Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie

Kiedy dni stają się chłodniejsze, noce zimne, a promienie słoneczne coraz słabsze, to znak, że nadchodzi jesień. Październik bywa przepięknym miesiącem. Różnobarwne liście zdobią miejskie ulice, parki i nasze ogródki. Kto z nas nie lubi przespacerować się wokół własnego domu i zaczerpnąć ostatnich, żywych promieni słonecznych? Spędzając nieco czasu w ogrodzie, warto zadbać także o rośliny, zabezpieczyć je przed mrozami, a także zebrać ostatnie plony. Jesteście ciekawi jakie jeszcze prace warto wykonać w październiku wokół Waszego domu?

Czas krzewów i drzewek

Jesień to idealny czas na sadzenie i przesadzanie krzewów oraz drzewek! Po umieszczeniu rośliny w ziemi, przysypujemy ją niewielkim kopczykiem i obficie podlewamy. Wszystkie krzewy i drzewka możemy sadzić, dopóki nie zamarznie ziemia oraz w taki sposób, aby miejsce okulizacji (czyli wegetatywnego rozmnażania drzew) znalazło się około 5, 10 cm nad ziemią, w przeciwnym razie, gdy będzie pod ziemią, może wytworzyć swój własny korzeń i zaburzyć prawidłowy rozrost rośliny. Pamiętajmy również, aby zachować odstępy pomiędzy sadzonkami, gdyż rośliny będą się rozrastać. Drzewka i krzewy warto zasadzić już w pierwszym kwartale października, gdyż około listopada zaczynają się przymrozki. Sadzonek nie należy przycinać aż do wiosny, natomiast dobrze jest pousuwać rosnące  wokół chwasty, dzięki temu na wiosnę będzie ich znacznie mniej.

Zadbajmy o warzywa

Październik to także idealny czas na wykonanie ostatnich prac w naszych małym ogródku warzywnym. Oporządzenie ziemi i przygotowanie jej do zimy, sprawi, że o wiele łatwiej będzie wysiewać i sadzić nam rośliny wiosną.

 

Rzodkiewka ma idealny smak, gdy jest zbierana jesienią!

 

 • Z początkiem października możemy zebrać późne odmiany marchwi , rzodkiewkę, brokuły i kalafiory. Warzywa te zebrane jesienią, są o wiele bardziej smaczne i lepsze jakościowo.
 • Przed pierwszymi przymrozkami musimy pozrywać wszystkie pomidory, nawet jeśli nie zdążyły jeszcze dojrzeć. Zielone sztuki umieszczamy w ciepłym miejscu i czekamy aż dojrzeją.
 • Wszystkie warzywa zdatne do przechowywania, takie jak rzodkiew, czosnek, cebula umieszczamy w piwnicach lub na strychu. Pamiętajmy, aby zapewnić im suche, ale chłodne miejsce.
 • Wszystkie zwiędnięte części roślin, łodygi, możemy wykorzystać do produkcji kompostu, dzięki temu łatwiej użyźnimy glebę na wiosnę.
 • W październiku możemy zasadzić także do gleby cebulę dymkę, pamiętajmy jednak, aby przykryć ją agrowłókniną.

Zróbmy porządek w ogrodzie

Jesień to także odpowiedni czas, by przygotować nasz ogród, trawnik, obejście wokół domu do zimy i mrozów. Przede wszystkim uprzątnijmy wszystkie rośliny i kwiaty doniczkowe, znajdujące się na zewnątrz. Najlepiej schowajmy je w do garażu, piwnicy lub domu. Pamiętajmy jednak o ich codziennej pielęgnacji! Ponadto:

 • Okrywamy wszystkie krzewy foliami ochronnymi, aby mogły z powodzeniem przetrwać mrozy.
 • Październik to idealny czas na nawożenie gleby z kompostownika, dzięki odpowiedniemu użyźnieniu, warzywa i owoce szybciej zakwitną wiosną, a także wydadzą lepsze plony.
 • Wycinamy sadzonki z obeschniętych pędów i zakopujemy w donicy z piaskiem i przetrzymujemy w chłodnym miejscu.
 • Z powodzeniem możemy sadzić niektóre nasiona kwiatów, np. nagietka lekarskiego, ostróżkę pospolitą, chabra, dzięki temu wiosną wzejdą, jak tylko zrobi się ciepło.
 • Regularnie sprzątajmy trawnik, grabmy liście, usuwajmy patyki, zbierajmy orzechy i kasztany.
 • Wykośmy porządnie trawę tuż przed pierwszymi mrozami.
 • Oczyśćmy także odpowiednio oczko wodne i zabezpieczmy je przed zimą (o zakładaniu oczka wodnego pisaliśmy TUTAJ)
 • Jeżeli dysponujemy tunelem foliowym- schowajmy tam rośliny doniczkowe i pamiętajmy o szczelnym zamykaniu tunelu.

Jesień to piękna pora roku. Możemy podziwiać przyrodę, otoczoną złocisto -czerwonymi kolorami, przygotowującą się do długiego, zimowego snu. Niestety, często panuje także nieprzyjemna, zimna aura – powtarzające się deszcze i wiatr. Warto jak najszybciej rozpocząć prace ogrodowe, aby zdążyć przed mrozami. Pierwsze przymrozki mogą pojawić się już w połowie października!

 

2 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *