Przesadzamy drzewka ogrodowe!

Przesadzamy drzewka ogrodowe!

Nie da się ukryć, że niekiedy trzeba przeorganizować ogród w taki sposób, by dostosować go do nowych budynków, czy też nowego zagospodarowanie terenu. Sadzimy rabaty, tworzymy ogrody, budujemy altanki, tarasy, garaże, a nawet dobudowujemy pomieszczenia do obecnego domu. Wszystkie te działania bardzo często związane są z faktem, że trzeba przesadzić drzewa, które już znajdują się w ogrodzie. W jaki sposób do tego podejść i czy można przesadzić wszystkie drzewa? Być może niektórych trzeba się pozbyć? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Drzewka, krzewy, drzewa, aby wszystkie, które zasadzimy, „zalesiły” naszą posesję potrzeba zazwyczaj kilku, a nawet kilkudziesięciu lat! Nic dziwnego, że tak naprawdę szkoda jest pozbywać się danego drzewa, wielu ogrodników także decyduje się po prostu na to, aby dopasować daną zmianę architektoniczną ogrodu do drzewa. Jeśli jednak nie możemy, warto zdecydować się na przesadzenie takiego okazu.

Jakie drzewa możemy przesadzać?

Mówi się, że najlepiej jest przesadzać te drzewa, które mają tak do 7 lat. Generalnie powinno się przesadzać jedynie młode drzewka, dwu, trzyletnie podobne jest krzewami, czy krzakami. Jeśli macie owocowe krzewy lub też krzaki porzeczek, agrestów, śmiało możecie przenieść je w inne miejsce, drzewka te nie ucierpią, ponieważ bardzo szybko się ponownie ukorzeniają. Możecie także pomóc im w tym procesie, stosując różnorodne środki nawożące ziemię.

drzewo

 

Niestety, ale dużych, potężnych drzew 10, 20-letnich, nie powinno się w ogóle przesadzać. Jeżeli rzeczywiście nie może ono znajdować się w danym miejscu, ponieważ chcecie na przykład wybudować tam dom, warto udać się do Urzędu Miejskiego i zapytać się, co w takiej sytuacji trzeba zrobić. Odeślą Was z pewnością do organu zajmującego się zalesieniem. Pamiętajcie, że aby wyciąć drzewo ze swojej posesji, musicie uzyskać zgodę, według ustawy o Ochronie Przyrody.

Jak przesadzić drzewo?

Kiedy jednak uda Wam się wykopać dwu, trzyletnie drzewko z Waszej posesji, przygotujcie mu nowe podłoże. Najlepiej jest wykopać dość duży dół, wsadzić do niego drzewko i posypać nawozem lub kompostem. Całość mocno podlewamy. Dobrze jest także wypełnić dno warstwą próchniczą, dzięki temu o wiele lepiej drzewko się ukorzeni. Pamiętajcie, że jeśli macie tę możliwość, nie przesadzajcie drzewek od południowej strony, gdzie słońce naprawdę intensywne.

duże drzewa
Drzewka do 2, 3, w niektórych przypadkach nawet do 7 lat

Jakie drzewka można przesadzać i kiedy należy to robić?

Istnieje kilka gatunków, które świetnie nadają się do przesadzania. Z pewnością należy do nich bardzo wiele różnorodnych drzew ozdobnych, na przykład są to: klony, lipy, cisy, jesiony, miłorzęby, daglezje, głogi, sosny, świerki. Choć te ostatnie wymagają naprawdę ostrożności, ponieważ nawet niewielki ubytek korzeni może doprowadzić do zeschnięcia.

Pamiętajcie, aby drzewa przesadzać najlepiej w lecie, nie róbcie tego oczywiście w zimie, kiedy większość roślin przechodzi w stan hibernacji. Możecie także zastanowić się nad przesadzaniem późną wiosną.

Czy warto przesadzać drzewa? Jeśli nie macie takiego wyboru, a w Waszym ogrodzie znajdują się przede wszystkim mniejsze i młode gatunki drzew, jak najbardziej możecie to robić. Pamiętajcie, że ponad 10-letnich drzew się nie przesadza, więc być może warto przemyśleć dopasowanie architektury ogrodu do pięknego zabytkowego drzewa.

 

8 Comments
  1. U mnie już przesadzanie kwiatów sprawia, że na plecach mam zimny pot. Nie wiem, co robiłabym przesadzając drzewka;)

  2. My dopiero jesteśmy na etapie roślin doniczkowych w domu, później zamierzamy mieć kwiatki na balkonie a ogród może będzie następny w kolejne 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *