Budując garaż lub dom, skrupulatnie wybieramy poszczególne elementy: od pokrycia ścian, przez okna i drzwi, po fundamenty. Rzadko jednak myślimy najpierw o dachu, a przecież jego rodzaj w dużej mierze zależy od właściwości budynku. Warto od razu zastanowić się nad odpowiednim pokryciem dachowy, by później nie być zaskoczonym! Dlaczego to jest takie ważne? Jaki rodzaj dachówki wybrać? Zobaczcie sami!
Rodzaj budynku, a wybór dachówki
To ten czas, gdy planujemy zbudować dom, postawić garaż i założyć rodzinę! Jak wiadomo, własny dom, który wygląda tak, jak tego chcemy, jest marzeniem wielu nas. Aby móc spełnić to pragnienie musimy wiele poświęcić zarówno czasu, jak i pieniędzy. Pierwszą rzeczą jest zakup działki i postawienie na dobrą ekipę budowlaną, która pomoże zrealizować nam nasze plany. Jeśli nie jesteśmy budowlańcami, z reguły nie wiemy o tym, że najmniejszy element domu, a nawet garażu, musi być zaplanowany przez konstruktora. To właśnie rodzaj i specyfika budynku pomoże później dobrać odpowiednie pokrycie dachowe, które jest niezwykle ważne, zwłaszcza w naszym kraju, w którym panują zmienne warunki atmosferyczne. Gdy konstrukcja zbudowana jest z mocnych profili, możemy zdecydować się na dachówki trwalsze i wygłuszające. Warto zatem zwrócić od razu uwagę na ten element.
Dom jest konstrukcją, na którą warto wyłożyć dachówkę cięższą
Pokrycie dachu – rodzaje
Coraz chętniej sięgamy po pokrycia dachowe szczelne, a zarazem trwałe – „na lata”. Decydując się na dachówkę cięższą możemy liczyć na to, że remont dachu nie będzie potrzebny co najmniej przez kilkanaście lat. Jednak nie każdy budynek może mieć pokrycie cementowe lub ceramiczne. Dlaczego? Duże znaczenie ma fakt, na jakie obciążenie został przewidziany budynek. Dla konstruktora bardzo dużą rolę gra wartość obliczana na 1m2. Wybierając dachówkę, możemy dokładnie sprawdzić, jakie obciążenie posiada dany materiał. Zwykle decydujemy się na pokrycia lekkie:
- Blacha aluminiowa
- Gont bitumiczny
- Blacha cynkowo – tytanowa
- Blacha stalowa, powlekana
Oraz coraz częściej na pokrycia cięższe:
- Dachówka cementowa
- Dachówka ceramiczna
- Łupek kamienny
- Strzecha
Jakie pokrycie dachu go garażu?
Najtańsze pokrycia dachowe to zwykle te, zaliczane do lekkich. Bardzo często pokrywając dach garażu, wybieramy gont bitumiczny lub blachę stalową, powlekaną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku tej konstrukcji, ponieważ garaż nie jest budynkiem zamieszkałym. Parkujemy tam nasz samochód i trzymamy sprzęty ogrodnicze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by było to szczelne pokrycie dachowe. Im bardziej płaski dach, tym dachówka musi być szczelniejsza, ponieważ woda dużo wolniej z niej spływa.
Garaż jest konstrukcją niezamieszkałą, można zdecydować się na pokrycie dachu lekkie.
Dobre pokrycia dachowe dla domu
Jeśli budujemy dom, najlepiej zdecydujmy się na pokrycia trwałe i cięższe. Niestety, musimy pamiętać, iż będzie nas to trochę kosztować. Około 1m2 dachówki ceramicznej kosztuje 35 zł, cementowej – 30 zł. Do tego zawsze musimy doliczyć ołacenie membraną (około 30 zł/m2) oraz koszty ułożenia. Być może nie są to tanie pokrycia dachowe, jednak zapewnią trwałość i długoletni komfort. Co warto wybrać?
Dachówka cementowa
Są wytwarzane z betonu barwionego, czyli pokrywanego farbą. Nie porastają mchem i są odporne na zabrudzenia. Co więcej świetnie tłumią hałas. Są mrozoodporne oraz mają niską nasiąkliwość. Układa się je na łatach i są nieco tańszą opcją dachówek ceramicznych.
Rodzaj dachówki, dopasowuje się do rodzaju obciążenia konstrukcji
Dachówka ceramiczna
Jest to uniwersalna i niezwykle ponadczasowa dachówka. Świetnie wygląda zarówno pokrywając dom rodzinny, jak i zabytkowy budynek architektoniczny. Dobrze ułożone mogą służyć przez kilkadziesiąt dekad i mimo że są drogie, warto się na nie zdecydować. Jak wiadomo, remont dachu jest kosztowną sprawą, pochłaniającą nie tylko nasz budżet, ale i czas. Warto więc postawić na rozwiązania trwałe!
Budując garaż lub dom, musimy zdecydować się nie tylko na elementy wyposażenia oraz materiału potrzebnego do konstrukcji, ale także na dobranie odpowiedniej dachówki, która będzie najlepsza dla naszego domu i garażu. Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, skonsultujmy z konstruktorem wartość obciążenia naszego budynku.