Ostrzenie narzędzi- czego używać?

Ostrzenie narzędzi- czego używać?

Jeśli jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami i lubimy samodzielnie tworzyć różnorodne przedmioty, np. z drewna albo naprawiać zepsute sprzęty, musimy pamiętać o konserwacji naszych urządzeń. Niezwykle ważne jest, aby oprócz dokładnego czyszczenia narzędzi, poddawać je zabiegom ostrzenia! Dobrze naostrzone narzędzia będą nam o wiele dłużej służyć, a także dużo lepiej spełniać swoje zadanie! Zobaczcie koniecznie, czego warto użyć do ostrzenia poszczególnych narzędzi.

Ostrzenie narzędzi

Jak powszechnie wiadomo, ostrzymy nie tylko nożyki, ale także siekiery, dłuta, sekatory i inne narzędzia, które służą do prac ogrodowych oraz DIY. Mając swój ogród oraz budynek gospodarczy z mini pracownią, często wiemy, że po pewnym czasie będziemy musieli poddać narzędzia zabiegom ostrzenia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, czego tak do końca użyć. Czy szlifierki, a może osełki? Jeśli osełki, to jakiej dokładnie? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, czego warto użyć!

Ostrzenie noży i nożyczek

Najpopularniejszym narzędziem do ostrzenia jest oczywiście nóż. Noże ostrzymy nie tylko w naszym garażu, ale także w kuchni. Warto do tego używać osełek płaskich lub z wypustkami. Noże ostrzymy zawsze pod kątem. Najlepiej, jeśli kąt ten ma około 20 stopni. Dzięki temu uzyskamy bardzo dobre naostrzenie. Sekatory, czy nożyczki lepiej jest natomiast ostrzyć na osełkach owalnych. Są o wiele bardziej precyzyjne i skuteczne. Nożyczki lub sekator musimy ostrzyć pod kątem około 80 stopni. Pamiętajmy o tym, że jeśli używamy osełek owalnych, ostrze nożyczek kierujemy do przodu ku ostrzałce.

 

Jak naostrzyć dłuto?

Do ostrzenia dłuta najlepiej wykorzystać szlifierkę wolnoobrotową. Dzięki temu uzyskamy pożądaną ostrość dłuta. Pamiętajmy, aby dłuto ustawić na kąt nachylenia około 15 stopni. Na początku należy szlifować płaską powierzchnię dłuta, by po chwili ostrzyć część fazową. Na sam koniec musimy zeszlifować część tnącą pod kątem około 5 stopni. Podczas szlifowania dłuta, może dojść do przegrzania, dlatego warto stosować oleje chłodzące. Na koniec ostrzenia, dobrze jest wypolerować jeszcze dłuto papierem ściernym, aby nie pozostały żadne nierówności.

Szlifierka to dobre narzędzie, służące do ostrzenia

Czego użyć do ostrzenia siekiery?

Jeśli palimy w domu w kominku, wiemy, jak ważna jest dobrze naostrzona siekiera! Siekiera przydaje się też do rąbania składowanego drewna, do palenia w piecu centralnym. Ostrzenie siekiery jest niestety nieco trudniejsze, dlatego warto zachować przy tym szczególną ostrożność, ze względu na to, że jest to sprzęt, którym można wyrządzić sobie poważną krzywdę. Do naostrzenia siekiery możemy użyć szlifierki dwutarczowej. Pamiętajmy, by proces ostrzenia odbywał się na zewnątrz, dzięki temu będziemy mogli swobodnie posprzątać oraz mieć pewność, że jeżeli coś „odskoczy” od szlifierki, nie uszkodzi nam, np. samochodu. Możemy również siekierę ostrzyć także na ostrzałce owalnej. W tym wypadku należy jednak pamiętać, żeby użyć kilku osełek owalnych o różnej gradacji. Siekiera ma dosyć twarde ostrze, nie da się jej naostrzyć na osełce płaskiej. Używając, zarówno szlifierki dwutarczowej, jak i osełki owalnej, musimy dokładnie naostrzyć siekierę z dwóch stron, przesuwając  narzędzie „pod włos” ostrza osełki lub obracającej się tarczy szlifierki.

Przy ostrzeniu poszczególnych narzędzi domowego warsztatu, należy zachować szczególną ostrożność. Nietrudno w ferworze pracy o skaleczenie, a nawet poważne draśnięcie, które może zakończyć się wizytą w szpitalu. Pamiętajmy o założeniu porządnych rękawic oraz okularów ochronnych, np. gdy używamy szlifierki. Ostrzenia dokonujmy powoli i dokładnie.

2 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *