Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym – co wykorzystać?

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym – co wykorzystać?

Korzystanie całoroczne z basenów przydomowych otwartych  raczej nie należy do popularnych w naszej strefie klimatycznej. Przy dobrej pogodzie możemy używać basenów przez kilka miesięcy, choć niedawne warunki atmosferyczne i zmienna pogoda pokazały, że różnie z tym bywa. Woda w basenie nie jest się w stanie samodzielnie, dobrze nagrzać, nawet podczas słonecznych dni. Warto zatem zdecydować się na dodatkowe ogrzanie powierzchni basenowej, wykorzystując specjalistyczne urządzenia. W jaki sposób ogrzać basem?  Co będziemy potrzebować do tej czynności?

Pompa ciepła

Jeśli chcemy ogrzać baseny całoroczne i zależy nam na stosunkowo niskich kosztach eksploatacyjnych, warto wykorzystać oczywiście pompy ciepła. Koszt zakupu i montażu tego sprzętu to około 15 tysięcy, więc nie jest to suma aż tak zawrotna. W pompie tej znajduje się specjalny skraplacz, który jest odporny na działanie różnorodnych środków i preparatów chemicznych, które wykorzystuje się do oczyszczania basenu. Warto ją zatem zakupić. Co ciekawe, pompa basenowa może zostać zainstalowana wewnątrz oraz na zewnątrz, daje także nieco więcej ciepła niż kolektory, dlatego jest naprawdę polecanym produktem. Warto pamiętać, że pompę dobieramy odpowiednio do wielkości basenu, jeśli nie wiecie, jaka będzie odpowiednia moc danej pompy, możecie zwrócić się o pomoc do pracowników sklepów budowlanych.

 

Wymienniki ciepła

Często stosowanym rozwiązaniem są też wymienniki ciepła w wodzie basenowej. Wymienniki te montuje się w tzw. rozdzielniach, czyli obok basenu całorocznego. Świetnie się sprawdzają, dlatego, jeśli dopiero myślicie o budowie takiego basenu, warto być może postawić na takie wymienniki ciepła i budowę pomieszczenia dodatkowego. Urządzeniem, które wymienia ciepło, może być, np. piec gazowy, wszystko zależy głównie od objętości basenu.

Podgrzewacze ciepłej wody w basenie

Jeśli chcecie postawić na basen niewielkich rozmiarów, w zupełności wystarczą Wam elektryczne podgrzewacze wody. Mogą być sterowane automatycznie, przy wykorzystaniu narzędzi do programowania. Nowoczesna technologia pozwala także na sterowanie zdalne. Podgrzewacze wykorzystują prąd i mają dedykowany termostat, dzięki któremu możemy być pewni, że urządzenie nie przegrzeje się i w razie braku wody, wyłączy.

Kolektory słoneczne

Sporo osób decyduje się także na montaż kolektorów słonecznych. Warto je zamontować, gdyż nawet w porze letniej będą nam ogrzewać przydomowy basen. Rozwiązanie to nie do końca sprawdza się jednak w ujęciu całorocznych, gdyż w miesiącach jesiennych i zimowych, nie ma aż tyle cennego światła, które mogłoby wspomóc i naładować odpowiednio kolektory. Co prawda, montaż urządzeń solarnych nie wymaga zastosowania innych, dedykowanych miejsc, jednak jest dosyć drogi. Zazwyczaj płacimy za niego około 30 tysięcy złotych, jest to więc spora suma pieniędzy.

 

 

Jeśli chcecie więc zdecydować się na basen całoroczny, zachęcamy Was serdecznie do prześledzenia naszych propozycji urządzeń dogrzewających wodę w basenie. Koniecznie zajrzyjcie!

A Wy macie basen koło domu?

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *