Piękny ogród jest wizytówką praktycznie każdego domu. Wielu właścicieli prywatnych posesji marzy o tym, aby mieć naprawdę rozległy teren wokół domu. Taki ogród pięknie się prezentuje, natomiast należy pamiętać, że jego utrzymanie wymaga większego nakładu pracy. Dobrze jest zatem ułatwić sobie to zadanie i spróbować z zautomatyzować kilka procesów, między innymi zdecydować się na montaż podziemnego systemu nawadniania trawnika. Czym jest ten system i z czego się składa? Zachęcamy do lektury.
Podziemny system nawadniania trawnika – co to?
Montaż podziemnego systemu, który wykorzystywany jest do nawadniania trawnika najlepiej jest zaplanować jeszcze przed założeniem ogrodu. Należy pamiętać, że rury muszą zostać ułożone pod nawierzchnią, podobnie jak kable sterujące całym systemem. Dzięki temu można uniknąć przekopywania ogrodu, a także posadzonych drzewek, krzewów czy rabat.
Jeżeli zatem chcesz zdecydować się na podziemny system nawadniania trawnika, warto zlecić to zadanie sprawdzonej firmie, która nie tylko zaprojektuje odpowiedni system, ale również podejmie się jego montażu. Należy dysponować odpowiednim sprzętem, między innymi samochodem z HDS, aby można było odpowiednio przekopać ogród i ułożyć poszczególne elementy systemu.
Podziemny system nawadniania trawnika – co wchodzi w jego skład?
System ten składa się z kilku sekcji, które pracują zwykle niezależnie. Należy pamiętać, że dobrze, gdy ciśnienie wody jest nieco wyższe, dzięki temu można jednocześnie podlać cały ogród, wykorzystując kilka sekcji. Jak wiadomo, firma projektowa dopasowuje liczbę sekcji do wielkości konkretnego ogrodu, ale także rozlokowania poszczególnych elementów składowych systemów. Warto pamiętać, że im ciśnienie wody jest mniejsze, czyli na przykład wynosi tylko 2 bary, tym w sekcji musi być więcej.
Każda z tych sekcji składa się z rur głównych, które mają przekrój mniej więcej 32 mm, ułożone są one w ziemi na głębokości 20 lub 40 cm, dlatego tak ważne jest odpowiednie przekopanie ogrodu. Rury te zasilają mikrozraszacze, zraszacze i linie kroplujące, które wchodzą w skład systemu i są montowane bezpośrednio na ogrodzie. Należy rozprowadzić urządzenie w taki sposób, aby nawadniać poszczególne partie, między innymi rabat, krzewów czy też ogrodu warzywnego.
Warto pamiętać również, że każda sekcja jest włączana osobnymi zaworami, które są umieszczone w jednej studzience. Podziemny system nawadniania ogrodu .można oczywiście włączać ręcznie, natomiast obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż sterownika, zarządzającego elektrozaworami, który automatyzuje ten proces. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu nie musisz martwić się już tym, że Twój ogród nie zostanie podlany w dzień Twojego wyjazdu.
Montaż podziemnego systemu nawadniania ogrodu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby nieco z zautomatyzować pracę w swoim ogrodzie lub dla tych, którzy dysponują dosyć przestrzennym ogrodem, który trudno jest utrzymać samodzielnie w świetnym stanie. Jak wiadomo, proces podlewania jest dosyć czasochłonny. W sezonach letnich należy go wykonywać regularnie, jeżeli rzeczywiście samo podlewanie ma zajmować kilka godzin, o wiele rozsądniej jest zamontować funkcjonalny system nawadniania ogrodu.