Przędziorki na roślinach uprawnych – jak je zwalczyć?

Przędziorki na roślinach uprawnych – jak je zwalczyć?

Jednym z dosyć często występujących szkodników na roślinach są oczywiście przędziorki lub też przędziorkowate. Są to insekty z rodziny roztoczy, z gromady pajęczaków. Podobnie jak inne insekty, czyli mszyce, wciornastki, mączliki, przędziorki, negatywnie wpływają na rozwój rośliny, wysysają sok roślin i bardzo często spędzają sen z powiek każdego ogrodnika. Nie da się ukryć, że przędziorki mogą wyrządzić wielkie szkody w uprawach, dlatego warto reagować jak najszybciej! Co jeszcze można powiedzieć o przędziorkach? Jak je zwalczać?

Najpopularniejszą odmianą przędziorka jest przędziorek chmielowiec. Niestety, potrafi on żerować na około 180 gatunkach różnorodnych roślin. Co ciekawe, cykl rozwojowy tego insekta trwa do trzech tygodni. Mimo że wielu uważa, że przędziorków nie widać, nie jest to prawda, ponieważ tworzą one małe żółte plamki, które zlewają się ze sobą na liściach, co powoduje oczywiście żółknięcie liści. Niestety, ale przędziorki wysysają zawartość komórek roślinach i negatywnie wpływają na ich rozwój.

Mimo że przędziorki najczęściej można spotkać na typowych kwiatach doniczkowych, osoby, które uprawiają rośliny na balkonach lub parapetach, powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje kwiaty. Można je także spotkać typowo w ogrodach, dlatego należy zwracać uwagę na wszystkie rodzaje kwiatów.

Przędziorki – dlaczego są niebezpieczne?

Przędziorki dosyć szybko się rozmnażają. Samice potrafią złożyć nawet do 200 jaj. Ich bardzo szybkie namnażanie powoduje trudność w ich zwalczaniu, produkują one także przędzę, która stanowi dla nich ochronę, dlatego dosyć trudno jest zadziałać odpowiednim środkiem. Żerowanie przędziorka sprawia, że powierzchnia rośliny staje się niewielka, przez co nie może ona się w pełni odżywić. Po pewnym czasie może dojść nawet do jej obumarcia.

kwiaty w doniczce
Warto dbać o rośliny i stale je doglądać, aby nie pojawiły się na nich przędziorki lub inne szkodniki.

Domowe sposoby na przędziorka

Aby ograniczyć ich rozprzestrzenianie, można użyć do tego czystej wody lub wody z delikatnym detergentem, na przykład mydłem. Należy spryskać dokładnie całą roślinę oraz przetrzeć liście delikatną ściereczką. Pamiętaj, aby wykonać ten zabieg z obu stron liścia, ponieważ na blaszce również zbierają się przędziorki.

Jeśli natomiast zauważysz, że przędziorki opanowały Twoją roślinę jedynie w lekkim stopniu, wystarczy, że dasz roślinę do wanny i zrosisz ją wodą, a następnie nałożysz przezroczystą foliową torbę. W ten sposób pozostaw roślinę na co najmniej tydzień. Pod taką osłoną wytworzy się specyficzny mikroklimat, dzięki któremu przędziorki nie przeżyją. Procedurę jednak warto powtórzyć kilkukrotnie.

przędziorki
Tak wyglądają przędziorki na listkach.

Gotowe preparaty

Możesz oczywiście sięgnąć również po sklepowe sposoby zwalczania przędziorków. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych preparatów, które zawierają naturalne olejki działające na przędziorki, świetnie zwalczają również inne owady, a także choroby grzybowe, dzięki temu są to zwykle środki uniwersalne.

Jeśli zauważysz na swoich roślinach żółte plamy, z pewnością opanowały je przędziorki! Pamiętaj, aby szkodników tych się pozbywać, ponieważ niszczą one uprawy. Najczęściej atakują rośliny doniczkowe, ale jednak bardzo często pojawiają się również w rabatach. Można je zwalczyć sposobami domowymi lub sięgnąć po środki dostępne w sklepach ogrodniczych.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *