Romantyczne oczko wodne – w jaki sposób go oświetlić?

Romantyczne oczko wodne – w jaki sposób go oświetlić?

Oświetlone oczko wodne wygląda naprawdę imponująco, zwłaszcza w nocy! A to za sprawą rozproszonego światła. Wiele osób, które decyduje się na budowę oczka wodnego, od razu chce także wkomponować w całość odpowiednie oświetlenie. W jaki sposób się do tego zabrać? Czy lepiej zrobić oświetlenie samemu, czy jednak przystać na pomoc profesjonalnej ekipy?

Planowanie oświetlenia oczka wodnego

Iluminacja to przepiękne zjawisko. Możemy podziwiać rozproszone światło, które mieni się różnorodnymi kolorami. Bardzo często nadaje to naszemu ogrodowi „nutkę” tajemniczości, dzięki temu nasz teren całkowicie inaczej wygląda, zwłaszcza w nocy. Dobrze jest móc usiąść podczas letnich wieczorów z przyjaciółmi przy oświetlonym oczku wodnym i rozkoszować się tą miłą chwilą. Co możemy oświetlić w naszym oczku? Praktycznie wszystko! Świetnie wygląda podświetlona tafla, ale także kaskady, figurki, kładki, roślinność, czy miejsce wokół oczka. Wszystko zależy od naszego pomysłu, a także miejsca przy oczku wodnym. Pamiętajmy, że oświetlenie oczka wodnego warto zacząć planować jeszcze na etapie budowy, wtedy możemy pozwolić sobie na więcej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować lampy solarne wokół. One także wyglądają efektownie.

Oświetlenie oczka prezentuje się naprawdę ciekawie!

Bezpiecznie oświetlone oczko wodne

Aby instalacja oświetlenia oczka wodnego była bezpieczna, musi mieć podłączony prąd o napięciu do 24 V. Jest to jednak wartość, która w zupełności wystarcza, by oczko wodne pięknie się mieniło rozmaitymi kolorami. Do założenia instalacji oświetlenia musimy użyć transformatora. Warto zdecydować się na użycie rozdzielnicy z transformatorem. Prąd z urządzenia doprowadzamy do rozdzielnicy, którą bez problemu ukryjemy, np. w pobliskich krzewach lub roślinności. Pamiętajmy jednak, by przewód, którym doprowadzany jest prąd, był dobrze zaizolowany. Najlepiej grubą taśmą izolacyjną oraz dodatkowo plastikiem. Zakopmy taki przewód przynajmniej na półtora metra pod ziemią. Jeśli ukrywamy przewody w wodzie oczka wodnego, przysypmy je żwirem lub wkomponujmy w aranżację. Nie zapominajmy wyłączyć prąd przed montażem tego typu instalacji!

Możemy oświetlać także elementy aranżacji oczka wodnego, np. kaskadę.

 

O czym musimy pamiętać?

Instalację oświetlenia zamontujemy z łatwością sami. Wystarczy jedynie, że będziemy się trzymać przyjętych zasad BHP. Pamiętajmy także o tym, aby było widoczne światło, a nie urządzenie. Lampy umieszczone w wodzie, kierujmy ku górze, natomiast te, które pozostawiamy wokół oczka lub przy elementach aranżacji, kierujmy w stronę do nas, abyśmy widzieli oświetlenie. Chyba, że chcemy oświetlić bardziej stronę od ulicy, niż domu. Wszystkie lampy powinny mieć zastosowanie zewnętrzne, a także być wodoszczelne – głównie te, które umieszczamy w wodzie, choć niektóre reflektory nadbrzeżne również takie są. Możemy zatem wyróżnić:

  • Reflektory nabrzeżne i podwodne – wykorzystywane do oświetlenia wody oraz brzegu lub aranżacji wokół oczka, np. kaskady.
  • Lampy pływające – które rozpraszają światło pod wodą oczka. Powstaje przepiękny efekt iluminacji, świetnie wygląda to zwłaszcza nocą.
  • Lampy solarne – mogą być zarówno nadbrzeżne, jak i pływające. Zasilane są energią słoneczną, dlatego nie potrzebują prądu. Bardzo często jednak efekt iluminacji jest słabszy. Warto przemyśleć instalację oświetlenia na prąd.

Profesjonalna ekipa, czy montaż samodzielny oświetlenia w oczku wodnym?

Zamontowanie oświetlenia w oczku wodnym jest raczej dosyć łatwe. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas jego budowy. Gdy jednak uważamy, że jest to dla nas zbyt trudne, poprośmy o pomoc fachowców. Pamiętajmy, że w kablach płynie prąd, który może nas porazić. Lepiej nie ryzykować!

 

A Wy, macie oczko wodne u siebie? Lubicie iluminacje świetlne?

Inne teksty, dotyczące oczka wodnego:

 Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Jak czyścić oczko wodne?

10 Comments
  1. Naprawdę romantycznie! Ja niestety nie mam już miejsca na oczko wodne, bo moja mama z zamiłowaniem pielęgnuje swoje warzywa 😀

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *