Popularne krzewy, kwitnące zimą

Popularne krzewy, kwitnące zimą

Zima większości z nas kojarzy się z białym puchem lub nieco ponurą, jesienną aurą. Choć ostatnio wspominaliśmy, w jaki sposób „ożywić” trochę ogród, montując oświetlenie, możemy także zasadzić kilka ciekawych roślin, które świetnie będą nadawać radośniejszej aury w ten zimowy czas, gdyż rosną właśnie zimową porą. Co to za rośliny?

Dereń jadalny

Krzew ten idealnie „wpisze się” w ogród większy. Jest to typowy, rozłożysty krzew, który może osiągać nawet do 7 m wysokości, choć bardzo często ma mniej więcej 3. Co istotne, wiele osób uważa derenia za drzewo, kwitnie mniej więcej w marcu, ma czerwone, mocno zabarwione owoce, dlatego przepięknie prezentuje się, gdy wokół jest jeszcze biało. Warto także dodać, że dereń jadalny jest mrozoodporny, a jego owoce są jadalne – jak sama nazwa wskazuje. Dojrzewają pod koniec października i wtedy można je zbierać. Przez wielu owoce derenia są uważane za odmianę wiśni, są owocami z pogranicza żurawiny i wiśni. Dereń bardzo dobrze „czuje się” w próchnicznym położeniu.

dereń jadalny
Dereń jadalny to niespotykana roślina.

Leszczyna pospolita

Kolejnym, zimowym krzewem jest oczywiście leszczyna pospolita, która zaczyna kwitnąć mniej więcej w lutym. Co istotne, jej kwiaty są żółtego kolory i tworzą zwisające dzwonki. Jest to oczywiście rodzaj krzewu należący do rodziny brzozowatych i osiąga mniej więcej do 5 m wysokości. Warto wiedzieć, że leszczyna pospolita to nic innego jak popularny orzech laskowy. Owoce orzecha laskowego dojrzewają mniej więcej do połowy października, to wtedy możemy je zbierać.

orzech laskowy, leszczyna
Leszczyna pospolita to nic innego, jak orzech laskowy! Bardzo chętnie uprawiany w domach!

Oczar

Jest to rodzaj krzewu lub niewielkiego drzewa, osiąga wysokość od 3 do 5 m. Co ciekawe, niektóre odmiany oczary kwitną już podczas trwania grudnia! Kolory kwiatu oczaru to żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy. Kwiat niestety często nie jest aż tak efektywny, jak w przypadku innych roślin, dzieli się na cztery, wąskie płatki o długości 4 cm. W skupisku, wygląda jednak bardzo efektywnie, zwłaszcza zimą. Ciekawostką jest, że oczar wirginijski jest szeroko stosowany zarówno w medycynie, jak i kosmetyce.

oczar

Wierzba iwa

Jest to chyba jeden z bardziej efektownych krzewów zielonych. Przez niektórych uważany nawet za drzewo, gdyż potrafi, w miarę upływu lat osiągnąć nawet do 15 m. Mimo to wierzba iwa nie ma zbyt mocnych gałęzi, by mogłaby uchodzić za drzewo. Krzew ten bardzo dobrze się prezentuje, ma nawet kwiatostany męskie. Uprawiana jest w ogrodach najczęściej jako roślina ozdobna, bardzo często rozpoczyna kwitnięcie w marcu.

wierzba iwa
Kwiaty wierzby iwy są charakterystyczne, natomiast sam krzew niezwykle „bogaty”.

A czy u Was dominują w ogrodzie w zimie jakieś krzewy? Macie swoje ulubione?

13 Comments
  1. Jejjj nawet nie wiedziałam, że takie piękności są u nas, wszystko dzięki temu że wrzuciłaś zdjęcia z pięknym ujęciem <3 Oczar wygląda uroczo

  2. U mnie nic kwitnącego, ale po 3 zimach w domu, zaryzykowałem zostawienie cyprysów na balkonie i na razie nic im nie jest 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *