Czy wiedzieliście, że w Polsce jednym z najczęściej spotykanych drzew jest sosna pospolita? Mamy w lasach naprawdę bardzo dużo iglaków, stąd też najczęściej możemy gościć w lasach iglastych. Jakie wyróżniamy odmiany polskich drzewek z igłami? Dlaczego warto je hodować u siebie w ogrodzie?
Iglaki w ogrodzie
Co ciekawe, bardzo częstym widokiem w rodzimych ogródkach są tzw. żywopłoty z iglaków. Nic dziwnego, jest to jedno z tych drzewek, które kupimy najszybciej i to w rozsądnej cenie. To dlatego Polacy masowo kupują iglaki i sadzą je równo, obok siebie przez całą długość posesji. Istotną zaletą przeważającej części iglaków jest to, że bardzo długo pozostają zielone. Niekiedy możemy spotkać się także z licznymi odmianami, które są srebrzysto zielone, nieco żółtawe lub z niebieskim nalotem. Jesienią kolor iglaków też nieco się zmienia, głównie dlatego, że pojawiają się na nich szyszki.

Zalety drzewek iglastych
Główną zaletą drzewek iglastych jest to, że nie wymagają one specjalnej pielęgnacji. Wystarczy na zimę podsypać je korą, dzięki temu będą z łatwością magazynować wodę w korzeniach oraz nie przymarzną. Jeśli lubicie żywopłotu lub stawiacie na ciekawą choinkę, warto zdecydować się na zasadzenie właśnie iglaków. Ich niewątpliwym plusem jest to, że można je dowolnie przycinać i formować z nich ciekawe kształty, np. kuliste, kwadratowe itp.

Kompozycje z iglaków
Warto wiedzieć, że sadząc iglaki, możecie komponować z nich różne ozdoby. Iglaki, czyli popularne choinki najczęściej stroi się na zimę i Święta Bożego Narodzenia. Bardzo często wykorzystuje się je także do uzupełniania rabat w ogrodzie. Świetnie komponują się z kwiatami i roślinami. Często też wykorzystuje się iglaki do tworzenia skalniaków. Wszystko zależy przede wszystkim od wyobraźni.

Rodzime, polskie iglaki
- świerk pospolity
- jodła,
- cyprysiki – popularne w ogródkach mini krzewy iglaste,
- jałowce,
- modrzew europejskim,
- sosna limba, kosodrzewna
- cis.
Lubicie rośliny iglaste? Jeśli nie wiecie, co zrobić z dużą przestrzenią w ogrodzie, możecie wykorzystać ją do posadzenia iglaków. Drzewka te można świetnie wkomponować w przestrzeń, dzięki temu będą świetnie się prezentować! Warto spróbować.
Bardzo lubie czytać Twoje wpisy o ogrodzie 🙂 Mnóstwo w nich rzetelnej wiedzy 🙂
dzięjkuję:)
Iglaki mają taką zaletę,że większość z nich pozostaje zielona przez cały rok – więc stanowią ozdobę ogrodu niezależnie od temperatury 🙂
tak, to prawda 🙂 ogród dzięki temu bardzo fajnie wygląda
U mnie w ogrodzie rośnie kilka drzewek iglastych 🙂
super:)
Iglaki nie iglaki ważne, by we własnym otoczeniu mieć jak najwięcej natury, która będzie nas otaczać 😉
😉 to prawda, choć niektórzy nie wiedzą, jak zzagospodarować swoją część ogrodu:)
Mieszkam w lesie więc iglaki to mi się same nasiewają kocham. Sadzenie iglaków równo obok siebie mnie nie zachwyca natura tak nie robi więc warto zaimspirwac się natura.
O, ale cudownie 🙂 mieszkanie w lesie musi być naprawdę fajne, sama chciałabym na jakiś czas się przenieść i pooddychać świeżym powietrzem 🙂
Ja mam dużo drzew iglastych obok swojego domu. 🙂
🙂