nie pomyślała, a tu proszę 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *