Ozdoby świąteczne, zewnętrzne - na co zwrócić uwagę?

Ozdoby świąteczne, zewnętrzne - na co zwrócić uwagę?

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Jak co roku, wielu z nas stroi choinkę i dekoruje dom, by móc poczuć ten niezwykły, świąteczny nastrój. Tradycją stały się także dekoracje na zewnątrz domu, coraz szersze grono zwolenników, dekoruje swoje ogrody w grudniu. W jaki sposób ustroić choinkę na zewnątrz i na co zwrócić uwagę, by uniknąć niebezpieczeństwa poparzenia lub wybuchnięcia pożaru? Zobaczcie!

Świetlne iluminacje

Jeśli dysponujemy sporym ogrodem, w którym znajdują się różnorodne iglaki, możemy udekorować je na Święta Bożego Narodzenia. Podróżując samochodem, coraz częściej możemy zauważyć pięknie przystrojone domy już na początku grudnia. Wiele osób stawia na dekoracje w postaci lampek, dzięki temu po zmroku pięknie mienią się światełka. Zwykle dekorujemy choinki na zewnątrz, jednak coraz częściej można spotkać udekorowane dachy domów, czy balustrady. Hitem ostatnich lat stały się figurki reniferów, mikołajów i innych postaci, kojarzących się bezpośrednio ze Świętami. Najczęściej są to ozdoby stalowe, udekorowane światełkami, które przepięknie wyglądają tuż po zmroku. Jakie światełka i ozdoby warto zatem wybrać, by udekorować nimi nasz ogród?

Bardzo często kupujemy do ogrodów motywy zimowe i świąteczne, które jednocześnie wyposażone są w lampki LED

Jakie wybrać lampki na choinkę?

Zanim ustroimy choinkę na zewnątrz, rozglądnijmy się za odpowiednimi światełkami. Dlaczego? Nie wszystkie świąteczne lampki nadają się do zapalania na zewnątrz. Muszą być to typowe lampki zewnętrzne, najlepiej LEDowe, dzięki temu unikniemy wysokich rachunków za prąd! Warto także spojrzeć na współczynnik IP, oznaczający stopień ochrony. Przy współczynniku zawsze znajdują się cyfry, które określają na jakie warunki atmosferyczne i nie tylko, przeznaczone są lampki. Warto sięgać po lampki zewnętrzne, oznaczone współczynnikiem IP 44. Wartość ta informuje nas o tym, że światełka te są odporne na zalanie np. wodą oraz są trudno przenikalne, co jak wiadomo jest niezbędnym walorem wszystkich lampek zewnętrznych, narażonych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Niektórzy uwielbiają dekorować dom światełkami 

 

Co z prądem?

Jeżeli kupujemy lampki zewnętrzne na prąd, musimy uważać na źródło energii. Pamiętajmy o tym, by podłączać lampki do kontaktu, który zlokalizowany jest gdzieś wewnątrz, np. w garażu lub piwnicy. Jeżeli podłączylibyśmy lampki do otwartego źródła energii, mogłoby zakończyć się to pożarem lub utratą prądu. W zimie bardzo często oprócz śniegu pojawia się także deszcz, który bywa bardziej inwazyjny niż śnieg, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Dobrą i coraz bardziej popularną alternatywą są lampki świąteczne na baterie. Stosując to rozwiązanie, nie musimy obawiać się niepotrzebnego zwarcia przy źródle energii. Nie należy jednak tracić czujności! Wadliwe światełka, nawet te na baterie, mogą być powodem pożarów, pamiętajmy zatem, by wybierać tylko LEDy od sprawdzonych producentów.

Zamiast drzewka choinkowego można ustroić zwykłe drzewo

Zawsze kontrolujmy sytuację!

Zapalanie lampek świątecznych na zewnątrz musi odbywać się zawsze pod kontrolą. Sprawdzajmy codziennie stan naszych światełek. Wszystkie wadliwe wyrzućmy natychmiast do kosza. Dobrze jest także nie zostawiać zapalonych lampek w momencie, gdy wyjeżdżamy na kilka dni.

4 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *