Prymulka – charakterystyka pierwiosnka

Prymulka – charakterystyka pierwiosnka

Uwielbiacie różnokolorowe kwiaty? Jeśli tak, z pewnością musicie zasadzić u siebie w ogrodzie lub też w doniczce prymulkę! W ten sposób nazywany jest popularny kwiat, który w Polsce bardziej znany jest jako pierwiosnek. Co ciekawe, jego ozdobne, wielokolorowe kwiaty przykuwają wzrok. Jeśli nadal nie macie pomysłu, co zasadzić tuż przed domem, koniecznie zdecydujcie się na prymulkę wieloletnią.

Prymulka – co to za kwiat?

Prymulka wieloletnia jest to świetna roślina, którą można sadzić w domu lub w ogrodzie. W Europie występuje aż 500 różnorodnych gatunków tego kwiatu. W sprzedaży detalicznej zazwyczaj dostaniecie kwiaty pierwiosnka w kolorze purpurowym, fioletowym, granatowym dość często również żółtym. Nieco mniej popularne jednak robiące wrażenie są prymulki, które występują w kontrastowych barwach, obramowanie płatka ma nieco inny odcień niż kwiat. Jeśli macie dostęp do tego typu odmiany prymulki, zdecydujcie się na jego zakup.

Jak wygląda pierwiosnek?

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, Jak wygląda pierwiosnek, czyli popularna prymulka? Jest to kwiat, który ma bardzo drobne płatki i bardzo często usytuowane są one na łodyżce pojedynczo, choć częściej zdarza się, że grupowo. Wysokość tego kwiatu wynosi mniej więcej 25 cm. Co ciekawe, prymulkę można hodować również w domu, sadząc ją do większej doniczki i stawiając na balkonie lub też na parapecie.

Uprawa i sadzenie pierwiosnka

Uprawa prymulki jako kwiatu nie jest zbyt trudna, ponieważ rośliny te bardzo szybko się adaptują do różnorodnych warunku zarówno tych panujących na zewnątrz, jak i w środku. Do zasadzenia warto przygotować mieszankę gleby piasku i mchu torfowego. Koniecznie trzeb wrzucić kilkanaście nasionek, ponieważ nie wszystkie wzejdą. Gdy pojawią się już odpowiednie sadzonki, można je przesadzać nieco większych odległościach od siebie. Oczywiście nie da się ukryć, że sadzonki wieloletnich prymulek można rozmnażać. Nasiona zbieramy późnym latem lub też wczesną jesienią. W przypadku sadzenia gotowych sadzonek czynności są podobne, jednak od razu warto przesadzać je w odległości 15 i 30 cm od siebie, na głębokości około 15 cm. Pamiętajcie, żeby zasadzone kwiatki obficie podlać. Nie omijajcie także ściółki wokół takich roślin. Zaleca się tym czynność oczywiście w okresie wiosennym oraz letnim.

Prymulka – czy jest trującą rośliną?

Wiele osób zadaję sobie pytanie, czy prymulka jest trującą rośliną? Niestety, ale włoski okrywające liście tego kwiatu zawierają priminę, substancję, która może wywoływać podrażnienie skóry, swędzenie lub też niewielkie pęcherze. Osoby, które są alergikami, powinny jednak unikać przebywania w bliskim towarzystwie prymulki, stąd też dużo części sadzi się ją po prostu w ogrodzie. Mimo wszystko sama w sobie nie jest trującą rośliną, natomiast jej przypadkowe spożycie może okazać się negatywnych skutkach. Dobrze jest zatem zasadzić prymulkę, czyli pierwiastek z dala od dzieci oraz zwierząt domowych. Można ją zatem włożyć w domu do stojaka lub kwietnika.

 

Prymulka, czyli pierwiosnek jest bardzo pięknym, a także dekoracyjnym kwiatem. Można ją sadzić zarówno do doniczek, jak i do bezpośrednio do ziemi w ogrodzie. Mnogość kolorów oraz odcieni pozwala dobrać naprawdę świetne kwiaty do ogrodu. Najpopularniejszymi kolorami prymulki są: fioletowy, granatowy, w ostatnim czasie nawet żółty. Uprawa tego kwiatu jest niezwykle prosta, wystarczy zasadzić go na głębokość około 15 cm i obficie podlewać.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *