Jak się domyślasz na pewno, jest bardzo wiele różnorodnych metod uprawy roślin, które ograniczają stosowanie chemii. Jest to świetny pomysł na to, aby rozpocząć nieco uprawę ekologiczną, która wpłynie nie tylko pozytywnie na środowisko, ale przede wszystkim na Twoje zdrowie. Jak wiadomo, różnorodne środki konserwujące, które zawarte są w preparatach chemicznych, negatywnie wpływają na organizm ludzki, czy zwierzęcy. Warto zatem w miarę możliwości zrezygnować z chemicznych dodatków. Jak zatem wyglądają zasady ekologicznej uprawy? Na co zwrócić uwagę, aby niwelować w jak największym stopniu stosowanie chemicznych środków?
Poniżej prezentujemy kilka przykładowych metod na to, w jaki bardziej ekologiczny sposób uprawiać własny ogródek. Oczywiście jest to część pierwsza, w niedługim czasie spodziewaj się kolejnej.
- Sąsiedztwo roślin
Warto pamiętać, że niektórych roślin nie sadzi się w koło siebie, ponieważ nie wpływają one pozytywnie na siebie nawzajem. Na przykład nie wkładaj do ziemi obok siebie dyni z ziemniakami, majeranku z bazylią i rutą, buraków z czosnkiem, kapusty z burakami, ziemniakami, gorczycą. Świetnie natomiast na siebie oddziałuje bób z ziemniakami, kapusta z burakami i sałatą, marchew z cebulą. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o współrzędnej uprawie warzyw
2. Zasadź zioła!
Czy wiedziałeś, że jeśli za sadzisz co kilka grządek warzywa, zioła to będą one odstraszać szkodniki, a także dbać, aby warzywa świetnie wzrastały? Szczególnie polecane są: majeranek, bazylia, czosnek, cebula, które bardzo dobrze i dobroczynnie wpływają na żywotność warzyw. Warto je posadzić pomiędzy różnorodnymi grządkami, dzięki temu zyskasz nie tylko świeże zioła, ale także pyszne i dojrzałe warzywa.
3.Płodozmian
Choć o płodozmianie uczą się dzieci w przedszkolu, bardzo często zapominamy o tym, że warto co jakiś czas dawać odpocząć określonym częściom ziemi w ogrodzie lub zasadzić w nich całkowicie inne warzywa. Na przykład rodziny kapustne nie powinny być uprawiane w jednym miejscu przez kilka lat, gdyż wtedy dużo szybciej i bardziej są narażone na działanie różnorodnych chorób oraz na pożarcie przez szkodniki.
4. Naturalne preparaty
Warto również stosować naturalne preparaty do nawożenia roślin. Mogą to być wyciągi, wywary z roślin, warzyw, pokrzywy. Na naszym blogu znajdziesz bardzo ciekawe metody naturalnego nawożenia, ponieważ stworzyliśmy już na ten temat kilka artykułów.
5. Prawidłowe zagospodarowanie powierzchni
Jeśli sadzisz warzywa, pamiętaj o tym, że nie powinno być Twoim ogrodzie pustych miejsc, ponieważ wtedy dajesz przyzwolenie rozrostowi chwastów. Dużo szybciej urosną one na glebie „czystej” i tym samym rozprzestrzenią się na inne uprawy. Jeśli nie wiesz, co zrobić w okresie wegetatywnym, postaw na gatunki o krótkim okresie dojrzewania. Jako przedplony możesz posadzić: szpinak, sałatę, rzodkiewkę. Co ciekawe, możesz również postawić na poplony. W tym wypadku również sprawdzi się między innymi rzodkiewka, czy kapusta pekińska.
Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób rozpocząć ekologiczną uprawę roślin. Oprócz stosowania naturalnych nawozów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie, usytuowanie odpowiednich warzyw, a także na przestrzeganie płodozmianu. Zachęcamy do oczekiwania na kolejną część.
Na pewno warto pamiętać o płodozmianie i sadzenie ziół też się sprawdza.
to prawda 🙂
Myślę, że taki tekst z poradami pomoże wielu osobom.
dziekuje 🙂
Zioła to skarb z natury! Nawet odstraszaja szkodniki, super!
tak 😀 uwielbiam zioła!