Być może wielu z Was kojarzy niewielkie granulki, które wystają z ziemi, tej doniczkowej lub usypanej w ogrodzie? To nic innego, tylko perlit! Warto wiedzieć, że wielu myli go ze styropianem, przyznam, że zanim zaczęłam się interesować nawożeniem i pielęgnacją kwiatów, też tak myślałam. Jakie zatem zastosowanie ma perlit w ogrodzie? Jak go można wykorzystać?
Co to jest perlit?
Perlit to niewielki materiał, który zwykle przybiera biały lub szary kolor, rzadziej jest różowy. Powstaje w procesie przemiały glinokrzemianów, które praży się w temperaturze około 1000 st. C. Przez ten czas zaczynają wytrącać się: woda i gazy, a sam perlit kilkukrotnie zwiększa swoją objętość. Zjawisko to sprawia, że materiał staje się w miarę lekki i stąd można go czasem pomylić ze styropianem. W skład perlitu wchodzi, m.in.: krzemionka oraz liczne tlenki. Zapewne zastanawiacie się także, ile waży perlit? Otóż 1m3 to około 110 kg.
Zastosowanie perlitu
Materiał ten ma świetne właściwości napowietrzające glebę, dlatego tak wiele osób miesza go z ziemią, którą następnie wsypuje do doniczek lub rozsypuje do grządek. Perlit ma właściwości spulchniające i rozluźniające. Niweluje grudki. Bardzo ważną jego zaletą jest to, że pozwala roślinom oddychać i zapewnia im długą żywotność. Perlit bardzo dobrze magazynuje także wodę, dlatego rośliny dużo rzadziej przesychają, gdyż mogą w razie potrzeby uzyskać nadmiar zmagazynowanej wody z perlitu.

Warto też zaznaczyć, że perlit jest materiałem bardzo sterylnym, nie ma obawy, że „przeniesie” się do ziemi jakiegoś patogenu. Mimo wszystko należy uważać, gdyż jeśli ziemia skazi się, np. grzybem, perlit również może zostać zaatakowany.
Gdzie stosuje się perlit?
Co ciekawe, perlit stosujemy zwykle pod osłoną, tj. najlepiej się sprawdza do upraw doniczkowych, które stawiamy na balkonie lub tarasie oraz do upraw szklarniowych. Wiele osób używa go także na zewnątrz. Tu jednak należy pamiętać o tym, by nieco częściej wymieniać go na nowy, gdyż zbyt duża absorbcja wody może sprawić, że perlit w ogóle przestanie ją magazynować.
Perlit najczęściej wykorzystuje się także jako warstwę drenażową do roślin, wykłada się go wtedy na dno doniczki. Zapobiega on gniciu korzeni, zwłaszcza gdy woda często „”stoi” w podstawce. Co ciekawe, pozwala on także na dużo szybsze ukorzenienie się rośliny, dlatego warto wrzucić jedną warstwę tego materiału przed zasadzeniem roślinki.
Co istotne, perlit świetnie sprawdza się także w formie mieszanki z ziemią, wtedy napowietrzy nieco ziemię na całej jej powierzchni. Wielu ogrodników stosuje go także do rozmnażania wegetatywnego, głównie dzięki temu, że jest to materiał sterylny i ma lekką strukturę. Objętość perlitu w stosunku do ilości ziemi, powinna wynosić około 10-20%, czyli mniej więcej 1/3 doniczki.

Perlit cena
Musicie wiedzieć, że dopiero niedawno odkryto tak cenne właściwości perlitu i został on wykorzystywany na masową skalę. Wcześniej był on nieco drogi, natomiast teraz cena perlitu wynosi około 30 zł za 20 litrowy worek. To niewiele. Taki worek spokojnie wystarczy Wam na właściwie całe rozsady, chyba, że sadzicie rośliny w sposób masowy, np. w szklarni.
Perlit jest zatem świetnym materiałem sprawdzającym się w ogrodach. Pomaga spulchnić ziemię i magazynuje wodę. Cena perlitu również jest przystępna, dlatego Wasza kieszeń nie odczuje znaczniej różnicy. Warto zdecydować się na jego zastosowanie sadząc rośliny, np. do doniczek.