Wykorzystanie naturalnych nawozów do uprawy roślin, a także stosowanie organicznych zasad jest niezwykle ważne do wzrostu kwiatów, warzyw, czy owoców. Nie zawsze chemiczne środki sprawdzają się w 100%, mogą one również negatywnie wpłynąć na faunę a także florę znajdujących się wokół upraw. Zapraszamy serdecznie do drugiej części zasad ekologicznej uprawy roślin. Poniżej przedstawiamy pięć kolejnych i ciekawych metod, które warto zastosować w swoim ogrodzie.
1.
Kompostowanie
Do nawożenia roślin warto wykorzystać w miarę możliwości kompostownik. Kompostowanie, ściółkowanie, czy wykorzystywanie nawozów zielonych jest niezwykle wydajne. Unikasz także dzięki temu chemizacji upraw. Nawozy zielone wzbogacają glebę, podstawowe składniki pokarmowe, a także mają niezwykle pozytywny wpływ na jakość gleby. Niwelują między innymi straty wilgotnościowe.
2.
Używanie dolomitów i mączki bazaltowej
Użyźnianie gleby przy użyciu dolomitów lub mączki bazaltowej uważane jest za nieroślinny sposób użyźniania podłoża. Natomiast dolomity są bardzo dobrym źródłem wapnia. Warto wykonywać te prace zwłaszcza jesienią, aby nieco ożywić glebę, by wiosną włożone sadzonki, czy też zasiane warzywa, mogły szybciej wzrosnąć.
3.
Optymalne terminy siewu
Warto pilnować optymalnych terminów siewu i sadzenia, ponieważ może dojść do przemarznięcia. Świetnym przykładem jest na przykład fasola szparagowa. Wielu ogrodników ma tendencję do zasiewania jej nieco wcześniej i niestety może ona przemarznąć, przez co całkowicie zniknie lub też będzie bardziej narażona na choroby i szkodniki. Dobrze jest także pamiętać o tym, że należy kupować nasiona lub też sadzonki ze sprawdzonych źródeł. Najlepiej skorzystać z produktów pochodzących od gospodarstw rolnych, dobrze także zaprawić je przed siewem.
4.
„Zapraszanie” do ogrodu pożytecznych stworzeń
Wiele się mówi na temat szkodników, natomiast trzeba również wspomnieć o tym, że do ogrodu warto zapraszać także sprzymierzeńców. Przede wszystkim dobrze jest zakładać budki lęgowe dla ptaków, kryjówki dla samotnych pszczół, pamiętać również o tym, że pojawiają się ptaki, jeże, jaszczurki, ropuchy, które pomagają w zwalczaniu szkodników. Dobrze jest zatem przygotować niewielki kawałek ziemi wokół drzew, dla tych zwierząt lub stworzyć im kryjówki.
5.
Niszczenie chwastów
Jedną zasad ekologicznej uprawy roślin jest przede wszystkim niszczenie chwastów. Warto jednak wykonywać to sposobami domowymi lub wykorzystać po prostu swoje ręce i wyrywać niepożądane gatunki roślin. Dzięki temu pozwoli to wzrastać warzywom, owocom znajdującym się w ogrodzie, a także sprawi, że mniej szkodników będzie zjadało uprawy.
Przedstawiliśmy już wszystkie zasady ekologicznej uprawy roślin. Warto stosować się do nich, ponieważ dzięki temu Twój ogród będzie zdrowszy, a uprawy smaczniejsze. Oczywiście w niektórych wypadkach trzeba zastosować środki chemiczne, warto jednak wybierać te, sprawdzone z polecanych sklepów. Jeśli chcesz zapoznać się z pierwszą częścią, zapraszamy do przeczytania artykułu, który znajduje się poniżej.