Opryski drzew

Opryski drzew

Końcówka marca jest świetną porą do tego, aby rozpocząć walkę z pierwszymi szkodnikami. Słońce jest coraz wyżej, na zewnątrz robi się cieplej, przez co coraz więcej różnorodnych insektów oraz owadów zaczyna rozprzestrzeniać się na roślinach. Poniżej podpowiadamy, przeciwko jakim chorobom i szkodnikom przeprowadza się opryski, a także, jakie środki ochrony roślin warto zastosować.

Wzmożone działania szkodników

Pogoda w marcu jest dosyć zmienna, bardzo często jest wilgotno, ale również ciepło, co skłania różnorodne szkodniki do tego, aby wyjść na zewnątrz i rozpocząć żer. W tym czasie wiele roślin zostaje porażonych przez różnorodne choroby, dlatego pod koniec marca warto rozpocząć ochronę roślin. Wybór konkretnej metody zależy oczywiście od rodzaju, a także gatunku rośliny, warto jednak pamiętać, że opryski należy wykonywać wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 7 stopni Celsjusza. Dlatego najrozsądniej jest spryskiwać rośliny w czasie ciepłej pogody, gdy słońce jest w zenicie. Najlepiej wykonywać prace w godzinach dopołudniowych.

Iglaki

Pierwszą grupę roślin, którą warto opryskiwać pod koniec marca, są iglaki, czyli drzewa i krzewy iglaste. Dużym zagrożeniem dla nich są przędziorki oraz ochojniki. W przypadku tych pierwszych insektów na gałęziach zaczynają tworzyć się pajęczynki, a w przypadku drugich tak zwanej galasy, które mogą powodować zamieranie pędów lub opadanie igieł.

Szkodniki te zwalcza się, stosując środki oparte na bazie oleju parafinowego. Preparat ten może można wykorzystywać również w czerwcu, kiedy to znowu roślinom grożą między innymi wełnowce czy miseczniki.

 

drzewa opryskiwanie

Drzewka i krzewy owocowe

W przypadku drzewek i krzewów owocowych również należy przeprowadzić opryski pod koniec marca. Bardzo uciążliwy może być kwieciak jabłkowiec oraz miodówka jabłoniowa. Są to insekty, na które warto stosować odpowiedni preparat, na przykład insektycyd. Ponadto, jeśli chodzi o jabłonie i grusze, warto stosować preparaty, które ochronią drzewka przed parchem, natomiast brzoskwini może grozić kędzierzawość liści. Warto w tym przypadku zastosować miedzian.

Rośliny ozdobne

Pod koniec marca należy również zastosować opryski przeciw chorobom grzybowym i szkodnikom występujących na drzewach ozdobnych, na przykład liściastych. W tym wypadku można ograniczyć się do wykorzystania preparatów ekologicznych wykonanych domowymi sposobami. Sprawdzą się na pewno różnorodne wywary, napary z cebuli oraz czosnku, które w pełni ochronią rośliny.

 

 

Już marcu pojawiają się pierwsze szkodniki! Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem temperatury. Warto zatem zdecydować się pod koniec tego miesiąca na pierwsze opryski. Należy jedynie pamiętać, że temperatura powietrza musi wynosić około 7 stopni Celsjusza, dlatego rozsądnie jest przeprowadzać te prace w godzinach dopołudniowych, kiedy słońce jest wysoko. Opryski wykonuje się na roślinach ozdobnych, na krzewach, drzewkach, ale także na iglakach.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *