Ręczne i mechaniczne narzędzia ogrodnicze

Ręczne i mechaniczne narzędzia ogrodnicze

Już niedługo rozpoczniemy pierwsze prace w naszych ogrodach. Jak wiadomo, dobrze wypielęgnowana przestrzeń wokół domu, jest naszą wizytówką, a do tego bardzo dobrze się prezentuje. Warto zadbać o porządne narzędzia, dzięki którym będziemy mogli sprawnie i bezpiecznie wykonać wszystkie prace. Z pewnością musimy posiadać zarówno te ręczne, jak i mechaniczne narzędzia. Jeżeli jesteście ciekawi, czego brakuje jeszcze w Waszym garażu lub jeśli dopiero zaczynacie przygodę z pielęgnacją ogrodu, koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika!

Narzędzia ręczne

Przydają się do wykonywania drobnych prac ogrodowych oraz do wycinania, przycinania pojedynczych gałązek drzew, krzewów czy żywopłotów. Ponadto, nie możemy zapominać o sprzętach pielęgnujących glebę czy podjazd.

  • Sekator jednoręczny – jest chyba w każdym garażu lub piwnicy. Przydaje się do przycinania gałązek, kwiatów, a nawet do obcinania zeschniętych listków.
  • Sekator dwuręczny – to urządzenie, które warto mieć, zwłaszcza, gdy na naszym ogrodzie znajdują się drzewa i krzewy. Sprzętem tym szybko obetniemy gałęzie znajdujące się wysoko, poza zasięgiem naszych rąk. Sekatory dwuręczne posiadają zwykle długie trzonki, które zakończone są obcinakiem, dzięki temu dosięgniemy nimi gałęzi, które normalnie są poza zasięgiem naszych rąk.
  • Siekierki, topory, obcinaki – świetnie sprawdzą się w przypadku niewielkich konarów drewna, np. jeżeli będziemy chcieli obciąć zeschnięte gałęzie lub porąbać czy obciąć kilka kawałków drewna lub gałęzi do kominka.
  • Opryskiwacze do roślin – kupimy je w każdym markecie budowlanym. Do środka wlewamy nieco płynu do spryskiwania roślin i trochę wody. Tak przygotowane substancje razem mieszamy za pomocą specjalnego tłoku ręcznego. Mieszanka jest gotowa do użycia. Warto zakupić także ochronną maskę na twarz, aby nie wdychać szkodliwych dla organizmu oparów.
  • Grabie i taczki – Przedmioty te przydadzą się z reguły w każdym domu. Za pomocą taczek możemy z łatwością przewieźć różnorodne materiały budowlane lub kilka roślin doniczkowych. Natomiast grabie sprawdzą się zwłaszcza w okresie jesiennym, gdy nadmiar liści przykryje nasz trawnik. Dobrze jest systematycznie grabić ogród, gdyż pozostawione liście mogą gnić.
  • Łopaty, kopaczki – świetnie sprawdzą się do spulchniania oraz wykopywania dołów w ziemi. Dzięki tym sprzętom szybko przesadzimy kwiaty lub przygotujemy ziemię pod uprawy.

Sekator dwuręczny bardzo dobrze nadaje się do cięcia gałęzi i liści, które znajdują się poza naszym zasięgiem.

Taczki są idealne, gdy musimy wywieźć zalegające liście z ogródka jesienią lub, gdy robimy porządku w grządkach! Z pewnością nie pożałujecie zakupu! 

 

Narzędzia mechaniczne

Ogród zwykle wymaga sporo pracy, a im większy posiadamy, tym trudniej jest nam oporządzać go tylko za pomocą ręcznych narzędzi. Wtedy z pomocą przychodzą sprzęty elektryczne lub spalinowe. Co warto mieć w ogródku i do czego nam się to przyda?

  • Piły mechaniczne i pilarki – bardzo dobre narzędzia do cięcia grubych gałęzi, konarów, żywopłotów. Nie sposób przyciąć wszystkiego za pomocą sekatora, czy porąbać przy użyciu siekiery lub toporka, zwłaszcza, gdy mamy do oporządzenia 10 drzew iglastych czy całe drzewo do porąbania. Chcecie wiedzieć więcej o pilarce? Zajrzyjcie koniecznie tutaj!
  • Kosiarki – Chyba każdy, kto posiada nieco trawnika ma u siebie to urządzenie. Możemy zakupić elektryczne bądź spalinowe, wszystko zależy od rozmiaru naszego ogrodu. Więcej o kosiarkach poczytacie tutaj.
  • Elektryczne rozdrabniacze do liści –Dzięki nim szybko potniemy zalegające liście na ogrodzie. Jest to świetna alternatywa dla grabi, a także nielegalnego palenia liści. Do dziś możemy spotkać osoby, które w ten sposób pozbywają się niechcianych liści z ogrodu, dlatego lepiej zakupić elektryczne rozdrabniacze.
  • Glebogryzarki – Urządzenia te przydadzą się, gdy chcemy spulchnić ziemię. W przypadku niewielkich powierzchni z łatwością spulchnimy glebę zwykłą łopatą lub kopaczką. O wiele trudniej jednak użyźnia się większe powierzchnie , wtedy pomocna jest z pewnością glebogryzarka.

Ciężkie konary i grube drewno?To nie problem! Piła mechaniczna wyśmienicie sobie z tym poradzi! 

 

Glebogryzarka bardzo dobrze spulchni ziemię, gdy posiadamy sporo ziemi uprawnej, warto w nią zainwestować, gdyż prace związane z przygotowywaniem podłoża pod sianie, pójdą znacznie szybciej!

 

Planując na wiosnę rozpocząć prace ogrodowe, warto zakupić narzędzia, które ułatwią nam wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności. W każdym ogrodzie przydadzą się zarówno sprzęty ręczne, jak i mechaniczne. Jednak jeśli jesteśmy posiadaczami sporego ogrodu, na pewno warto zainwestować w sprzęty elektryczne bądź spalinowe, dzięki którym wszystkie prace będziemy wykonywać o wiele szybciej i nie będą one dla nas tak uciążliwe.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *