Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, a także gościom, którzy odwiedzają naszą posesję, warto odpowiednio zabezpieczyć chodnik. Nie da się ukryć, że najwięcej złamań lub skręceń kończyn dotyka osoby, poruszające się po chodniku, czy dojściu do posesji. Jakie są patenty na chodnik zimą i o czym warto pamiętać? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Jak dbać o chodnik zimą?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można odpowiednio zadbać o chodnik zimą. Należy jedynie pamiętać, aby zabezpieczać go regularnie, wykorzystując zarówno domowe, jak i chemiczne sposoby. Bezpieczny chodnik to taki, na którym nie znajduje się nie tylko warstwa śniegu, ale także lodu. Wysypując odpowiednią substancją, należy dokładnie sprawdzić, czy oblodzenie, a także za śnieżenie 100% zeszło.
Sposoby na chodnik zimą
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych sposobów na chodnik zimą. Dzięki nim z pewnością uda się Wam zabezpieczyć odpowiednio zarówno dojście do posesji, jak i chodniki, znajdujące się nieopodal Waszego ogrodzenia.
- Sól – nie da się ukryć, że jest to substancja o bardzo wysokiej skuteczności. Śnieg oraz lód w kontakcie z solą topi się nawet w temperaturze poniżej zera! Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne sypanie solą, może mieć negatywne skutki, niszczyć buty, czy karoserię samochodową. Jest to świetny sposób zatem, aby pozbyć się jednorazowo śniegu, jednak w dłuższej perspektywie warto zdecydować się na coś innego.
- Pasek – jest to substancja, która zwiększa przyczepność butów, czy też kół do powierzchni. Niestety, w przeciwieństwie do soli nie roztapia lodu. Natomiast, gdy śnieg zaczyna topnieć posypywanie piaskiem tworzy trudne do usunięcia, nieestetyczne błoto, ale mimo wszystko dla domowego użytku jest to świetny pomysł. Piasek nie szkodzi roślinom, a także zwierzętom. Jest ekologiczny i bezpieczny.
- Chlorek wapnia i magnezu – produkty te są świetną alternatywą dla soli. Są to bezzapachowe płatki, które można dostać w wielu sklepach budowlanych. Są substancją nieżrącą. Skuteczność tego typu preparatów można ocenić nawet na minus 30 stopni. Nie pozostawiają brzydkich śladów i są biodegradowalne, nie szkodzą także roślinom ani zwierzętom.
- Keramzyt i mikrogres – alternatywą dla piasku, czy żwiru może być keramzyt i mikrogres. Produkty te mają nieco ostrzejszą strukturę niż piasek i zapewniają dużo lepszą przyczepność do podłoża. Nie da się jednak ukryć, że należy je stosować wyłącznie na chodnik, po którym poruszają się osoby. Gdy wysypie się je na posesję dojazdową, na przykład do garażu, mogą przyczynić się do zniszczenia karoserii. Keramzyt, czy mikrogres mogą podczas przejazdu kół, odprysnąć.
Zima nadal nie powiedziała ostatniego słowa! W wielu rejonach Polski, szczególnie w górach, nadal można spotkać się z dość sporą warstwą śniegu. Nie da się ukryć, że drogi i chodniki, na których znajduje się niewielka pokrywa śniegu, mogą okazać się niebezpieczne. Warto od razu przeciwdziałać i zastosować sprawdzone patenty na chodnik zimą. Polecanymi produktami do użytku domowego są jest na pewno sól. Można jednak zdecydować się na zakup sprawdzonych produktów w sklepach budowlanych, na przykład na chlorek wapnia i magnezu.