Drewno to chyba jeden z najpopularniejszych surowców, poddających się obróbce. I nic dziwnego, gdyż nawet początkujący majsterkowicze mogą swobodnie wiercić w nim i próbować składać pierwsze meble. Robiąc sobie przestrzeń w garażu i mając doprowadzony prąd, możemy zdziałać cuda z drewna, jednak nie możemy zapominać o kilku podstawowych zasadach przydatnych podczas wiercenia, sprawdźcie!
Wiertarka udarowa też się nada
Co ciekawe, wielu majsterkowiczów wychodzi z założenia, że zastosowanie wiertarki udarowe nie przyniesie skutku, gdyż pozbędą się kawałka drewna. Nic bardziej mylnego. Swobodnie możemy wykorzystywać wiertarkę udarową, pamiętając jednak o tym, by nie używać udaru w przypadku obróbki drewna, gdyż wtedy rzeczywiście surowiec może nam się rozpaść. Wiertarki udarowe bardzo często mają stosunkowo długie kable, dlatego bardzo łatwo można nimi manewrować. Weźmy także pod uwagę rozpiętość. Najlepiej, jeżeli się nieco oddalimy od kontaktu. Są to wiertarki dosyć silne, dlatego warto je mieć w garażu, a mając już je, nie warto zamieniać ich specjalnie na inne.
Czy moc wiertarki ma znaczenie?
I tak, i nie. Jeśli planujemy jedynie robić otwory w drewnie niewielkiej wielkości, gdyż np. skręcamy meble ogrodowe, tworzymy „domowe DIY”, wystarczy wiertarka do 500 W. Taki sprzęt poradzi sobie z pewnością, bez szkodliwości i jakości. Kiedy jednak mamy duże zacięcie stolarskie i potrzebujemy wywiercić spore otwory, kupmy wiertarkę powyżej 500 W.
Nie rób większych otworów niż ta wartość!
O co chodzi? Przede wszystkim nie należy robić w drewnie większych otworów niż do 45 mm. Jeśli kupimy zatem wkrętarko-wiertarki akumulatorowe, większych nie zrobimy, ponieważ są dostosowane do tego typu otworów. Uważa się, że jest to najlepsza wartość, jeśli chodzi o wkręty różne do drewna. Natomiast jeżeli tworzymy np. fantazyjne otwory, potrzebujemy wywiercić spore otwory, możemy bez problemy stworzyć je większe, użyjmy raczej do tego wiertarki udarowej.
Te akcesoria warto mieć!
Bardzo wiele osób zastanawia się, co może przydać się jeszcze do takiego DIY z drewna. Poniżej prezentujemy kila propozycji, związanych z wierceniem:
- Sednik – końcówka frezująca z uchwytem walcowanym. Przydaje się tym, którzy chcą robić otwory na tzw. przestrzał, warto ją mieć u siebie.
- Otwornice – są to rodzaje pił, gdyż pozwalają tworzyć naprawdę głębokie otwory do 38 mm. Mocuje się je w głowicy w rowkach.
- Wiertło płaskie – jedno z podstawowych wierteł, można nim robić także otwory na przestrzał.

O czym trzeba jeszcze pamiętać?
Drewno to solidny, jednak nieco bardziej kruchy materiał, niż np. cegła czy beton. Podczas wyjmowania wiertła należy uważać, by nie włączyć obrotów, gdyż możemy uszkodzić otwór i kawałek surowca. Podobnie jest, gdy chcemy wywiercić otwór np. o większej średnicy, warto wtedy najpierw użyć wiertła o mniejszej średnicy, zrobić początkowy otwór, a następnie użyć do pogłębienia go.
A Wy robicie DIY? Skręcaliście już meble w ten sposób?
Wpis idealnie wpasował się w mój zamiar zrobienia huśtawki 🙂 Dzięki.
Cieszę się, pozdrawiam 🙂