Robimy skrzynkę na zioła

Robimy skrzynkę na zioła

Choć dopiero niedawno zaczął się grudzień, zima zagościła w naszych ogrodach już praktycznie na dobre. W wielu miejscowościach w Polsce spadł już pierwszy śnieg, dlatego jeśli jeszcze nie zebraliście końcowych plonów, to ostatni dzwonek! Co istotne, nawet podczas trwania sezonu zimowego możemy zająć się przygotowywaniem naszego ogrodu. Jest to idealny czas, by tworzyć różnorodne, ciekawe pomysły, wykorzystując majsterkowanie czy DIY po to, aby móc upiększyć w lecie nasz ogród lub też po to, by postawić ciekawe aranżacje kwiatowe na naszym balkonie. Dziś przyjrzymy się kilku poradom dotyczącym zagadnienia, jak zrobić skrzynkę na zioła?

 

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób wykorzystać zimę do tego, aby nadal wykonywać ulubione prace w ogrodzie, możecie przenieść się do domu! Gdy tylko dysponujecie niewielką przestrzenią, na przykład na balkonie lub też w garażu czy nawet przed domem, jeżeli pogoda dopisuje, możecie wykonać funkcjonalne skrzynki na zioła. W pudełkach tych można oczywiście nie tylko hodować przepyszne zioła do różnorodnych potraw, ale także stworzyć mini rabaty, które świetnie będą wyglądać latem, wiosną na balkonie, a także w ogrodzie.

Co będziecie potrzebować do stworzenia skrzynek na zioła?

Do stworzenia tego typu skrzynek będziecie potrzebować oczywiście niewykorzystanych desek, listew lub tworzywa sztucznego. Poniżej prezentujemy listę rzeczy, które będą Wam niezbędne do rozpoczęcia pracy. Oczywiście wszystkie materiały Możecie dostać w sklepie budowlanym. Sprawdźcie, gdzie znajduje się takowy w Waszej najbliższej okolicy.

narzędzia do skrzynki

Przygotujcie zatem sobie:

 • deski,
 • listwy,
 • wiertarkę i wkrętarkę,
 • folię budowlaną,
 • rurki z PCV lub gumy,
 • metalowe kątowniki,
 • styropian, klej silikonowy lub termiczny

 

Skrzynka na zioła – krok po kroku

Przygotowanie tego typu skrzyni jest naprawdę proste! Wystarczy jedynie zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne artykuły. Pierwszym krokiem jest obrobienie desek, jeśli Wasze deski są chropowate, warto przetrzeć papierem ściernym, wyrównać i pomalować dwukrotnie impregnatem.

Kolejnym, ważnym krokiem jest dokładne przycięcie desek. Pamiętajcie, że dno musi być nieco szersze, dlatego te deski muszą być dłuższe i z pewnością warto zainwestować w porządne artykuły. Łączymy je na dole ze sobą listewkami i wkręcamy śrubki wkrętarką. Ściany przygotowujemy podobnie, jak dno, łączymy je z dnem za pomocą metalowych kątowników, w ten sposób mamy przygotowane już szkielet naszej skrzynki. Dobrze jest pomalować ją w odpowiednim kolorze, obecnie bardzo modny jest biały.

skrzynki

 

Następnie powinniśmy dokładnie zaizolować skrzynkę. Jeśli oczywiście chcecie hodować w niej zioła, musicie wiedzieć, że rośliny te potrzebują nieco ciepła. Styropian dokładnie przycinamy według wymiarów skrzynki, możemy go połączyć po bokach klejem termicznym lub zwyczajnie dociąć odpowiednio do ściany. Tak przygotowaną warstwę styropianu okładamy jeszcze folią w środku skrzyni. Pamiętajcie, że folia jest niezwykle ważna, ponieważ drewno nie może mieć kontaktu z wodą, inaczej zacznie gnić. Dokładnie zszywamy wszystkie części wypełnienia skrzyni ze sobą.

 

Ostatnim krokiem przygotowującym skrzynię jest wprowadzenie na dole rurek PCV lub też rurek gumowych. Pamiętajcie, żeby nie były one zbyt grube, wystarczy włożyć kilka pomiędzy szczeble drewna tak, aby wystawały na zewnątrz mniej więcej 1 cm. Będzie to odwodnienie. Nie musicie się obawiać, rurka nie musi być włożona do ziemi, może się nieco zginać, na przykład, jeśli postanowicie położyć skrzynię na balkonie, w ten sposób poprowadzone odwodnienie sprawi, że korzenie rośliny również nie będą gnić.

 

Na pewno zastanawiacie się także, w jaki sposób sadzić rośliny. Pamiętajcie, że powinny mieć one około 20 cm przestrzeni pomiędzy sobą, dzięki temu będą o wiele lepiej rosnąć i kwitnąć.

 

W ten sposób przygotowany skrzynki na zioła są świetną alternatywą dla popularnych rabat czy doniczek z ziemią. Ziemię możecie wkładać bezpośrednio do skrzynki, dzięki folii nie będzie się ona wysypywać. Oczywiście skrzynki możecie dowolnie pomalować, w zależności od tego, jakie kolory preferujecie. Tego typu skrzynki na zioła świetnie będą zdobić ogród wiosną oraz latem!

 

21 Comments
 1. Świetnie przygotowany instruktaż. Dobra robota! 🙂

 2. Ja często wykorzystuje takie pomysly. Zwłaszcza w pandemii robienie rzeczy samemu zabija nudę ale daje duża satysfakcję jak się to zrobi samemu i jeszcze zioła rosną idealnie.

 3. Bardzo lubię tego typu rozwiązania, pięknie się prezentują jako podstawa do kwiatów, dekoracje nadające szczególny klimat, tym bardziej, że można je według własnych pomysłów odmalować. 🙂

 4. Bardzo inspirujący pomysł. My w ogrodzie mamy tak zwany „nagrobek” na którym rosną pomidorki i właśnie zioła.

 5. nie mam zacięcia do takich rzeczy, ale może z wiekiem bardziej się przekonam, bo zawsze zazdroszczę pięknych kwiatów przy domu 😉

 6. Bardzo dobrze napisany instruktaż. Ja na wiosnę planuję zrobić w przydomowym ogródku skrzynki z palet i nadstawek na warzywa. Jeśli się uda i będą się sprawdzały, zapewne też podzielę się przepisem na ich wykonanie

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *