Rodzaje grabi ogrodniczych – jakie wybrać, do jakich prac

Rodzaje grabi ogrodniczych – jakie wybrać, do jakich prac

Grabie – bez nich nie wyobrażamy sobie prac w ogrodzie, szczególnie tych jesiennych. Jako że jesień zbliża się naprawdę dużymi krokami, czas poszukać odpowiednich grabi do ogrodu dla siebie. Na co warto się zdecydować? Jakie funkcje mają najlepsze grabie do ogrodu? Koniecznie sprawdźcie!

Grabie do ogrodu

Grabi używamy do zbierania liści z trawy, wyrównujemy nimi teren, np. usuwamy kretowiska, wyrównujemy nimi glebę przed siewem. Służą nam do ogólnej pielęgnacji ogrodu. Co istotne, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wybór odpowiednich grabi też ma znaczenie. Czasami sięgamy po pierwszy egzemplarz z brzegu, będąc w sklepie ogrodniczym, warto jednak zastanowić się dokładniej przed dokonaniem wyboru. Jakie zatem rodzaje grabi do trawnika możemy wybrać?

 

Grabie klasyczne są uniwersalnymi grabiami – macie ogródek? Koniecznie je zakupcie!

Grabie klasyczne do ogrodu

Grabie klasyczne to jedne z najbardziej uniwersalnych grabi, jakie wykorzystujemy do naszego trawnika. Praktycznie w każdym domu, który ma dostęp choćby do niewielkiego ogrodu, powinny być grabie klasyczne w garażu lub budynku gospodarczym. Takie grabie są zbudowane najczęściej z trzonka wykonanego z drewna oraz z metalowych, niezbyt długich „zębów” ułożonych w postaci grzebienia. Ten rodzaj grabi jest najbardziej „zwarty” i bardzo dobrze radzi sobie podczas dokładnego zbierania liści, gałązek, a nawet połamanych i opadniętych gałęzi krzewów. Co istotne, grabie klasyczne świetnie radzą sobie podczas wyrównywania terenu po przekopywaniu ziemi. Głównie z tego względu, że są zbudowane z trwałego i mocnego materiału, który bardzo dobrze rozprowadza, a nawet „rozbija” grudki ziemi.

Grabie do pielęgnacji trawnika i usuwania liści

Kolejnymi grabiami, które powinny znaleźć się u nas w ogrodzie, są grabie przeznaczone typowo do pielęgnacji trawnika i usuwania liści. Różnią się one nieco klasycznych grabi, gdyż mają cienkie, dosyć długie i elastyczne „ząbki”. Takie ich rozmieszczenie sprawia, że o wiele łatwiej i szybciej grabi się trawnik. Głównie ze względu na dość duży i pożądany rozstaw „ząbków”. Co istotne, grabie te są idealne dla osób, które mają dosyć dużą przestrzeń ogrodową w domu i dużo zieleni oraz drzew. Spadające z drzew liście świetnie nadają się do usuwania ich grabiami przeznaczonymi do pielęgnacji trawnika.

 

Grabie do liści są bardzo pomocne! Łatwo się nimi zbiera liście!

Grabie polowe

Co ciekawe, istnieje jeszcze jeden rodzaj grabi, tzw. grabie polowe, które najczęściej całe zbudowane są z drewna. Służą one do pozyskiwania i zbierania siana. Są to więc specjalistyczne grabie, które idealne okażą się dla tych, co są właścicielami pola. Jeżeli wokół naszej działki jest pole, gdzie co roku dokonujemy sianokosów, zakupmy tego typu grabie. Z pewnością nie pożałujemy.

 

Warto mieć grabie w ogrodzie, pomagają znacznie w pracach porządkowych!

Jakie grabie wybrać? Jeżeli mamy nawet niewielki trawnik, warto zaopatrzyć się w grabie klasyczne, uniwersalne. Takie, dzięki którym zbierzemy liście z naszego ogródka. Dla osób, które mają nieco większą przestrzeń zieloną, przeznaczone są także grabie do usuwania liści i pielęgnacji trawnika. Jeżeli natomiast dysponujemy polem, gdzie co roku zbieramy plony i robimy sianokosy, warto zakupić grabie polowe.

10 Comments
  1. W sklepie ogrodniczym zaopatrzyłam się w grabie klasyczne i grabie do liści 🙂 Zgadzam się z Tobą, ze to must have ogrodnika 🙂

  2. ja sie zaopatrzylam w dwie duze grabie cellfast do lisci tak samo z zwykle troche mamy do roboty wokol domu, jeszcze za mlodu tesciu posadzil drzewa na dzialce gdzie mamy teraz dom wiec sporo pracy jest ale latem pieknie wyglada gdy tak zarosal

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *