Ostatni dzwonek na przygotowanie ogrodu do zimy!

Ostatni dzwonek na przygotowanie ogrodu do zimy!

Pierwsze przymrozki coraz bliżej, a my nie wykonaliśmy jeszcze wszystkich koniecznych prac w ogrodzie? Warto o to zadbać jak najszybciej! Dobrze wypielęgnowany ogród późną jesienią, w znacznym stopniu poprawi jego funkcjonowanie wiosną! O wiele łatwiej zasadzimy nowe rośliny i warzywa, a także będziemy mogli cieszyć się z obfitszych plonów. Co zatem warto wykonać przed w ogrodzie zanim spanie pierwszy śnieg?

Oczyść trawnik

Najważniejsze to, aby dokładnie wygrabić ostatnie liście w ogrodzie, które pozostały jeszcze na naszym trawniku. Warto nie zaniedbywać tego procesu, ponieważ dzięki temu unikniemy spalonej, brzydkiej trawy wiosną. Nieposprzątane, zamokłe liście, przykryte często już pierwszym śniegiem, gniją, przez co niszczą trawę. Najbardziej podatne na rozkład są liście z orzecha włoskiego. Często bardzo trudno jest się ich pozbyć z trawnika, jednak zwykle opadają już przy pierwszych zwiastunach jesieni. Dzięki temu, systematycznie można je grabić.

Oczyśćmy porządnie trawnik przed pierwszymi mrozami

 

Pokryj glebę ściółką

Nadmiar liści, igły czy korę możemy z powodzeniem wykorzystać do ściółkowania gleby. Najlepiej pokryć glebę taką „pierzynką” tuż po pierwszych przymrozkach. Wcześniej mogą zadomowić się nam tam nornice, krety lub inne szkodniki, które posilać będą się wiosną naszymi uprawami. Ziemię należy spulchnić kopaczką i rozłożyć ściółkę, czyli liście, gałązki, korę itp. Tego rodzaju ściółkowanie chroni glebę przed erozją i drastycznymi skokami temperatury. Ziemia ma zwykle swobodny dostęp do powietrza, dlatego pozostawione tam rośliny zimowe, np. czosnek ozimy, bez przeszkód mogą w niej wegetować. Więcej na temat sadzenia czosnku ozimego, możecie poczytać tutaj.

Liście zebrane z trawnika mogą przydać nam się idealnie do ściółkowania!

 

Okryj rośliny wieloletnie

O ile nie mamy problemu  z roślinami jednorocznymi, których plony zbieraliśmy aż do skończenia sezonu, o tyle musimy zadbać o odpowiednie warunki zimowe roślin wieloletnich. Małe krzewy i drzewka dobrze jest okryć na zimę, natomiast iglaki musimy koniecznie podlewać! Drzewka iglaste odparowują wodę przez igły, dlatego szybko osuszają się. Warto podlewać je do momentu przymrozków oraz zanim gleby nie pokryje warstwa śniegu.  Z początku silne mrozy bywają tylko wcześnie rano, dobrze jest obficie podlewać iglaki np. do południa, aby mogły jak najlepiej nawodnić się na zimę.

Ostatnie prace

Pamiętajmy, aby odpowiednio spulchnić i nawieźć ziemię kompostownikiem. To samo zrobić także wokół roślin wieloletnich. Często zdarza się, że pogoda sprzyja jesienią i możemy spodziewać się nowych kwiatów i zakwitłych pąków. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto przenieść roślinę do domu lub ciepłego pomieszczenia w budynku gospodarczym. Najczęściej, jeśli pozostawimy roślinę na zewnątrz, zmarznie przy pierwszych przymrozkach.  Nie zapominajmy także o porządnym oczyszczeniu oczka wodnego i basenu z liści oraz glonów. Pozostawione liście mogłyby zacząć gnić i tworzyć nowe zanieczyszczenia.

 

Ładnie oporządzony i przygotowany ogród na przyjście zimy, staje się też wizytówką domu. W lecie zwykle wszystko wygląda pięknie, gdyż ozdobą stają się kolorowe kwiaty, soczysta zieleń trawy i krzewów. Jesienią rośliny zaczynają przekwitać, tracą swój blask, a niesprzyjająca pogoda sprawia, że ogród zaczyna tracić swoje walory wizualne. Warto pomóc odzyskać je choć częściowo i wykonać  podstawowe prace, związane z zachowaniem porządku wokół domu.

Więcej o sprzątaniu ogrodu jesienią, możecie poczytać tutaj.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *