Wybudowaliśmy dom lub garaż i co dalej? Z pewnością teraz zastanawiamy się, w jaki sposób odpowiednio ocieplić nasz budynek. Jak wiadomo, sam materiał izolujący nie wystarczy, musimy także zdecydować się na odpowiednią siatkę elewacyjną taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału.
Siatka elewacyjna – dlaczego jest taka ważna?
Siatka elewacyjna jest niezbędnym elementem każdego ocieplania budynku. Zastanawiacie się dlaczego? To właśnie ona sprawia, że materiał izolujący nie ulega uszkodzeniom mechanicznym. Jak wiadomo, uszkodzenia te mogą doprowadzić go zniszczenia konstrukcji ocieplenia, a nawet mogą stać się powodem nadłamania fragmentu budynku! Warto zatem nie pomijać tego istotnego kroku, jakim jest położenie odpowiedniej siatki elewacyjnej. Ocieplenie, które zaizolowane jest siatką, służy o wiele dłużej, mowa tu nawet o kilku dekadach. Jak wiadomo, zmienne warunki atmosferyczne także nie mają pozytywnego wpływu na budynek. Warto zatem postawić porządną i trwałą konstrukcję, decydując się na materiały najwyższej jakości na każdym etapie budowy.
Ocieplenie budynku jest ważnym aspektem każdej budowy
Rodzaje siatek
Niewielu ludzi wie, że istnieje kilka rodzajów siatek. Jest to dość ważna informacja, ponieważ niektóre siatki elewacyjne nie nadają się do pewnego rodzaju budynków, jakich dokładnie? Siatki elewacyjne z włókna szklanego są najbardziej popularne! Sprawdzają się praktycznie we wszystkich rodzajach budynków tradycyjnych, np. przy budowie niewielkich domów jednorodzinnych, czy garaży. Siatki z włókna szklanego są pokryte powłoką odporną na działanie alkaliów oraz można je dostać w różnorodnej gramaturze od 80 do 210g/m2. Dlaczego tak ważna jest gramatura, zostanie omówione za chwilę. Wybierając natomiast tę siatkę, decydujemy się na rozwiązanie uniwersalne, jeżeli jednak potrzebujemy czegoś trwalszego, musimy rozejrzeć się za siatką elewacyjną pancerną. Jest to zabezpieczenie wykonane również z włókna szklanego, jednak pokryte dodatkowo warstwą kauczukową, która o wiele lepiej chroni przed czynnikami mechanicznymi oraz pogodowymi. Siatka ta sprawdzi się przy ocieplaniu budynków sporych rozmiarów, np. instytucji publicznych lub do zabezpieczania tych części budynków, które są mocniej narażone na działanie niekorzystnych czynników, np. cokołów i dolnych części elewacji budynków. Coraz popularniejsza staje się także siatka ekranująca, która chroni budynki przed działaniem elektrosmogu. Jest to zabezpieczenie wykonane z włókna szklanego, jednak dodatkowo wzmocnione nitkami ze stali nierdzewnej i powłoki, która przewodzi prąd.
Gramatura siatki
Dlaczego warto zwracać uwagę na gramaturę siatki? To ona mówi o tym, w jakim stopniu siatka elewacyjna jest wytrzymała. Im większa wartość, tym mocniejsza siatka. Do zabezpieczenia budynków jednorodzinnych, zwykle stosuje się tę o gramaturze od 140 do 160g/m2. Uznaje się, że wartość ta wystarczy do pełnej ochrony materiału izolacyjnego. Niekiedy jednak do ochrony dolnych partii budynków używa się mocniejszych siatek o wyższej gramaturze. Natomiast izolując budynki instytucji publicznych, warto postawić na siatki o sporej gramaturze, nawet do 210g/m2.
Sploty siatek elewacyjnych z włókna szklanego
Rodzaj i gramatura to nie jedyne czynniki, którymi powinniśmy się zająć, wybierając siatkę. Bardzo dobrze jest wybrać także odpowiedni splot siatki elewacyjnej. Na rynku dostępne są siatki o splocie raszlowym, charakteryzują się krzyżowym ułożeniem płóciennych włókien. Najczęściej stosuje się je w miejscach o małym obciążeniu. Z pewnością nie są polecane do ocieplania, np. bloków. Kolejnym, popularnym splotem siatek elewacyjnych jest splot gazejski. Jest to połączenie osnowy i skręconych włókien wątku, dzięki temu zapewnia siatce niezwykłą wytrzymałość i elastyczność.
Styropian jest jednym z popularniejszych materiałów do izolacji budynków
Jaką siatkę elewacyjną wybrać? Z pewnością warto zastanowić się najpierw jaki rodzaj budynku chcemy ocieplić. Być może warto także wykorzystać kilka rodzajów na różne partie naszej konstrukcji. Możliwości jest kilka, jednak nie należy dokonywać pochopnych zakupów, tylko dokładnie prześledzić różne rodzaje siatek elewacyjnych, dostępnych na rynku.
Świetnie napisane i pomocne informacje! Oby takich jak najwięcej ? Pozdrawiam cieplutko ?
dziękuję 🙂
Przydatne informacje szczególnie teraz kiedy budujemy nowy dom ❤️
cieszę się bardzo, pozdrawiam 🙂
Bardzo przydatne rady, na pewno skorzystam!
Dziękuję 🙂
Jeden artykuł, który nie jest sponsorowany więc rzetelny.
Dziękujemy 🙂