Rodzaje róż ogrodowych – jakie róże warto u siebie zasadzić?

Rodzaje róż ogrodowych – jakie róże warto u siebie zasadzić?

Róże to jedne z piękniejszych kwiatów, chyba każdy zgodzi się, nawet jeśli nie interesuje się uprawą kwiatów, że pozostawione w wazonie, bardzo dobrze komponują się z wystrojem każdego wnętrza. Nie oszukujmy się, chyba każda kobieta lubi dostać bukiet róż z okazji święta lub po prostu bez okazji. Co istotne, istnieje aż 7 odmian róż, które możemy hodować u siebie w ogrodzie oraz na balkonie! A na co warto się zdecydować?

Zalety róż

Co przyciąga ludzi do róż? Dlaczego są one aż tak popularnymi krzewami? Przede wszystkim przepięknie pachną! Niezaprzeczalnie oprócz ciekawego wyglądu, róże mają bardzo intensywny zapach, nic zatem dziwnego, że czerwone odmiany kojarzą się z miłością i uczuciami. Drugą ich zaletą jest fakt, że mają naprawdę ciekawe kolory, wyróżniamy róże białe, czerwone, żółte, kremowe, różowe itp. Jest w czym wybierać! A co jeśli chodzi o ich odmiany?

Róże wielokwiatowe

To popularne krzewy, czyli róże wzrastające na łodydze, najczęściej wykorzystywane jako kwiaty cięte do wazonu. Wystarczy, że przeznaczymy tym odmianom kawałek przestrzeni w naszym ogrodzie, z pewnością przepięknie wyrosną, a my będziemy mogli włożyć je do wazonu. Co ważne, odmiany te naprawdę pięknie pachną. Gdy kwitną, w ogrodzie czuć świeżą woń róż.

Róże wielokwiatowe – rabatowe

Są to róże, które nie wyrastają do góry, charakteryzują się niskim wzrostem, ale i odpornością na mrozy. Ponadto nie wymagają podłoża w postaci specjalistycznej gleby. Co istotne, kwitną od czerwca do późnej jesieni i można je swobodnie uprawiać w doniczkach. Pięknie wyglądać będą na tarasach i balkonach.

Róże parkowe

Są to najczęściej pojedyncze róże, które nie wymagają podpory, wyrastają do kilkudziesięciu centymetrów i można z nich tworzyć żywopłoty. Musimy jedynie pamiętać, że odmiany te mają także kolce i mogą nas ukłuć. Co istotne, odmiany te są odporne na niskie temperatury i na różne choroby.

Róża parkowa
Chyba jedne z najpopularniejszych odmian. Przepięknie się prezentują.

Róże miniaturowe, karłowate

Jest to niezwykle ciekawa odmiana róż, dlaczego? To zwyczajnie miniaturowe odmiany róż chińskich, najczęściej odpowiedniki wielokwiatów. To, co przyciąga do nich ogrodników to fakt, że rosną cały sezon i nie wymagają specjalnej i złożonej pielęgnacji. Warto je hodować jednak w miejscach o mniejszym stopniu nasłonecznienia.

różowe róże
Róże miniaturowe są naprawdę pięknymi roślinami. Nie zajmują dużo miejsca.

Róże okrywowe

Ciekawa odmiana róż charakteryzująca się tym, że bardzo długie pędy mają tendencję do okrywania ziemi. Bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie, gdyż okrywają ziemię kwiatowym kobiercem. Jak większość odmian są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz na choroby. Obficie kwitną od czerwca do późnej jesieni, we wrześniu nadal można podziwiać te kwiaty. Warto je także sadzić na tarasie lub balkonie, lub w doniczkach przed domem.

Róże angielskie – nowa krzyżówka

Jak wiadomo, róże kojarzą się niezmiennie z dworem królewskim. Stąd też powstała ta odmiana, będąca ciekawym połączeniem starszych odmian pnących z nowymi, które cechują się ciekawymi, pastelowymi kolorami. Jest to bardzo ładny rodzaj róż, coraz częściej spotykany na dworach typowo angielskich.

Róże pnące

Jest to jedyna odmiana, która wymaga podpór, gdyż wyrasta do góry. Podpory możemy przygotować z patyków lub palików lub też udać się do sklepu ogrodniczego. Pamiętajmy, by zapewnić podpory tym odmianom, gdyż ich łodygi są niezwykle cienkie i giętkie, łatwo zatem można je złamać. Co ciekawe, wielu decyduje się także na zasadzenie ich w pobliżu ogrodzeń lub altan, wtedy można „owinąć” je nieco wokół płotków.

Róża pnąca
Dobrze, gdy róże pnące mają możliwość „owinięcia się” o coś.

A Wy jakie lubicie odmiany róż? Praktycznie każda z nich jest ciekawa i warto zdecydować, choć na którąś odmianę w danych sezonie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że najpopularniejsze to chyba odmiany wielokwiatowe, które można obciąć i włożyć do wazonu oraz odmiany  parkowe.

6 Comments
  1. Kocham róże w każdej postaci. Niestety od dwóch lat mieszkam w bloku i jedynie mogę sobie obecnie pozwolić na kupne, cięte do wazonu. Kiedyś jak będę miała domek, bo to z pewnością nie zabraknie ich w naszym ogrodzie. 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *