Choć na pozór wydaje się inaczej, jesień nie musi być nudną porą roku, zwłaszcza jeśli chodzi o kolorystykę naszego ogrodu. Przyjęło się, że większość roślin kwitnie wiosną lub też latem, zdobiąc tereny wokół domu. Z powodzeniem jednak możemy uprawiać także kwiaty jesienne, które tak samo ładnie będą prezentować się w ogrodzie. Co istotne, wykorzystując te rośliny, możemy stworzyć ozdobne kosze, które umieścimy na balkonie lub przed wejściem do domu. Na pewno nadadzą koloru smutnej, szarej aurze. Jakie zatem kwiaty jesienne możemy uprawiać? Co jest najbardziej popularne?
Chryzantemy
Są to niezwykle popularne kwiaty jesieni, które przepięknie wyglądają w praktycznie każdym ogrodzie. Co istotne, chryzantemy są różnokolorowe, możemy spotkać zarówno fioletowe, liliowe, czerwone, żółte, białe, jak i niebieskie. Są dosyć łatwe w uprawie, ponieważ należy je podlewać raz na jakiś czas, jednak dosyć obficie. Nie tolerują zbyt mokrej i przelanej ziemi, niestety, może je zniszczyć pierwszy, poważniejszy przymrozek, jednak po okryciu ich agrowłókniną, jest spora szansa, że przetrwają do wiosny. Warto zwrócić także uwagę na glebę, jeśli planujecie zasadzić chryzantemy, o wiele rozsądniej jest zrobić to w glebie zasadowej, wtedy możecie mieć pewność, że kwiaty te urosną. Jeśli już dojdzie do przemarznięcia kwiatów, należy podciąć je o kilka centymetrów i w ten sposób zostawić pędy do wiosny.
Pernetia spiczasta
Bardzo wielu osobom ta nazwa nie mówi za dużo, nic dziwnego, ponieważ pernetia nie jest popularnym kwiatem, jednak naprawdę pięknie prezentuje się w przydomowych ogrodach. Jest to niewielka krzewinka o dekoracyjnych owocach, świetnie nadaje się do tworzenia koszów jesiennych, w których umieszczamy różnorodne, kolorowe kwiaty, a także na przykład kapustę ozdobną. Warto ją również okryć na zimę, ponieważ dzięki temu przetrwa przymrozki, w zależności oczywiście od tego, jaka ta zima będzie. Ostatnie lata pokazały jednak, że Polska zima nie jest zbyt intensywna, zobaczymy natomiast, jak będzie w tym roku. Roślinę pielęgnujemy podobnie do wrzosów, należy ją obficie, jednak nieczęsto podlewać, dzięki temu z pewnością będzie pięknie kwitła nam w ogrodach.
Wrzosy
O wrzosach można mówić bardzo wiele, ponieważ są chyba najpopularniejszymi kwiatami typowo jesiennymi. Uwielbiają tereny suche, a także te dobrze nasłonecznione. Jak wiadomo, jesienne słońce jest nieco mniej intensywne, dlatego nie zapominajmy o tym, aby umieścić te kwiaty właśnie od południowej strony. W przypadku wrzosów gleba powinna być nieco kwaśna, pomoże to w odpowiednim wzroście i dojrzewaniu tych kwiatów. Jak wiadomo, wrzosy świetnie nadają się do ozdabiania nie tylko koszów, ale także balkonów czy tarasów.
Ajania
Ta roślina o niecodziennej nazwie jest chyba jedną z najbardziej dostosowanych roślin do tej pory roku. Wytrzymuje nawet do -15 stopni, co w obecnych warunkach pogodowych pozwala jej przetrzymać zimę. Ma bardzo ozdobne, żółte kwiatki, a także zielone liście, które zakończone są białą obwódką. Świetnie rośnie także w glebach ubogich, dlatego nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto jednak zadbać o to, aby nie miała ona zbyt wilgotno. Ajania jest rośliną wieloletnią, nie trzeba jej przycinać, wystarczy okryć na zimę lub też przechowywać ją w cieplejszym miejscu, na przykład w piwnicy lub też garażu.
Miechunka
Jest to bardzo ciekawa roślina, której owoce przypominają pomidorki koktajlowe. Co ciekawe, roślina ta nie wymaga specjalnych warunków do uprawy, wystarczy ją posadzić w średnio żyznej glebie, natomiast należy pamiętać, aby była ona stale nawadniana. Jest to kwiat typowo jednoroczny, podczas większych mrozów może dojść do obumarcia pędów, zatem przykrywać na zimę.
Piątak
Wszyscy, którzy uwielbiają liliowy, lekko fioletowy kolor, powinni zasadzić w swoim ogrodzie piątaka. Jest to roślina, która kwitnie jesienią do pierwszych przymrozków, wymaga ona stanowiska nasłonecznionego oraz gleby stosunkowo żyznej. Jest to roślina wieloletnia, więc przy słabszych zimach, które obecnie trwają w Polsce, z pewnością przetrwa! Warto jednak przykryć ją nieco agrowłókniną i co jakiś czas doglądać.
Jak widzicie, ogród podczas jesieni może być naprawdę kolorowy. Mnogość różnorodnych kwiatów oraz ich odcieni sprawiają, że jesień jest kojarzona jednoznacznie z różnorodnymi barwami. Naprawdę w naszych ogrodach nie musi być nudno jesienią, dlatego, jeśli nie w tym roku, to w następnym zdecydujcie się na posadzenie chociaż kilku z tych roślin!
Zapraszamy do innych artykułów z tej kategorii!
Wrzosy – kwiaty jesieni. Jakie odmiany możemy hodować w ogrodzie?
Miechunka jest dla mnie tak magicznym i nostalgicznym kwiatem, że zawsze się nią zachwycam 🙂
To prawda 🙂 ja uwielbiam jej kolor 🙂
Miechunka od razu kojarzy nam się z ogródkiem babci, bo płot zawsze był obrośnięty miechunką 😀
oooo 🙂 musiał być to piękny widok 🙂
Najbardziej podoba mi się miechunka 🙂
Tak, miechunka wielu osobom wpadła w gusta 😀
Wpis, który koniecznie muszę podrzucić mojej mamie 😉
Kojarzę tylko chryzantemy 🙂