Podatek za garaż 2021

Podatek za garaż 2021

Co roku ceny podatku od nieruchomości wzrastają. W tym roku były to kwoty rzędu kilku groszy, co w związku z pandemią jest wynikiem i tak dość pozytywnym. Mimo wszystko ceny się zmieniły, a jak wyglądają w tym roku? Ile zapłacimy podatku za garaż w 2021?

 

Podatek od nieruchomości 2021

Według prawa budowlanego, każdy budynek, który stanowi obiekt trwale związany z gruntem, czyli m.in. ma fundamenty, zostaje opodatkowany. Dotyczy to najczęściej domów oraz garaży. Należy pamiętać, że konstrukcje garażowe również są opodatkowane, bardzo podobnie, jak tradycyjne nieruchomości.

Do najpopularniejszych konstrukcji należą garaże wkomponowane w bryłę domu. W tym wypadku podatek płaci się od nieruchomości. Co ciekawe, można także wyróżnić konstrukcje garażowe w bryle domu, jednak posiadające odrębną księgę wieczystą. Dość powszechnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest garaż wolnostojący. Warto pamiętać, że za niego również trzeba zapłacić podatek.

Kiedy zapłacimy podatek za garaż 2021?

Warto pamiętać, że podatek od nieruchomości, w tym od garażu powinien być płacony w 4 ratach:

  • 15 marca
  • 15 maja
  • 15 września
  • 15 listopada

Gdzie płaci się podatek za garaż?

Jeśli chcecie zapłacić podatek za garaż, pamiętajcie, że macie kilka możliwości. Gdzie zatem można zapłacić za garaż?

  • w kasie gminy,
  • przelewem na konto gminy,
  • u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

 

ZESTAWIENIE ZA 2020 ROK:

Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0,81 zł z m kw.

Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 23,90 zł za m kw.

Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym –11,80 zł za m kw.

Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 4,87 zł za m kw.

Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” –8,05 zł za m kw.

 

ZESTAWIENIE ZA ROK 2021:

Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0,85zł z m kw.

Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 24,84 zł za m kw.

Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym –11, 62zł za m kw.

Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 5,06 zł za m kw.

Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” –8,37zł za m kw.

 

 

 

Czy zawsze musimy płacić podatek za garaż?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy koniecznie trzeba uiszczać opłaty podatkowe za garaż? W przypadku konstrukcji wolnostojących są wyjątki. Najczęściej za typowe blaszaki nie musicie płacić podatku. Nieruchomością jest budynek trwale związany z gruntem, zatem wszystkie garaże systemowe, które można szybko postawić i ściągnąć w rozumieniu prawa nimi nie są, bardzo często nawet te wykonane z prefabkrykatów, które kotwiczy się do wylewki. Pamiętajcie, że takie garaże można szybko i łatwo przenieść w inne miejsce, zatem nie są trwale związane z gruntem.

Co istotne, trzeba pamiętać, że każdy urząd ma swoje rozwiązania. Chcąc postawić taki garaż systemowy, wolnostojący, warto zasięgnąć opinii urzędników, czy rzeczywiście będziecie zwolnieni z opłat. Każda gmina lub powiat interpretuje zapisy prawa budowlanego nieco inaczej, poza tym wiele zależy także od zagospodarowania terenu. Może się okazać, że blaszak zostanie opodatkowany.

Czy są to ostateczne ceny?

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że ceny za podatek od nieruchomości, w tym garażu, mogą się różnić, w zależności od gminy lub powiatu. Każda gmina może ustalić sobie swoje ceny podatkowe. Wyżej podane wartości są natomiast kwotami górnymi, jakie można pobierać w ramach podatku.

 

 

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *