Robimy oczko wodne!

Robimy oczko wodne!

Oryginalnym, a zarazem coraz częściej spotykanym elementem aranżacji ogrodu, jest budowa oczka wodnego. Nie tylko zdobi ono naszą działkę, dzięki wysokim walorom estetycznym, ale jest przy okazji bardzo proste w wykonaniu! Efekty z pewnością zaskoczą rodzinę i sąsiadów. Przed przystąpieniem do tworzenia oczka, przeczytajcie nasz artykuł, dzięki niemu nie popełnicie żadnego budowlanego błędu, a prace przy nim okażą się łatwe i przyjemne!

Jak wiadomo, ogród jest wizytówką każdego jednorodzinnego domu. O ile zadbany i przyozdobiony kwiatami prezentuje się niezwykle efektownie, o tyle wzbogacenie go elementami  dodatkowymi, jak choćby oczkiem wodnym sprawi, że nabierze nowego, nieco egzotycznego klimatu. Oczko wodne możemy udekorować ciekawą roślinnością, wpuścić ryby, wyłożyć go ulubionymi kamieniami, przywiezionymi z nad morza i dzięki temu stworzyć niepowtarzalną oazę relaksu i ochłody, bardzo pożądaną szczególnie w upalne dni.

Odpowiednie miejsce

Zanim przystąpimy do pracy, musimy znaleźć odpowiednie miejsce na nasze oczko wodne. Zbiornik powinien być nasłoneczniony, dzięki temu w wodzie nie będą rozwijały się nadmiernie glony. Mimo to, oczko musi mieć dostęp  także do cienia, by rośliny i ryby mogły swobodnie rosnąć i przebywać w wodzie. Unikajmy zatem budowy zbiornika od południowej strony działki. O wiele lepsza okaże się zachodnia lub północna część.

Sytuując oczko wodne, starajmy się wybrać takie miejsce w ogrodzie, gdzie nie mamy skupiska drzew lub roślinności o długich i twardych korzeniach. Trudniej będzie nam wykopać potrzebny dół, ponieważ będziemy zmuszeni pozbyć się korzeni, a opadające liście z drzew mogą zanieczyścić nam zbiornik.

Wykop, aranżacja dna i mocne brzegi

Dobrą wiadomością jest ta, że od 1 stycznia 2017 roku przydomowe oczka wodne do 50m2 nie wymagają pozwolenia, ani zgłoszenia budowy. Przystępując do prac, musimy wykonać wykop w gruncie, który w najgłębszym miejscu powinien mieć do 1m. Jeżeli, jednak planujemy hodować w zbiorniku ryby, jego głębokość musi wynosić minimum 1,5 m, gdyż to pozwoli przetrwać rybom w trudnych, zimowych warunkach. W tak powstałym dole, formujemy tzw. półki o szerokości i długości około 30 cm, które posłużą nam do układania roślin. Pamiętajmy, żeby wszystkie krawędzie formować ze spadkiem, aby ziemia nie osuwała się pod naporem wody. Dno oczyszczamy z kamieni oraz korzeni, a następnie zagęszczamy i wysypujemy piaskiem lub żwirem. Po tak przygotowanym podłożu, cały wykop wyłóżmy grubą folią polietylenową lub PVC. Pamiętajmy, że im grubsza, tym lepsza, dzięki temu materiał nie zniszczy się tak szybko i unikniemy wycieku wody do gruntu.

Następnie, możemy zacząć umacniać brzegi oczka kamieniami, a do ich utwardzenia przyda się zaprawa. Musimy jednak pamiętać, że jeśli planujemy hodować ryby, lepiej użyć zaprawy bez wapna. Związki w nim zawarte mogą zaszkodzić rybom. Dno oczka wodnego możemy wyłożyć kamieniami ozdobnymi oraz zainstalować tam pompę, maskując ją w fałdach folii.

 

Gotowe oczko wodne możemy obsadzić roślinnością i kwiatami

 

Ozdabianie oczka wodnego

Gotową konstrukcję oczka wodnego przed  wypełnieniem wodą  najlepiej obsadzić roślinami. Są one główną ozdobą każdego zbiornika, chronią wodę przed nagrzaniem, a także pomagają ukryć wszelkie niedoskonałości. Z ziemi, która została nam z wykopu oczka wodnego, możemy uformować kaskadę. Pokrywamy ją folią i stabilizujemy u podnóża kamieniem, który przy okazji utworzy próg wodny, gdzie woda będzie się rozpryskiwać. Z drobniejszych kamieni forujemy kaskadę, całą konstrukcję dobrze jest utwardzić zaprawą. Za tylną częścią kaskady ukrywamy przewód wodny, aby woda mogła swobodnie spływać po konstrukcji. Ozdoba oczka wodnego zależy w dużej  mierze od naszej fantazji i inwencji twórczej, jeżeli chcemy hodować w nim ryby, pamiętajmy, że musimy zapewnić im odpowiednie warunki i m.in. używać zaprawy bez wapna.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *