Pilarka tarczowa – niezbędnik Twojego garażu!

Pilarka tarczowa – niezbędnik Twojego garażu!

Przyda się każdemu zapalonemu majsterkowiczowi do wykonywania drobnych prac domowych i naprawy, pomoże nawet stworzyć wymarzony stolik do kawy czy łóżko dla dziecka! Nadal zastanawiacie się nad przydatnymi sprzętami w Waszym garażu? Postawcie na pilarkę tarczową. Z pewnością użyjecie jej nie jeden raz, a każda praca stolarska stanie się o wiele łatwiejsza i szybsza w wykonaniu.

Pilarka tarczowa stworzona została do wykonywania prostego cięcia drewna, materiałów drewnopodobnych, czy nawet niektórych tworzyw sztucznych. Jeżeli posiada odpowiednie ostrza, może z łatwością obciąć niektóre, mniejsze drzewka czy krzewy w ogródku. O wiele prościej jest pociąć nią drewno do kominka niż zwykłą siekierą, dlatego warto zakupić ją i tym samym powiększyć asortyment swojego garażu.

Jaką pilarkę wybrać?

Decydując się na odpowiedni model pilarki, należy zwrócić uwagę na jej moc oraz głębokość cięcia. Jeżeli postawimy na pilarkę o sporej sile napędowej, sprzęt nie będzie zwalniać w zetknięciu z drewnem, a praca będzie wydajniejsza. Podobnie jest z głębokością cięcia, czyli wyborem tarcz tnących. jeśli planujemy pracować na sporych kawałkach drewna, dobrze jest zdecydować się na tarczę, która wykona głębsze cięcie. Zwykle pilarki umożliwiają cięcie od 0 – 45 stopni. Przed przystąpieniem do pracy, dobrze zastanówmy się nad wyborem odpowiedniej tarczy, im więcej będzie mieć zębów, tym cięcia będą drobniejsze. Niektórzy producenci rozwiązali problem głębokości cięcia i po zdemontowaniu tarczy, można przyczepić do pilarki piłę łańcuchową i z powodzeniem ciąć różnego rodzaju grubsze drewna.

Po efektywnym sprawdzeniu i znalezieniu najlepszego modelu na podstawienie dwóch wyżej wymienionych parametrów, do wyboru mamy jeszcze szereg akcesoriów do pilarki. Możemy zdecydować się na pilarkę z workiem, do którym będzie gromadzony pył, powstający podczas cięcia. Jest to niezwykle przydatny gadżet, znacznie ograniczający problem brudu i kurzu, dzięki temu nie musimy dodatkowo zamiatać pomieszczenia po wykonanej pracy. Do wyboru mamy oczywiście szereg różnego rodzaju tarcz dodatkowych, a także metalową prowadnicę, ułatwiającą cięcie. Często jest sprzedawana razem z pilarką, jeśli nie mamy jej w zestawie, warto ją dokupić.

 

Model pilarki tarczowej

 

Zasady poprawnego użytkowania

Przed rozpoczęciem pracy, musimy zaznajomić się z instrukcją obsługi, gdyż źle użytkowana pilarka tarczowa, może nam wyrządzić dotkliwą krzywdę, a nawet spowodować śmierć! Warto także przestrzegać wymienionych poniżej zasad:

  • Załóżmy odpowiednią tarczę na pilarkę i wysuńmy ostrze na mniej więcej połowę wysokości.
  • Przed rozpoczęciem cięcia, sprawdźmy czy z drewna nie wystaje żaden gwóźdź. Jeżeli znajdziemy jakiś, natychmiast go usuńmy lub tnijmy w innym miejscu. Pilarki nie tną metalu, gdy natrafią na taką przeszkodę, może coś odprysnąć i nas skaleczyć.
  • Tarcza powinna się obracać zanim dotknie drewna lub innego materiału.
  • Pilarką można wykonywać cięcia wzdłuż linii prostej. Przecinany materiał powinien być dobrze podparty, najlepiej umieścić go na dwóch listwach.
  • Tnijmy drewno od „lewej” strony, tej, która nie musi być dekoracyjna. Pilarka może nieco „szarpać” boki drewna na początku cięcia.
  • Podczas cięcia osłona tarczy powinna być opuszczona.
  • Po skończonej pracy, pilarka powinna zatrzymać się sama. Nie wolno wyhamowywać ręcznie tarczy.

 

Nic tak nie cieszy, jak samodzielnie wykonane półki, szafki, a nawet łóżko z drewna! Wybierając odpowiedni dla naszych potrzeb model pilarki tarczowej i stosując się do wyżej wymienionych zasad użytkowania, z pewnością nie pożałujemy zakupu!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *