Przycinanie żywopłotu – technika i narzędzia

Przycinanie żywopłotu – technika i narzędzia

Żywopłot jest bardzo popularnym „niewidocznym płotem”, odgradzającym nas od sąsiadów, czy ulicy. Zapewnia prywatność i swobodę. Niestety, jest także zbiorem żywych roślin, dlatego trzeba pamiętać o częstym przycinaniu, ponieważ rozrośnie nam się do sporych rozmiarów. W jaki sposób i kiedy ciąć żywopłot w ogrodzie? Jakie sprawdzą się do tego narzędzia? Sprawdźcie!

 

Cięcie żywopłotów

Kiedy przycinamy żywopłot? To pytanie, które zadaje sobie wielu ogrodników. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wiele zależy od tego, czy w ogrodzie mamy żywopłot z krzewów, czy żywopłot iglasty. Te dwa gatunki roślin wymagają nieco innego podejścia do sprawy. Jakiego? Zobaczcie!

Żywopłoty, które hodujemy w ogrodzie z krzewów, trzeba dosyć  często przycinać. Najlepiej zacząć wczesną wiosną, gdy tylko temperatury w nocy wskazują dodatnie wartości. Cięcie wiosenne zaleca się wykonać, skracając rośliny o około 20 – 30 cm. Dzięki temu będą one mogły zregenerować się nieco po zimie. Drugie cięcie możemy wykonać w sierpniu, wtedy wystarczy, że skrócimy o około 5 – 10 cm. W zależności, jak wysoki mamy żywopłot i jakiego efektu pożądamy. Jeśli natomiast chcemy przyciąć żywopłot znacząco lub nie wykonywaliśmy tego rok wcześniej, czego raczej należy unikać, możemy podciąć lub wyrównać nieco krzewy jeszcze wczesną jesienią. Bardzo częstego cięcia wymagają, np. żywopłoty z ligustru, trochę rzadziej możemy ciąć żywopłot z grabu.

Sprawa wygląda nieco lepiej, gdy mamy żywopłot z iglaków, np. z popularnych tui. Tuje należy przycinać raz w roku, gdyż nie rozrastają się aż tak, jak np. krzewy. W przypadku tego rodzaju żywopłotu, mówi się raczej o cięciu wyrównującym. Warto jednak dokonywać go co roku, gdyż wtedy nie będziemy musieli poświęcać temu zadaniu aż tyle czasu, gdy np. ominiemy któryś sezon.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że żywopłot mimo iż jest piękny i stanowi bardzo dobry rodzaj ochrony prywatności ogrodu, jest także wymagający.

Żywopłot możemy przycinać różnymi narzędziami, kilka razy w roku.

Jak przycinać żywopłot?

Decydując się na stworzenie w ogrodzie żywopłotu, warto pamiętać, że trzeba nie tylko regularnie przycinać rośliny i krzewy, ale także wykonywać to odpowiednią techniką. Zarówno żywopłot z krzewów, jak i iglasty należy ciąć u góry „na równo”. Jeśli boimy się, że w miarę cięcia, wykonamy to krzywo, możemy rozciągnąć u góry sznurek i przywiązać go do płotu lub bezpośrednio do końców krzewu, na taką wysokość, jaką chcemy podciąć. Wtedy będziemy mieć pewność, że żywopłot będzie prosty!

Jeśli mamy krzewy liściaste, możemy uformować nieco szerszą górę i zwężenie u dołu. Dzięki temu składniki odżywcze oraz deszcz, będą miały ułatwioną „drogę” do korzeni i roślina łatwiej i szybciej będzie się regenerować. W przypadku mieszanych żywopłotów, rzadko da się uzyskać jednolity wygląd, dlatego, by wyglądał on estetycznie, możemy ciąć rośliny, delikatnie je zaokrąglając.  Iglaki najczęściej przycinamy raczej techniką na „półokrągło”, w zależności od tego, jak mocno się rozrastają.

Przycinamy żywopłot z tui oraz z krzewów.

Tego unikaj podczas cięcia żywopłotu!

To, o czym musimy pamiętać, to fakt, by unikać cięć pionowych. Starajmy się używać narzędzia w taki sposób, by nie przecinać gałęzi pod skosem i rozpoławiając je. Tnijmy raczej poziomo. Wymaga to niestety więcej „gimnastyki”, jednak pozwala zapobiec ususzeniu rośliny. Zła technika cięcia wpływa negatywnie na rozrost, a nawet żywotność rośliny.

Narzędzia do cięcia żywopłotu

Pamiętajmy, że narzędzia, służące do przycinania sezonowego żywopłotów ogrodowych, muszą być solidne i trwałe. Najlepiej, gdy są wykonane z dobrej jakości metalu, który można zaostrzyć. Trzonek może być wykonany z tworzywa sztucznego, jednak takiego, który chroni przed wyślizgnięciem się sprzętu z ręki.

Czego możemy użyć?

  • Nożyce ręczne – świetnie sprawdzają się do przycinania pojedynczych, odstających gałęzi a także do newralgicznych miejsc, w których możemy uniknąć uszkodzeniom rośliny
  • Nożyce elektryczne – bardzo dobry sprzęt do przycinania niewielkich i niskich żywopłotów. Można je stosować także do jesiennego cięcia krzewów i „kosmetycznych” poprawek.
  • Nożyce spalinowe – służą do cięcia sporych żywopłotów oraz wymagających krzewów. Sprawdzą się w każdym garażu!
Żywopłot z iglaków świetnie prezentuje się w ogrodzie.

 

Jeśli mamy ogród i żywopłot lub planujemy jego zasadzenie. Musimy pamiętać o regularnym przycinaniu. Pozwoli to w dużej mierze na prawidłowy rozrost i „zdrowy” wygląd naszego mini labiryntu. Nie zwlekajmy zatem i wykorzystajmy tych kilka sprawdzonych porad, zawartych w tekście!

 

A Wy odgradzacie się od sąsiadów żywopłotem? 😀

8 Comments
  1. Nie posodam żywopłotu ale pamiętam jak dziadek na ogródku się za to zabierał

  2. Oj tak, utrzymanie żywopłotu jest niezwykle wymagające, coś na ten temat wiedzą moi rodzice, którzy od 20 lat się z nim męczą. Ale jak się go dobrze przytnie, to efekt jest zadowalający.

  3. Od zawsze marzył mi się taki piękny żywopłot 🙂 Właśnie posadziłam sobie krzewy, żeby mieć taki żywopłot wokół działki 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *